45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Skuteczny spalacz tłuszczu, czy niebezpieczny składnik? Poznaj prawdę o CLA

Skuteczny spalacz tłuszczu, czy niebezpieczny składnik? Poznaj prawdę o CLASkuteczny spalacz tłuszczu, czy niebezpieczny składnik? Poznaj prawdę o CLA

Ćwiczysz, przestrzegasz diety, a waga wciąż stoi w miejscu – w takim momencie warto sięgnąć po suplementy wspomagające odchudzanie. Jednym z najczęściej występujących w nich składników jest CLA, czyli popularny fat burner – spalacz tłuszczu. Znajdziemy go również w wersji naturalnej - najwięcej CLA zawiera jagnięcina, pełnotłuste produkty mleczne i mięso wołowe.

  • Czym jest CLA?

  • Czy CLA jest skuteczne?

CLA dzieli dietetyków. Jedni zachwalają jego skuteczność w spalaniu tkanki tłuszczowej, a nawet budowaniu tkanki mięśniowej. Drudzy ostrzegają, że składnik ten nie został dokładnie przebadany, dlatego jego działanie nie jest stuprocentowo bezpieczne.

Składnik ten to sprzężony kwas linolowy, będący jednym z kwasów tłuszczowych. Prowadzono liczne badania, które miały określić, czy tak właściwie CLA wpływa na tkankę tłuszczową, a dokładniej: na jej redukcję. Niestety nie udało się tego jednoznacznie stwierdzić. Istnieje jednak hipoteza, że działanie tego składnika opiera się na blokowaniu działania enzymu umożliwiającego przenikanie trójglicerydów do tkanki tłuszczowej.

Pewnym jest, że CLA wspomaga wykorzystywanie kwasów tłuszczowych w procesie termogenezy, czyli będzie najbardziej skuteczne u osób, dla których normą jest regularny wysiłek fizyczny.

Co jeszcze daje CLA? Czy ma jakieś wady?

Oprócz wykorzystywania go w większości preparatów odchudzających, ma on również inne, cenne właściwości. Jeśli przyjmuje się CLA wystarczająco długo i regularnie, wzmacnia on mięśnie. Poza tym wpływa pozytywnie na układ immunologiczny, gdyż mobilizuje go do ochrony i walki przed bakteriami i wirusami.

Obniża poziom trójglicerydów w organizmie, tłumi reakcje alergiczne, zmniejsza także poziom cholesterolu i cukru we krwi, zmniejsza insulinooporność. Główną i zarazem największą wadą jest brak dokładnych i kompletnych badań nad jego właściwościami oraz długotrwałymi skutkami ubocznymi, wynikającymi z regularnego przyjmowania CLA.

Chcę odchudzać się z CLA. Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze suplementu?

Po pierwsze i najważniejsze, zawsze wybieraj sprawdzony, apteczny preparat. Nie kupuj suplementów z CLA z niesprawdzonych źródeł, czyli np. przez internet. Zawsze zapoznaj się dokładnie z ulotką przed rozpoczęciem stosowania środka odchudzającego. Zwracaj też uwagę na skład preparatu i przeczytaj ulotkę, aby wiedzieć, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Sprawdź dzienną dawkę i skutki przedawkowania.

Wiele osób błędnie uważa, że suplementy nie wymagają takiej uważności w stosowaniu jak inne leki – pamiętaj więc, że środki na odchudzanie również można przedawkować! Nie zażywaj więc na raz kilku preparatów o podobnym działaniu. Przed użyciem koniecznie skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem, jeśli regularnie przyjmujesz leki lub cierpisz na choroby przewlekłe.

 

CLA odchudzanie dieta spalacze tłuszczu kwas linolowy właściwości CLA działanie CLA cla co to jest cla na odchudzanie CLA czy jest bezpieczne CLA skuteczność

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach