45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sól himalajska – zdrowa alternatywa dla soli spożywczej!

Sól himalajska – zdrowa alternatywa dla soli spożywczej!Sól himalajska – zdrowa alternatywa dla soli spożywczej!

O soli raczej ciężko usłyszeć lub przeczytać coś dobrego. Najczęściej funkcjonuje przekonanie, że to samo zło, odpowiedzialne za szereg schorzeń dotykających ludzkość. Dietetycy biją na alarm i zalecają poważne ograniczenie ilości soli używanej w kuchni, ponieważ poziom jej spożycia w skali globalnej znacznie przewyższa dopuszczalne normy. Sól występuje bowiem nie tylko w naszych domowych solniczkach, ale też w bardzo wielu produktach kupowanych przez nas w sklepach.

  • Co to jest sól himalajska?

  • Jakie właściwości ma sól himalajska?

Tradycyjną sól kuchenna, tak zwaną warzoną, którą kupujemy w sklepach w rzeczywistości trudno nazwać solą. W przeważającej większości składa się ona z chlorku sodu. To około 98% jej zawartości, pozostałe 2% to substancja zapobiegająca zbrylaniu się oraz związek jodu. W procesie pozyskiwania sól jest poddawana procesom rafinowania i podgrzewania. Pod wpływem wysokiej temperatury traci swe naturalne właściwości odżywcze. Pozostaje jedynie jej charakterystyczny smak. Dla naszego organizmu metabolizm soli jest ciężką pracą. Specjaliści zalecają, aby zamiast tradycyjnej soli używać sól morską, nieoczyszczoną sól kamienną oraz mieszanki ziołowe z obecnością soli. Niestety one również nie są w 100% zdrowe. Ostatnio jako dobrą alternatywę wymienia się sól himalajską, zyskującą coraz większą popularność.

Czym jest sól himalajska?

Sól himalajska jest pozyskiwana u podnóży Himalajów, stąd też jej nazwa. Powstała wiele milionów lat temu, w skutek osuszenia się istniejącego kiedyś w tamtym rejonie oceanu. Wydobywa się ją ręcznie z jaskiń zlokalizowanych głęboko pod ziemią, po czym w tradycyjny sposób płucze się ją wodą, a następnie osusza. Sól ta ma kolor w tonacji od jasnoróżowej po ciemnoczerwoną.

Co ją wyróżnia na tle innych?

O wyjątkowości soli himalajskiej stanowi fakt, że jest ona krystaliczną solą surową, nieprzetwarzaną i nieskażoną. Brak w niej wszelkiego rodzaju toksyn i zanieczyszczeń, za to składa się z dużej liczby minerałów. Obok sodu, skład stanowi ponad 80 mikro- i makroelementów, jak chociażby magnez, jod, cynk, wapń czy żelazo.

Właściwości prozdrowotne:

Wśród dobroczynnego wpływu soli himalajskiej na nasz organizm wyróżnia się działanie, takie jak:

  • zachowanie równowagi pH w komórkach,
  • regulację właściwego ciśnienia krwi,
  • korzystny wpływ na pracę serca,
  • eliminację bezsenności,
  • unormowanie poziomu cukru we krwi,
  • dobre oddziaływanie na układ oddechowy,
  • wzmocnienie kości,
  • pomoc dla chorych zatok,
  • zapobieganie skurczom mięśni.

Zastosowanie:

Sól możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Można jej używać w kuchni w zastępstwie tradycyjnej soli, ale równie dobrze sprawdzi się jako środek kosmetyczny, czy leczniczy. Warto wypróbować soli himalajskiej do inhalacji, aby zapobiegać katarowi, infekcjom nosa oraz zatok, do oczu, aby przywrócić im nawilżenie, do oczyszczających kąpieli lub maseczek kosmetycznych i okładów, w celu leczenia podrażnień skóry, uszkodzeń tkanki, problemów ze stawami, cellulitu oraz dla regeneracji i poprawy napięcia skóry. Jak widać spektrum zastosowania jest szerokie i każdy znajdzie coś dla siebie.

sól himalajska zdrowa sól sól himalajska właściwości co zamiast soli

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach