45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Słodki narkotyk. Czym jest uzależnienie od cukru?

Słodki narkotyk. Czym jest uzależnienie od cukru?Słodki narkotyk. Czym jest uzależnienie od cukru?

Cukier to substancja obecna w wielu produktach spożywczych. Niekoniecznie mają one słodki smak – znajdziemy go w sosach, musztardzie, keczupie, parówkach i wielu innych. Praktycznie każda substancja spożywana w nadmiarze szkodzi, wiele z nich ma też właściwości uzależniające. Do tego grona należy cukier. Jak rozpoznać uzależnienie od tego słodkiego dodatku i czym może skutkować?

 

Według niektórych cukier uzależnia bardziej niż kokaina. Dowiodło to badanie na uzależnionych od niej szczurach laboratoryjnych, które wybierały słodki napój zamiast narkotyku. Wpływa na nasz organizm destrukcyjnie. Może powodować wysypkę, trądzik, bóle głowy, zmęczenie, katar. Właśnie tak objawia się przedawkowanie cukru – uszkadza nerwy.

  • Czy można się uzależnić od cukru?

Dlaczego cukier uzależnia?

Ponieważ pobudza mózg do produkowania naturalnych substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie: serotoniny, dopaminy i endorfin. Niestety nie pomagają też rodzice i babcie, którzy nagradzali nas słodyczami, gdy byliśmy dziećmi. Wszystko to powoduje, że traktujemy cukier jako nagrodę, sposób na poprawę nastroju.

Zbyt duże ilości cukru w organizmie nie są czymś naturalnym. Człowiek jest uwarunkowany do spożywania niewielkich ilości tego składnika zawartego w owocach, miodzie, warzywach. Wszelkie inne źródła są nam do życia zbędne.

Co powoduje uzależnienie i jak je rozpoznać?

Efekty takiego nałogu są bardzo zgubne. Obciążamy trzustkę, w związku z czym organizm staje się odporny na insulinę i rośnie ryzyko cukrzycy, potem pojawia się większe ryzyko udarów i choroby serca. Co więcej, pojawiają się stany zapalne i różnorodne infekcje, a od tego krótka droga do różnych przewlekłych chorób. Nie wspominając przy tym wszystkim do pogorszenia samopoczucia i przybierania na wadze w wyniku zjadania zbyt dużych ilości cukru. Dieta bogata w ten składnik to szybka droga do otyłości.

Polacy spożywają rocznie prawie 40 kilogramów cukru. Często dodajemy go niepotrzebnie do potraw przyrządzanych w domu albo do herbat, kaw, rozmaitych napojów. Niestety, obecny jest jeszcze w różnych produktach, takich jak nawet sałatki, dressingi, pieczywo, alkohol i solone przekąski.

Jak rozpoznać, czy jesteś uzależniony? Zastanów się, czy wciąż pragniesz go coraz więcej, zjadasz coś mimo, że nie jesteś głodny, często jesteś osłabiony i wymęczony z przejedzenia, czujesz zmartwienie na myśl o zrezygnowaniu z niektórych produktów spożywczych, albo masz zdrowotne problemy spowodowane nawykami żywnościowymi i nie możesz ich zmienić. Wszystko to może świadczyć o uzależnieniu od „słodkiego narkotyku”.

Jednak żeby stwierdzić, czy to faktycznie uzależnienie, należy wyeliminować inne przyczyny – czasami objadanie się może być wynikiem niedoboru magnezu w diecie. Najlepiej zgłosić się z tym problemem do lekarza, który wykluczy inne przyczyny ciągłej chęci na słodkie. Zleci badanie krwi, poziomu cukru, zbada tarczycę. Dopiero gdy okaże się, że powód nie tkwi w chorobie, trzeba udać się do psychologa w celu diagnozy uzależnienia i podjęcia odpowiedniej terapii.

cukrzyca dieta cukier uzależnienie od cukru
Komentarze
Dodano: 09 Wrzesień 2016
Autor: Ewa
Ocena:
uzależnienie od cukru może być groźne i w przyszłości skutkować po prostu cukrzycą, dlatego w domu zwracam uwagę na zawartość cukru w potrawach.
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Weronika
Ocena:
Cukier czyha na nas w wielu produktach, dlatego ja uważnie czytam etykiety i staram się wybierać jak najzdrowsze rzeczy.
Odpowiedź
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Aldona
Ocena:
Miałam kiedyś koleżankę która wnioskuję z tego artykułu miała uzaleznienie od cukru, ona najbardziej upodobała sobie cole (minimum litr dziennie) i normalnie kostki cukru do wszystkiego, mnie aż mdliło i odradzałam ale moje gadanie i tak na nic się nie zdało.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach