45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sporty walki: uszkodzenia stawów podczas ćwiczeń. Jakie i jak ich uniknąć?

Sporty walki: uszkodzenia stawów podczas ćwiczeń. Jakie i jak ich uniknąć?Sporty walki: uszkodzenia stawów podczas ćwiczeń. Jakie i jak ich uniknąć?

Sztuki walki zaliczają się do sportów kontaktowych, gdzie kontuzje, szczególnie uszkodzenia stawów występują niezwykle często. Odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka i odpowiednio przeprowadzony dalszy trening, mogą jednak pomóc ograniczyć wszelkie kontuzje. Jak jednak tego uniknąć? Które sporty walki są najbardziej niebezpieczne?

  • Jak dbać o stawy?

  • Jak unikać uszkodzenia stawów?

Stawy kolanowe a ćwiczenia na sali

Stawy kolanowe są narażone na kontuzje i uszkodzenia szczególnie podczas dłuższego biegania po twardej nawierzchni. Podczas ćwiczeń sztuk walki, rozgrzewka prowadzona jest najczęściej w hali, czy sali gimnastycznej. Uczestnicy bardzo często biegają w koło sali rozgrzewając swoje mięśnie – to pierwszy moment, w którym stawy są narażone na uszkodzenia. Rozwiązanie jest jedno – rozgrzewkę musi prowadzić trener lub bardzo doświadczony zawodnik, nigdy nie powinien robić tego nowicjusz. Dzięki temu stawy kolanowe zostaną najpierw odpowiednio rozgrzane, nim dojdzie do dłuższego biegu.

Uszkodzenia stawów podczas sparingów

Do uszkodzeń stawów podczas samej próby walki dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy walczy się z niedoświadczonym przeciwnikiem, amatorem sztuk walki. Przeciwnik taki, choć może dysponować odpowiednią siłą, niestety najczęściej w sposób niepoprawny wyprowadza swoje ciosy. Skończyć się to może kontuzją nie tylko u niego samego, ale również u jego partnera ćwiczeń. Zawodowy trener wie dokładnie, jak dobierać zawodników w pary, albo jak pomagać im dobrać się w pary, aby żaden z ćwiczących nie był poszkodowany przy sparingu z innym.

Uszkodzenia stawów rąk i innych

Najbardziej niebezpieczne sporty walki, wśród których może dojść do uszkodzeń stawów ręki to te, w których wykorzystuje się dłonie do zadawania bardzo mocnych ciosów rozbijających nawet całe bloki cegieł. Taką formą sztuki walki jest Karate czy Kung-Fu.

W innych sztukach walki, takich jak Taekwondo, stawia się na pracę nóg. W tym przypadku również wykonuje się ćwiczenia czy zadania polegające na niszczeniu przedmiotów (np. desek) właśnie poprzez wyprowadzanie odpowiednich kopnięć. To zaś może wpłynąć na uszkodzenie wielu stawów kończyn dolnych, począwszy od stawu skokowego (potocznie prowadzącego do zwichnięcia kostki).

Jak dbać o siebie podczas treningu?

  • Zawsze słuchać zaleceń wykwalifikowanego trenera i starszych „pasem” kolegów;
  • Zawsze dokładnie wykonywać wszelkie ćwiczenia z rozgrzewki, co znacząco obniża możliwość wystąpienia jakiejkolwiek kontuzji;
  • Nigdy nie ćwiczyć ponad swoje możliwości, a dobierać ilość ćwiczeń i ich trudność do własnych możliwości i umiejętności w danym czasie.
stawy staw kolanowy sporty walki kontuzje sporty walki stawy uszkodzenia stawów podczas sportów walki uszkodzenie stawów
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: Julek
Ocena:
Ano właśnie. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka to podstawa każdej aktywności sportowej, o czym wiele osób niestety zapomina.
Odpowiedź
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: dagmara
Ocena:
mój syn chodzi na karate, nie miałam pojęcia, że niesie to za sobą aż takie ryzyko uszkodzenia stawów, na razie nie miał jeszcze rzadnejkontuzji
Odpowiedź
Dodano: 22 Maj 2016
Autor: ilona
Ocena:
ja swego czasu byłam strasznie zawzięta i nie umiałam powiedzieć sobie stop, ale już się nauczyłam, że czasem ćwicząc też trzeba odpuścić, żeby nie zrobić sobie krzywdy
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach