45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Skurcze macicy w czasie ciąży - ich rodzaje i znaczenie

Skurcze macicy w czasie ciąży - ich rodzaje i znaczenieSkurcze macicy w czasie ciąży - ich rodzaje i znaczenie

Skurcze macicy w ciąży są charakterystycznym objawem fizjologicznym, właściwym w jej prawidłowym przebiegu. Pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, ich zadaniem jest przygotowanie macicy do bezpiecznego przebiegu porodu. W tym okresie włókna mięśniowe macicy rozciągają się, przyczyniając się do powstawania i odczuwania przez kobietę delikatnych skurczy. Większość skurczy ciążowych to zwyczajowe zjawisko fizjologiczne, zdarzają się jednak takie, których pojawienie się może sygnalizować odklejenie łożyska czy wręcz poronienie. Dla kobiety będącej w ciąży kluczowa jest znajomość rodzajów skurczy i właściwe ich rozpoznawanie.

Skurcze macicy we wczesnej ciąży - rodzaje

W okresie ciąży kobiety mogą odczuwać różnego rodzaje skurcze. Warto zapoznać się z nimi, by w trakcie przebywania w tym wyjątkowym stanie umieć właściwie je rozpoznać i w razie konieczności prawidłowo zareagować. Jedne z najbardziej charakterystycznych rodzajów skurczy są znane jako skurcze Alvareza. Zazwyczaj pojawiają się właśnie po 20. tygodniu ciąży, ich fizjologicznym uwarunkowaniem jest przygotowanie kobiety do porodu. W tym okresie włókna mięśniowe macicy napinają się, co powoduje twardnienie brzucha, u kobiety rodzące poczucie dyskomfortu. Mimo iż nie charakteryzuje ich odczuwanie bólu, mogą skutecznie uprzykrzyć ciężarnej życie. Pojawiają się nieregularnie, zazwyczaj w późnej porze dnia, cechują się stałym natężeniem, ustępują, gdy kobieta zmienia pozycję.

Skurcze Braxtona-Hicksa - objawy

Skurcze Braxtona-Hicksa nazywane też skurczami przepowiadającymi również pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Ich znamienna nazwa wskazuje na przygotowywanie macicy do właściwej części porodu - czyli pojawienia się skurczy porodowych, dzięki którym kobieta wypycha dziecko. Ich rozpoznanie powinno dotyczyć miejsca lokowania się skurczy, które zazwyczaj zaczynają się poniżej pępka, a następnie przesuwają się ku dołowi. Ponadto, cechuje je nieregularność, stała częstotliwość występowania (co kwadrans), czas trwania od kilkunastu sekund do kilku minut. W odczuwaniu przypominają bóle menstruacyjne lub ból krzyża. Z czasem przybierają na sile i natężeniu, pod koniec ciąży mogą trwać nawet kilka minut.

Skurcze w ciąży - jak nie pomylić przepowiadających z porodowymi?

Wielokrotnie kobiety mają trudność w odróżnieniu regularnych skurczy fizjologicznych Braxtona-Hicksa od skurczy okołoporodowych. Podstawową cechą różnicują oba wymienione rodzaje jest częstotliwość i natężenie bólu w ich trakcie. Jeśli skurcze ustępują, nie przybierają na sile, można nabrać przekonania, że to jedynie skurcze przepowiadające. Jeśli jest inaczej, a dodatkowo występują objawy takie jak biegunka, plamienia, pogorszenie samopoczucia - to raczej wskazówki, by udać się jak najszybciej do lekarza prowadzącego ciążę. Skurcze przedporodowe występują regularnie, co ok. 20 minut, z czasem częstotliwość i czas ich trwania się zwiększają, finalnie doprowadzając do akcji porodowej. Przyjmuje się założenie, że im częściej i silniej występują skurcze przed porodem, tym większa szansa na to, iż sam poród będzie krótki.

Skurcze w ciąży - kiedy mogą oznaczać nieprawidłowości w jej przebiegu?

Nie zawsze skurcze macicy w ciąży da się wytłumaczyć fizjologią. Zazwyczaj pojawia się bolesność w okolicach pleców, krzyża, miednicy, jeśli jednak jednocześnie występują krwawienia, czy jakiekolwiek plamienia sytuację należy niezwłocznie skontrolować. U niektórych kobiet występują przedwczesne skurcze porodowe, które charakteryzują się tym, że nie ustępują. Powodowane są zazwyczaj stanami zapalnymi macicy i mogą doprowadzić co przedwczesnego porodu.

We wczesnym okresie ciąży może dojść do poronienia, które zazwyczaj objawia się silnym krwawieniem, bólami kręgosłupa, podbrzusza. Niekiedy kobiety odczuwają także nieustanne bolesne skurcze macicy, co może oznaczać odklejenie łożyska i skutkować poronieniem. Jest to poprzedzone silnym krwawieniem, nudnościami, pojawieniem się wymiotów.

 

skurcze w ciąży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach