45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sport to zdrowie, diabetolog Ci to powie!

Sport to zdrowie, diabetolog Ci to powie!Sport to zdrowie, diabetolog Ci to powie!

Wszyscy słyszymy o tym jak ważny jest pomiar cukru i przestrzeganie diety przy cukrzycy. Czy istnieje jednak ścisły związek między zdrowiem cukrzyka a sportem? Tak! Otóż ruch dobroczynnie wpływa na glikemię, profil lipidowy, a ponadto pozwala zgubić nadmiar kilogramów. Zwiększa wydolność oddechową, wrażliwość na insulinę, a obniża cholesterol. Wraz z optymalnym ciśnieniem krwi zyskujemy dobre samopoczucie.

  • Jak zdrowo ćwiczyć?

  • Czy rozgrzewka przed ćwiczeniami jest konieczna?

Poprawie ulega nie tylko zdrowie fizyczne, ale i kondycja psychiczna chorego. Wartość sportu wzrasta u pacjentów uskarżających się na cukrzycę typu II. Niebagatelną rolę trening odgrywa tuż po rozpoznaniu choroby, gdyż możliwe jest wtedy jeszcze unormowanie cukru bez wsparcia leków.

Zanim zaczniesz ćwiczyć...

  • Zwróć szczególną uwagę na czas ćwiczeń, aby nie dopuścić do niepotrzebnych szkód. Ponieważ ruch zmniejsza poziom cukru we krwi, aktywność fizyczną rozpocznij po 60 minutach od jedzenia. Niebezpieczny może okazać się trening, zarówno gdy ćwiczymy przy niskim cukrze, jak i tuż po jedzeniu, gdy jest on znacznie podniesiony. Nie bez znaczenia są również leki służące ustabilizowaniu glukozy, nigdy nie ćwiczmy w czasie, gdy ich działanie jest najsilniejsze. Dla własnego zdrowia, przejrzyj plan dnia i dobierz najlepszą porę na aktywność fizyczną.
  • Pod żadnym pozorem nie lekceważ rozgrzewki, która usprawnia transport krwi do mięśni i poprzez wzrost elastyczności optymalnie przygotowuje do wysiłku. Zawrzyj w niej ćwiczenia oddechowe, marsz w miejscu, krążenia tułowia i wymachy kończyn.
  • Trening powinien zostać zakończony rozciąganiem mięśni, które przyniesie odprężenie.
  • Staraj się ćwiczyć 5 dni w tygodniu po kwadransie, z czasem na trening zacznij przeznaczać pół godziny.
  • Zanim wybierzesz formę aktywności, weź pod lupę swoją kondycję i stan zdrowia. Idealnie byłoby rozmówić się z lekarzem pod kątem przeciwwskazań. Najlżejszy będzie oczywiście spacer i Nordic Walking, jeśli okaże się, że jesteś w doskonałej formie, nic nie stoi na przeszkodzie by biegać, zapisać się na taniec lub aerobik umiarkowany pod względem intensywności. Dobrym rozwiązaniem jest także jazda na rowerze i pływanie. Przytoczone tu propozycje dotyczą ćwiczeń aerobowych. Kontrolujmy tętno. O ile zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej do dyspozycji mamy również siłownię. Zadbajmy o regularność treningów i odpowiednią motywację, które zaprocentują tym, iż po pewnym czasie nie będziemy musieli zmuszać się do wysiłku, nawet jeśli dotychczas nie darzyliśmy sportu szczególną sympatią.
cholesterol cukrzyca typu 2 glukoza kontrola cukru sport dla diabetyków sport dla cukrzyków

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach