45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sok pomarańczowy – źródło zdrowia !

Sok pomarańczowy – źródło zdrowia !Sok pomarańczowy – źródło zdrowia !

Owoc pomarańczy ma wiele właściwości, które mogą być świetnym lekiem na jesienne choroby. Jest jednym z najlepszych źródeł witaminy C, witamin z grupy B i beta-karotenu. To również doskonały antyoksydant usuwający z organizmu wszelkie toksyny dzięki wysokiej zawartości wody. Ma składniki korzystne dla nerwów i skóry, ciśnienia, zawiera też substancje blokujące pierwszą fazę powstawania komórek nowotworowych. Poznaj więcej niezwykłych właściwości tego cudownego owocu!

  • Jakie właściwości ma sok pomarańczowy?

  • Jakie witaminy zawiera sok pomarańczowy?

Najbardziej znacząca dla prozdrowotnych właściwości soku pomarańczowego jest zawartość witaminy C, która jest niezbędna do produkcji limfocytów. Niszczą one zainfekowane komórki i to od nich zależy, jak szybko uporamy się z przeziębieniem. Wiele badań udowodniło, że przyjmowanie witaminy C skraca i łagodzi przebieg choroby. Jest więc pewnego rodzaju naturalną bronią przeciw chorobom, ponieważ wspomaga odporność.

Najlepszy sok to ten, który zostanie wyciśnięty przez nas samych lub w restauracji, na naszych oczach. Sklepowe soki, obojętnie czy z koncentratu czy nie, niestety posiadają niewiele cennych właściwości. Najwięcej znajduje się w świeżo wyciskanych napojach, wobec których nie mamy wątpliwości, że nie zostały doprawione polepszaczami smaku lub konserwantami.

Jednak tak jak wszystko w życiu, powinniśmy zachować umiar: w zbyt dużych ilościach szkodzi organizmowi. Choć pomaga w leczeniu nowotworów, ponieważ:

  • Ma właściwości przeciwbakteryjne,
  • Posiada właściwości antywirusowe,
  • Wspomaga proces przyswajania leków,
  • Zmniejsza ryzyko białaczki u dzieci,
  • Ma działanie chemoprewencyjne na wczesnym etapie choroby nowotworowej.

Jednak zbyt duże spożycie soku pomarańczowego powoduje hiperkalmię i jest niekorzystne dla zdrowia. Powoduje wówczas podwyższony poziom potasu we krwi, w związku z czym najbardziej narażone są dzieci, osoby z cukrzycą, nadciśnieniem i upośledzoną czynnością nerek.

Jesień jest trudnym czasem dla naszego zdrowia. Poza wirusami i częstymi przeziębieniami, jesteśmy narażeni również na pogorszony stan samopoczucia pod względem psychicznym. Jesienna chandra może dopaść każdego, wzrasta liczba osób odczuwających przygnębienie i apatię. Dlatego należy możliwie wzmocnić organizm i samodzielnie poradzić sobie z objawami psychicznymi. Zazwyczaj powody jesiennej chandry są dwa:

  • Przygnębienie związane z końcem wakacji i koniecznością przystosowania się do pracy po urlopie, szkoły po wakacjach, próba pogodzenia się z powrotem do obowiązków.
  • Lub spowodowane brakiem słońca, ponieważ wówczas pogarsza się praca mózgu.

Najprostszą drogą do zniwelowania tych skutków, niezależnie od przyczyny, jest zapewnienie sobie dużej dawki relaksu, przy ulubionej książce, filmie, aktywności fizycznej czy spędzaniu czasu przy innym hobby. W przypadku głębszych form depresji, które wymagają już leczenia klinicznego, często stosuje się światłoterapię, polegającą na wykorzystywaniu specjalnych lamp dających światło zbliżone do słońca.

Podsumowując, dwie rzeczy dadzą nam zdrowie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym: słoneczny owoc jakim jest pomarańcz i jego dobroczynne właściwości, oraz promienie naturalnego słońca połączone z relaksującym czasem wolnym.

przeziębienie witamina C choroba właściwości witaminy C jesienna depresja sok pomarańczowy właściwości pomarańcz jesienna chandra
Komentarze
Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Uwielbiam sok pomarańczowy jest dobry na wszystko.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach