45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Skórny i żołądkowy problem. Jak zdiagnozować alergię pokarmową?

Skórny i żołądkowy problem. Jak zdiagnozować alergię pokarmową? Skórny i żołądkowy problem. Jak zdiagnozować alergię pokarmową?

Zazwyczaj pojawia się u dzieci, chociaż jednocześnie rośnie liczba osób dorosłych uczulonych na pokarmy. U dorosłych może dawać zazwyczaj sygnały ze strony skóry – w wyniku pojawiających się obrzęków, wysypki, atopowego zapalenia skóry – albo układu pokarmowego. Czasami alergia pokarmowa jest wynikiem zespołu przewlekłego zmęczenia. Jak ją zdiagnozować?

Alergia pokarmowa jest dość trudna do zdiagnozowania. Nie ma jednej metody, która wyodrębni właściwy alergen. Zazwyczaj diagnozuje się ją w kilku etapach:

  • Jakie są rodzaje testów alergicznych?

  • Jak rozpoznać alergię pokarmową?

  1. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem,
  2. Potem zleca wykonanie testów, które wykażą, co uczula chorego.

Trudności w diagnostyce alergii pokarmowej

Postawienie diagnozy jest trudne, ponieważ istnieje wiele czynników powodujących pojawienie się reakcji uczuleniowej. Brana jest wówczas pod uwagę ogólna ilość produktów w diecie, sposób przechowywania żywności, ilość produktów przetworzonych. Dodatkowo, większość pacjentów jest uczulona na więcej niż jeden alergen i w połączeniu z problemami wynikającymi z alergii krzyżowej diagnoza jest bardzo utrudniona.

Rodzaje testów alergicznych

  • Testy natywne – to testy ze świeżymi alergenami – w tego typu testach świeże produkty spożywcze aplikuje się bezpośrednio na skórę.
  • Testy prowokacyjne – ten rodzaj testów wykonuje się po zastosowaniu diety eliminacyjnej. Testy prowokacyjne w alergii pokarmowej są wykonywane na drodze gastroskopii: podaje się pokarmy, które są podejrzane o wywoływanie alergii bezpośrednio do żołądka i obserwując reakcje organizmu pacjenta.
  • Testy alergiczne pokarmowe skórne – podstawowy zestaw składa się z 15-20 alergenów, lecz można go modyfikować indywidualnie. Zestawy zawierają po 15-20 alergenów, wśród których znajdziemy główne alergeny pokarmowe: mąka, jajka, ryby, mleko; alergeny owoców i warzyw – marchew, jabłka, truskawka, pomidor; alergeny mięs – wieprzowiny; a także alergeny przypraw i kakao. Zestawy tego typu alergenów mogą być dostosowane do typu organizmu danej osoby, indywidualnie modyfikowane. Na czym polega taki test? Na przedramię lub plecy nanosi się kroplę alergenu, następnie nakłuwa się skórę. Wynik: gdy po 15-20 minutach pojawi się zaczerwienienie i bąbel, dana osoba jest uczulona na podany alergen. Pierwszy odczyt reakcji jest odczytywany po 48 godzinach, drugi po kolejnych 48.
  • Testy z krwi (RAST) – najczęściej wykonywane są dzieciom, które mają mniej niż 3 lata, a także osobom, których alergia jest tak silna, że podaje im się cały czas leki antyhistaminowe. Polegają na oznaczeniu przeciwciał lgE dla podstawowych alergenów pleśniowych, roztoczowych, pyłkowych, zwierzęcych. U osób biorących leki antyhistaminowe wymagane jest odstawienie ich na 7-14 dni przed testami. Ten typ testu wskazany jest również dla osób mających rozbieżność między wywiadem i wynikiem testów skórnych, a także mających nasilone zmiany alergiczne.
alergia alergeny alergia pokarmowa uczulenie testy alergiczne
Komentarze
Dodano: 28 Lipiec 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Ja robiłam też eliminację u córki, ale metodą prób i błędów nic nie dało się ustalić i dopiero testy alergiczne wykazały uczulenie.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Baśka
Ocena:
U mnie jak narazie dieta eliminacyjna, bo cos mi szkodzi tylko jeszcze nie wiem co...
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: karolina
Ocena:
moja córcia miała robione testy z krwi i właśnie czekamy na wyniki, lekarz pediatra sugeruje skazę białkową, ciekawe, czy badanie to potwierdzi
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach