45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sól uzależnia tak samo jak narkotyki i papierosy?

Sól uzależnia tak samo jak narkotyki i papierosy?Sól uzależnia tak samo jak narkotyki i papierosy?

Używamy jej niemal codziennie, a wielu z nas dodaje ją nawet do całkiem słonych potraw. Niestety znajduje się w większości produktów spożywczych, dlatego często spożywamy ją w nadmiarze. Zbyt dużo soli w diecie może przyczynić się do problemów z nerkami i nadciśnienia tętniczego. Czym jeszcze może skutkować długotrwałe nadmierne spożywanie tej przyprawy i jak się od niej odzwyczaić?

Jeżeli uważasz, że uzależnienia dotyczą jedynie używek takich jak papierosy, alkohol, czy słodycze, to jesteś w dużym błędzie. Nie tylko cukier, ale również sól może silnie uzależniać. Badania amerykańskich i australijskich naukowców udowodniły, że jest tak samo silną „używką” jak papierosy czy narkotyki! Komórki mózgowe myszy, którym obniżono ilość soli w diecie, wytwarzały proteiny, które powstają również w przypadku uzależnienia od nikotyny, heroiny i kokainy. Według naukowców potrzeba spożywania tej przyprawy tkwi więc w naszym mózgu.

  • Czy sól jest zdrowa?

Dlaczego sól jest niezdrowa?

Oczywiście pewne ilości soli w diecie są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ pomaga zachować równowagę elektrolitową i stanowi składnik płynów tkankowych oraz komórkowych. Najlepiej, aby było to nie więcej niż 5g na dobę. Polacy są niestety w czołówce europejskich państw, w których spożywa się zbyt duże ilości tej przyprawy. Nie wyobrażamy sobie kanapek, sałatek czy obiadów bez całkiem sporej jej ilości. Czym to skutkuje:

  • Przeciążeniem nerek,
  • Otyłością,
  • Ciśnieniem tętniczym,
  • Zatrzymywaniem wody w organizmie,
  • Wzrostem ryzyka występowania chorób serca i nowotworów żołądka,
  • Cukrzycą typu II,
  • Drażliwością sytemu nerwowego,
  • Udarami mózgu,
  • Zwiększonym ryzykiem osteoporozy, ponieważ wypłukuje wapń.

Jak odzwyczaić się od soli?

Oczywiście nie jest to takie proste, tak samo jak w przypadku uzależnienia od cukru. Najlepiej zacząć od małych wyrzeczeń, czyli sprawdzania etykiet produktów i zrezygnować z tych, w których sól jest na pierwszym miejscu w składzie. Niestety jest ich bardzo dużo. Oprócz tego warto schować solniczkę i zaopatrzyć się w naturalne, ziołowe przyprawy, które zastąpią tą uzależniającą przyprawę. Staraj się dodawać do potraw czosnek, oregano, bazylię, kolendrę itd., albo sos sojowy. Na szczęście odzwyczajanie się od soli nie trwa długo – zwykle po dwóch tygodniach zapominamy o nałogu, dziwiąc się niejednokrotnie, że jedliśmy tak przesolone potrawy.

serce nadwaga nadciśnienie tętnicze nerki sól uzależnienie od soli
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: dorota
Ocena:
a ja już od dawna sól zastępuję ziołami, gdzie tylko mogę
Odpowiedź
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: agata
Ocena:
wiem coś o tym, uwielbiam jeść na słono, a ostatnie badania już wykazały podwyższony poziom sodu
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach