Śliwka dobra na wszystko. Ekstrakt z owoców śliwy odmiany Black Splendor zwalcza agresywne komórki raka, czego dowodzą wyniki badań naukowców z Texas AgriLife Research Lab. Niezależnie od odmiany, to owoc pełen przeciwutleniaczy. Regularnie spożywając 3-4 owoce dziennie, możemy ustrzec się przed nowotworem jelita grubego.
Przeważnie śliwki jemy dla smaku lub chcąc zwalczyć zaparcia. Mało kto orientuje się, jak wiele mają prozdrowotnych zastosowań.
Jakie właściwości ma śliwka?
Czy śliwki pomagają w odchudzaniu?
„Urodziwy” owoc
Śliwki są bogate w przeciwutleniacze, dlatego mogą być wykorzystywane w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Dla urody warto jeść ten owoc, nie tylko gdy chcemy na dłużej zatrzymać młodość. Jest doskonałym wyborem dla osób borykających się z pękającymi naczynkami. Zawarta w śliwkach witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zaś witamina K wpływa na krzepliwość krwi. Ze śliwek warto przygotować maseczkę, która dodatkowo oczyści cerę i domknie pory. W tym celu, ubitą pianę z białka łączymy z owocami rozgniecionymi widelcem. Zmywamy z twarzy po kwadransie.
Na zaparcia i dla odchudzających się
Kaloryczność 100 g suszonych śliwek odpowiada połowie przeciętnej tabliczki czekolady. Obecny w nich błonik – pektyny stymulują pracę jelit, dzięki czemu zwalczają zaparcia. Ograniczają wchłanianie niepożądanych w diecie substancji – cukrów i cholesterolu. Z powodzeniem przysłużą się, jako „małe co nieco”, poza tym, że są pyszne, wypełniają żołądek i aktywizują uśpioną przemianę materii. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, gdyż mogą sprowokować biegunkę.
Ze śliwką na układy
Właśnie dlatego, że zmniejszają wchłanianie cholesterolu, zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Na domiar dobrego normują ciśnienie krwi, gdyż są bogate w potas. Usprawnią działanie układu nerwowego u osób, które dotychczas borykały się z przewrażliwieniem, bezsenności, drgawkami, skurczai lub złym nastrojem. Witamina B6 zapobiega także anemii oraz łojotokowemu zapaleniu skóry, zwiększa odporność, a magnez - zawrotom głowy i zespołowi niespokojnych nóg.
Cenna kora śliwy
Kora śliwy afrykańskiej wykorzystywana jest w terapii przerostu prostaty. Według niedawnych doniesień, zastąpić ją mogą nasze rodzime odmiany. Koncentrat z owoców japońskiej umeboshi, który możemy nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, przeciwdziała dolegliwościom pęcherza moczowego wywoływanym przez bakterie.
Rekomendacje
Niezależnie od gatunku, powidła róbmy tylko z dojrzałych, odpestkowanych śliwek, od których z łatwością odchodzą pestki. Amygdalina w pestkach jest trująca, zawiera m.in. kwas pruski, toteż nie powinna trafiać na nasze talerze.
Co o tym sądzisz?