Cellulit to domena kobiet. U niektórych bardziej widoczny, u innych mniej – cellulit to z pewnością niepożądany towarzysz, gdy przychodzą ciepłe dni i wyciągamy z szafy krótkie spodenki czy sukienki odsłaniające nogi. Niestety, to właśnie płeć piękna jest skazana na walkę z tym problemem. Ma to związek z budową kobiecego ciała i rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej.
Co to jest cellulit?
Skąd bierze się cellulit?
Grudki tłuszczu, które potocznie nazywa się skórką pomarańczową obserwuje się często na powierzchni skóry kobiet. Głównymi miejscami występowania są uda, okolice pośladków i bioder. Przyczyny cellulitu są liczne, począwszy od niewłaściwej diety oraz braku ruchu, po uwarunkowania hormonalne i genetyczne. Cellulit powstaje poprzez ściśnięcie się tłuszczu podskórnego przez tkankę łączną włóknistą. W wyniku tego, dochodzi do pofałdowania tkanki tłuszczowej, która znajduje się pod powierzchnią skóry.
Skąd właściwie wziął się cellulit?
Według jednej z teorii, powstał on w wyniku ewolucji. Jego celem było utrzymywanie rezerwy tkanki tłuszczowej w razie mniejszej dostępności pokarmu. Rezerwy te miały zostać wykorzystane w przypadku ciąży i karmienia piersią. Obecnie cellulit traktuje się jako wadę i brzydki defekt urody, w wyniku czego kobiety na całym świecie próbują walczyć z uwarunkowaniami biologicznymi o idealnie gładką skórę.
U kogo występuje?
Przede wszystkim pojawia się wśród młodych dziewcząt i kobiet, zarówno szczupłych, jak i z nadwagą. Powszechnie uważa się jednak, że najbardziej narażone na powstawanie skórki pomarańczowej są osoby o większej ilości tkanki tłuszczowej i mniejszej ilości mięśni. Nadwaga ma więc wpływ na jego powstawanie, w każdym razie – posiadając nadprogramowe kilogramy istnieje większe ryzyko powstawania cellulitu. Wbrew obiegowej opinii, problem ten dotyczy także mężczyzn, choć mają inną budowę tkanki łącznej i mniejszy poziom estrogenów, w związku z czym nie jest wśród nich aż tak powszechny.
Jak pozbyć się cellulitu?
Ze względu na fakt, że jest to problem nie tylko estetyczny, ale także utrudniający docieranie krwi do tkanki tłuszczowej i usuwanie toksyn. Skórkę pomarańczową trudno jest zlikwidować całkowicie, ale można ją znacząco zredukować:
- Unikaj gorących kąpieli, stosuj za to zimne i ciepłe natryski. Każdy prysznic kończ zimnym strumieniem wody, aby zahartować skórę.
- Jak najwięcej się ruszaj, dzięki temu uruchomisz zastałą limfę i usprawnisz krążenie krwi. Najbardziej zaleca się ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, np. jazdę na rowerze lub pływanie.
- Masuj ciało specjalną szczotką, gąbką antycellulitową lub rękawicą z trawy morskiej. Masuj ciało okrężnymi ruchami od stóp w kierunku ud. Dzięki regularnym masażom usuniesz złogi toksyn. Aby najszybciej zobaczyć efekty, masaż w domowych warunkach powinien trwać od 20 do 30 minut.
Co o tym sądzisz?