45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Skóra jak pergamin? Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Skóra jak pergamin? Jak pielęgnować skórę niemowlaka?Skóra jak pergamin? Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Świeżo upieczeni rodzice dwoją się i troją nad jak najlepszą pielęgnacją swojego maleństwa. Zastanawiają się czy dobrze dobrali pieluchy i czy odpowiednio je założyli, czy dobrego płynu używają do kąpieli. Oliwka czy balsam? Rozterek jest wiele. Nie martw się, dziecko nie tylko wybaczy ci małe niedociągnięcie, ale po prostu ich nie zauważy. Mimo tego większość rodziców chce wszystko mieć pod kontrolą i pielęgnować dziecko właściwie. Jak zadbać o delikatną skórę maluszka, jakich kosmetyków i pieluch używać, jak często kąpać?

  • Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

  • Jakie stosować kosmetyki dla niemowląt?

Jak najlepiej zadbać o delikatną skórę niemowlaka?

Skóra niemowlaka jest delikatna i cienka jak pergamin, szczególnie podatna na podrażnienia. Należy ją pielęgnować tak, by uniknąć potówek, czy odparzeń czyli pieluszkowego zapalenia skóry. Bardzo ważne jest także dobranie odpowiednio lekkich i delikatnych kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry malca.

Jak przewijać malucha, by uniknąć podrażnień?

Szczególnie w pierwszych miesiącach życia jest częstym rytuałem. Nie tyle ważny jest rodzaj pieluch jaki wybierzemy, co częstotliwość przewijania. Wilgoć, ciepło, brak powietrza, siusiu czy kupka, to wszystko razem może spowodować pieluszkowe zapalenie skóry. Przez pierwsze dwa miesiące życia dziecka należy zmieniać pieluchę co 3, 4 godziny i zawsze natychmiast po odkryciu kupki, nawet w nocy.  Pupę można oczyszczać jednorazowymi chusteczkami, lub ciepłą wodą i wacikami. Do osuszenia można użyć delikatnej pieluszki tetrowej. Przed nałożeniem nowej pieluchy należy posmarować pupę kremem przeciw odparzeniom. Doskonałym, zdrowym, a także tanim rozwiązaniem jest zastosowanie mąki ziemniaczanej. Zapobiega ona poceniu się skóry, szczególnie w gorące dni.

Marsz do wanny!

Kąpiel malucha jest dużym wyzwaniem, szczególnie gdy twój lęk połączy się z niechęcią dziecka do zmoczenia. Nie musisz kąpać malucha w przegotowanej wodzie, ważne by miała odpowiednią temperaturę. Najlepiej to sprawdzić zanurzając łokieć w wanience. Maluch, który jeszcze nie raczkuje, nie musi być kąpany codziennie, wystarczy umyć mu buzię, szyję, rączki i oczywiście pupę. Nawet jeśli wasz maluch uwielbia się kąpać, kąpiel nie powinna trwać długo. 5 minut w zupełności wystarczy, zbyt długie przebywanie w wodzie wysuszy skórę. Do wody w wanience można dodać mąki ziemniaczanej, ma ona właściwości nawilżające, lub specjalnego nawilżającego płynu. Po kąpieli także  warto nawilżyć skórę niemowlaka balsamem lub oliwką.

Jakie kosmetyki są odpowiednie dla niemowlaka?

Kosmetyki do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia muszą być dobrane odpowiednio do rodzaju skóry. Innych preparatów będzie używać mama dziecka ze skórą bez problemów, a innych do skóry atopowej, wymagającej nawilżania i stosowania emolientów do kąpieli czyli płynów myjących i chroniących przed przesuszaniem się skóry. Ważna jest także troska o pępek w pierwszych dniach życia. Skórę wokół należy oczyszczać delikatnie wacikiem nawilżonym spirytusem salicylowym. W słoneczne gorące dni koniecznie trzeba używać kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, by nie doszło do oparzenia skóry. Niemowlaka najlepiej nie wystawiać bezpośrednio na słońce. W cieniu, pod parasolką będzie mu najlepiej. Preparaty do prania ubranek powinny być dobrane pod kątem maluszka. Niektórzy są zwolennikami tradycyjnych płatków mydlanych, które nie uczulają. Dostępne są także specjalne delikatne proszki do prania czy płukania. Używając dany preparat pierwszy raz należy dokładnie obserwować reakcje skórne malucha. To co służy innym, niekoniecznie musi być dobre dla twojego dziecka.

pielęgnacja skóry dziecko pielęgnacja niemowlaka skóra niemowlaka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach