45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Soczewki kontaktowe - kolorowe, jednodniowe? Co warto o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe - kolorowe, jednodniowe? Co warto o nich wiedzieć?Soczewki kontaktowe - kolorowe, jednodniowe? Co warto o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe są dziś bardziej popularne niż tradycyjne okulary. Nic dziwnego – dzięki soczewkom nie musimy przyzwyczajać się do noszenia okularów, nie musimy również zmieniać swojego wyglądu. Z soczewkami wyglądamy dokładnie tak samo przed ich założeniem, jak i po ich założeniu. Co więcej, same soczewki mogą zmienić nasz wygląd in plus. W sklepach możemy kupić na przykład popularne dziś soczewki kolorowe.

  • Co warto wiedzieć o soczewkach?

  • Jakie są rodzaje soczewek?

Co jeszcze o soczewkach warto wiedzieć i dlaczego warto je nosić?

Używanie soczewek kontaktowych a zdrowe oczy

Przed użyciem soczewek najlepiej jest skonsultować się ze swoim lekarzem okulistą, który poleci nam odpowiednie soczewki do noszenia. Poza tym, to lekarz może zasugerować wymagania dotyczące noszenia samych soczewek, ich wymiany czy sposobów pielęgnacji oczu i samych soczewek.

Warto zwracać również uwagę na etykiety i instrukcje dołączone go kupowanych soczewek. Znajdziemy w nich przydatne wiadomości i informacje na temat ich używania oraz pielęgnacji. Należy pamiętać o tym, że zbyt długo noszone soczewki czy też nieodpowiednio użytkowane i zmieniane mogą powodować zakłócenia widzenia, przekrwienie oczu, infekcje.

Soczewki mogą być noszone praktycznie przez każdego. Nie powinny ich nosić jedynie osoby, które odczuwają pewien dyskomfort przy ich użytkowaniu czy posiadają inne przejściowe problemy z infekcjami oczu.

Co jeszcze warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

  1. Idealne do sportu – soczewki świetnie sprawdzają się, jako zamiennik okularów dla sportowców. Jedynie pływacy będą mieli w tej kwestii pewne problemy. Soczewek nie zaleca się do noszenia na basenie czy pływając gdziekolwiek indziej, np. w morzu.
  2. Soczewki nie są dobre do snu – niestety przy noszeniu soczewek należy przestrzegać jednej ważnej zasady: soczewki kontaktowe zdejmuje się do snu, dotyczy to przeważenie soczewek hydrożelowych.
  3. Soczewki kontaktowe dla alergików – alergicy jak najbardziej mogą korzystać z soczewek kontaktowych, ale niestety podczas nasilenia objawów alergii może dojść do pogorszenia widzenia. Alergik może odczuwać wtedy dyskomfort używając soczewek, podczas gdy jego oczy będą naturalnie zaczerwienione czy też będą łzawić z powodu alergii.

Rodzaje soczewek

Każda osoba może wybrać rodzaj soczewki ze względu na jej zastosowanie. Wyróżnia się tu soczewki typowo korekcyjne, które poprawiają ostrość widzenia, ale również soczewki lecznicze i kosmetyczne. Do soczewek korekcyjnych zalicza się soczewki jednodniowe, tygodniowe czy miesięczne. Wśród soczewek kosmetycznych znajdują się popularne soczewki barwione w ten sposób, aby zmieniać kolor tęczówki oka.

soczewki kontaktowe rodzaje soczewek soczewki czy okulary używanie soczewek

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach