45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Słońce! Nie każdy może się nim cieszyć. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Słońce! Nie każdy może się nim cieszyć. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?Słońce! Nie każdy może się nim cieszyć. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Alergia na słońce dotyka coraz większej liczby osób chociaż większość z nich nie jest tego świadoma. Uczulenie na słońce pojawia się kiedy nasz system immunologiczny w nieprawidłowy sposób reaguje na promienie słoneczne. Zatem każda część ciała wystawiona na słońce może pokryć się czerwonymi, swędzącymi plamami. Jeżeli na twoim ciele pojawią się tego typu zmiany, a nie wiesz z czego one wynikają, koniecznie zgłoś się do lekarza. Im wcześniej tym lepiej szczególnie, że teraz słońce działa bardzo silnie.

  • Jak wygląda alergia na słońce?

  • Jak leczyć alergię na słońce?

Czasami reakcja alergiczna może okazać się dużo bardziej poważna. Rozwój choroby może nastąpić błyskawicznie, a wtedy na skórze zamiast plam pojawiają się pęcherze i skupiska wyprysków.
Podłoże tego rodzaju alergii może być różne. Metaboliczne, genetyczne czy egzogenne. Ten ostatni wyróżnik jest dość zaskakujący bowiem uczulenie na słońce mogą wywoływać niektóre produkty kosmetyczne (np. farby do włosów), leki a nawet zioła. Alergia na słońce związana jest często z opryszczką czyli trądzikiem różowatym. Jeśli więc na twojej skórze w kilka godzin po opalaniu pojawią się krostki i czerwone plamy, bąble bądź pokrzywka, prawdopodobnie masz do czynienia z uczuleniem na słońce.

Alergia na słońce dotyka ok. 10% dorosłych osób, w tej grupie jednak dominują kobiety – aż 90 proc. przypadków. Ciekawostką jest, że na uczulenie słoneczne odporni są bardzo młodzi ludzie – osoby poniżej 18 lat, oraz osoby mocno dojrzałe – po 50 roku życia.

Leczenie i profilaktyka.

Wiadome jest, że każdy organizm reaguje inaczej i tak samo potrzebuje indywidualnego sposobu leczenia. Lekarz po rozpoznaniu  alergii na słońce - przepisuje leki doustne przeciwko malarii (działają najszybciej) oraz maści z antybiotykiem do smarowania. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest dużo większe gdy choruje lub chorowało jedno z rodziców. Objawy alergii mogą zanikać po 8 – 15 dniach, jeżeli po wystąpieniu czerwonych plam lub pokrzywki nie będziemy wystawiać się na słońce. Niestety gdy już raz piekące i swędzące krostki się pojawią, nawet po chwilowym zaniku, mogą powrócić, a doslownie każdy pobyt na słońcu może sprzyjać rozwojowi tego przykrego uczulenia. Lecznie bywa ma trudne i długie. Wymaga wielu wyrzeczeń ze strony chorego i przede wszystkim dużo cierpliwości. Jednak przy odpowiednim leczeniu, osoby uczulone są w stanie w normalnie funkcjonować.

Dobrze jest stosować kilka zabiegów profilaktycznych, które mogą zapobiec pojawieniu się uczulenia:

  • Należy dbać o skórę i używać kremów chroniących przed promieniami UVB i UVA z filtrem co najmniej 25. Na twarz zaleca się stosowanie filtru 50. Nałóż go na wargi, uszy, dekolt, ramiona, nogi.
  • Warto zastosować kurację beta – karotenową, którą należy rozpocząć co najmniej 2 tygodnie przed wyjazdem na wakacyjny urlop. W ten sposób koloryt skóry się wzmocni i nie będzie podatny na zaczerwienienia. Oczywiście opalać należy się ostrożnie i z umiarem.
  • Unikaj wystawiania ciała na pełne słońce.
  • Unikaj słońca gdy grzeje najmocniej - między 10 rano, a 15 po południu
  • Koniecznie noś nakrycie głowy, kapelusz, apaszkę, dżokejkę. Głowa musi być odpowiednio chroniona przed słońcem.

 

alergia uczulenie alergia na słońce plamy alergia na słońce jak leczyć

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach