45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Spierzchnięte usta, ospałość, płacz bez łez - Po czym rozpoznać i jak leczyć odwodnienie u dzieci?

Spierzchnięte usta, ospałość, płacz bez łez - Po czym rozpoznać i jak leczyć odwodnienie u dzieci?Spierzchnięte usta, ospałość, płacz bez łez - Po czym rozpoznać i jak leczyć odwodnienie u dzieci?

Ubytek wody w organizmie zwykle utożsamiamy z wymiotami i biegunką, tymczasem wodę tracimy również wraz z oddychaniem, oddawaniem moczu czy wydzielaniem potu. Gdy maluszek jest spragniony, wiesz że grozi mu odwodnienie, zdarza się jednak, iż mimo tego stanu dziecko unika picia. Dzieje się tak często przy gorączce lub wymiotach.

 • Po czym rozpoznać odwodnienie u dziecka?

 • Jak leczyć odwodnienie u dziecka?

Objawy odwodnienia u dziecka, którego waga nie przekracza 20 kg, stają się już widoczne przy utracie 400 ml wody, co odpowiada 2% masy ciała. Początkowo odwodnienie nie daje o sobie znać, po czym pojawia się wzmożone pragnienie. Jeszcze zanim niedobór wody sięgnie 4% pojawiają się m.in. kłopoty z mówieniem, zawroty głowy, osłabienie i utrata elastyczności skóry. Przy wymiotach lub biegunce u niemowlaka do 6. miesiąca życia odwodnienie szybko postępuje, więc niezwłocznie dzwoń po pogotowie.

Sygnały alarmujące

Objawy odwodnienia u dziecka to nie tylko wzmożone pragnienie:

 • barwa moczu dziecka staje się ciemnożółta,
 • dziecko nie siusia tak często jak zwykle, a mocz jest skąpy,
 • pojawia się płacz bez łez i marudność,
 • brzdąc staje się ospały i nieskory do zabawy, bądź przewrotnie – staje się nadpobudliwy,
 • następuje ubytek masy ciała,
 • usta dziecka są spierzchnięte, a język nienaturalnie suchy,
 • zauważalne jest przesuszenie śluzówek,
 • skóra uszczypnięta na brzuszku jest na tyle sucha by przybrać postać fałdki, która powoli zanika,
 • u niemowląt ciemię staje się zapadnięte.

Powstrzymać odwodnienie!

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Codzienną porcję wody, którą malec powinien spożyć możesz szybko obliczyć wg prostego schematu:

 • na każdy kilogram z pierwszych dziesięciu powinno przypadać 100 ml płynów,
 • każdy kilogram z drugiej dziesiątki wagi dziecka potrzebuje 50 ml wody,
 • kiedy waga dziecka przekracza 20 kg, każdy kolejny kilogram podania wymaga 20 ml wody.

Przykładowo: dzienne zapotrzebowanie na wodę u dziecka, którego waga wynosi 21 kg, to 1520 ml.

Nie podawaj dziecku słodkich napojów gazowanych. Jeśli dysponujesz sokowirówką możesz samodzielnie przygotować bogate w witaminy i minerały, wolne od cukru soki owocowe i warzywne. Polecane są także nektary (wybieraj te bez konserwantów, które kolor i smak zawdzięczają naturalnym składnikom) oraz syropy rozprowadzone w wodzie.
Przy biegunce i wymiotach podawaj dziecku 1-2 łyżeczki wody lub zupę-krem z marchewki, raz na 5-10 minut. Jeśli dziecko cierpi na torsje, podawane płyny powinny być zimne, dzięki czemu zniwelują odruch wymiotny.

Czas odwiedzić lekarza!

Jeśli zauważysz objawy odwodnienia u dziecka, błyskawicznie zabierz je do lekarza. Pobyt w szpitalu może okazać się nieunikniony. Zależnie od stopnia odwodnienia, zamiast hospitalizacji, lekarz może zalecić podawanie dziecku płynu nawadniającego, który dostarczy utraconych przez dziecko minerałów. Możesz je zakupić również z własnej inicjatywy na wypadek biegunki czy wymiotów. Dostępne są w owocowych smakach i nie wymagają recepty.

odwodnienie odwodnienie organizmu wymioty u dziecka objawy odwodnienia biegunka u niemowlaka odwodnienie u dzieci złe samopoczucie dziecka
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Mi się raz syn odwodnił i musieliśmy kilka dni spędzić w szpitalu, gdzie dostawał kroplówkę. Szkoda, że nie wiedziałam wtedy, tego co teraz wiem. Tyle stresów byśmy uniknęli.
Odpowiedź
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: kinga
Ocena:
mnie też uczono rozpoznawać odwodnienie przez skóre na brzuchu, zawsze, jak coś podejrzewam, robię to w ten sposób
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach