45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Skaling zębów, czyli precz z kamieniem nazębnym!

Skaling zębów, czyli precz z kamieniem nazębnym!Skaling zębów, czyli precz z kamieniem nazębnym!

Regularne mycie zębów i odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa pięknego, zdrowego uśmiechu. Samo szczotkowanie, używanie nici dentystycznej i płynu do płukania nie wystarczą jednak, by zęby stanowiły naszą ozdobę. Ważne są również regularne wizyty u stomatologa i wykonywane w gabinetach dentystycznych zabiegi estetyczne, poprawiające urodę i kondycję naszego uzębienia.

  • Co to jest kamień nazębny?

  • Co to jest skaling?

Jednym z takich zabiegów jest skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak płytka nazębna, która uległa zmineralizowaniu. W ten sposób na koronie zębów przy powierzchni dziąseł oraz pod dziąsłami tworzą się twarde złogi. Są one bardzo podatne na przebarwienia więc nie wyglądają najlepiej. Dodatkowo są niebezpieczne dla naszych zębów, ponieważ stanowią idealne siedlisko dla bakterii. Problem dotyczy nas wszystkich, niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o swoje zęby. Niektórzy mają tendencję do szybszego formowania się kamienia ze względu na silnie zmineralizowany skład śliny. Istnieją też pewne czynniki sprzyjające powstawaniu kamienia. Najczęstsze to:

  • picie dużych ilości kawy i herbaty,
  • palenie papierosów.

Nieusuwalny przez długi czas kamień nazębny może prowadzić do powstania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, a nawet do paradontozy i definitywnej utraty zębów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się zabiegowi skalingu.

Na czym polega skaling?

Skaling jest metodą usuwania kamienia nazębnego. Wykonuje się go za pomocą specjalnego urządzenia zwanego skalerem stomatologicznym. Są różne rodzaje skalerów:

  • ręczne – typu dłutka, pilniczki, motyczki, sierpy, używane rzadko, w wyjątkowych przypadkach,
  • mechaniczne – wiertła frezowe,
  • dźwiękowe – wykorzystujące fale dźwiękowe,
  • ultradźwiękowe,
  • laserowe.

Podczas skalingu kamień nazębny zostaje rozbity, pęka i daje się łatwo usunąć. Jest wypłukiwany przez wodę. Sam zabieg w zasadzie nie jest bolesny, większość z pacjentów określa go raczej jako mało przyjemny, wywołujący uczucie dyskomfortu. Wszystko uzależnione jest w zasadzie od indywidualnej tolerancji na ból.

Kiedy robi się skaling?

W zasadzie sami powinniśmy zaobserwować nagromadzenie się kamienia na naszych zębach. Jest on dosyć widoczny w okolicach szyjek zębowych. Jeśli systematycznie chodzimy do stomatologa, on na pewno zasugeruje nam, że czas już najwyższy na skaling. Co do zasady zaleca się wykonywać taki zabieg dwa razy w ciągu roku, pod warunkiem, że wszystko w jamie ustnej jest w porządku. W przypadku występowania stanów zapalnych dziąseł lub innych chorób przyzębia kamień nazębny usuwa się nawet od 3 do 6 razy na rok.

Dodatkowe opcje dla wymagających.

Aby zwiększyć skuteczność skalingu, można w pakiecie zaraz po nim zafundować sobie zabieg piaskowania i fluoryzacji, czyli lakierowania. Piaskowanie kompleksowo doczyści zęby, docierając do najmniejszych zakamarków i doskonale je wypoleruje, zaś lakierowanie dodatkowo zabezpieczy zęby przed próchnicą, wzmocni szkliwo i ochroni dziąsła przed infekcjami.

zdrowe zęby zęby kamień nazębny piękny uśmiech skaling scaling
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: antonina
Ocena:
ja robię co jakiś czas, bo płytka nazębna do niczego nie jest mi potrzebna, warto
Odpowiedź
Dodano: 06 Wrzesień 2016
Autor: Gosia
Ocena:
Zabieg refundowany, ale nie dla każdego odpowiedni. Moja mama wykonała ten skaling metodą laserową z piaskowaniem, pani dentystka skasowała ją na dobre kilka stów, a po pół roku zaczęły jej wypadać zęby, dlatego ja z chęcią poddałabym się takiemu zabiegowi ale obawiam się co dalej...
Odpowiedź
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Emil
Ocena:
Muszę zapytać moją dentystkę o ten skaling. Nigdy mi nie proponowała.
Odpowiedź
Dodano: 16 Maj 2016
Autor: maja
Ocena:
można to zrobić na nfz? jakoś moja dentystka zawsze mnie kasuje, aż się następnym razem upomnę
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Może nie jest to zbyt przyjemny zabieg, ale wykonuję go regularnie. Warto wiedzieć, że jest refundowany przez NFZ raz w roku.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach