43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Skąd się bierze biegunka i jak postępować, gdy się pojawi?

Skąd się bierze biegunka i jak postępować, gdy się pojawi?Skąd się bierze biegunka i jak postępować, gdy się pojawi?
Biegunka to dolegliwość na tle jelitowym, bardzo często występująca wśród populacji. Objawia się w postaci półpłynnych stolców, które występują więcej niż trzy razy na dobę. Zdarza się, że może trwać kilka dni, albo ustępować w ciągu doby. Zwykle pojawia się nagle i ustępuje bez powikłań. Jednak za każdym razem bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie, aby nie narazić swojego organizmu na poważne dolegliwości zdrowotne.
 

Co wywołuje biegunkę?

Mechanizmów, na których drodze powstaje biegunka, jest bardzo wiele. Jednym z najczęstszych jest infekcja bakteryjna powstająca na drodze pokarmowej, w której główną rolę odgrywają toksyny bakteryjne wpływające na strukturę i funkcje nabłonka jelitowego. Wśród bakterii wywołujących biegunkę znajdują się: Salmonella, Escherichia coli, Campylobacter, Shigella i Yersinia. Takie biegunki zazwyczaj mają przebieg umiarkowany i ustępują samoistnie. Inną przyczyną są infekcje wirusowe, które w przeciwieństwie do bakteryjnych częściej zdarzają się w sezonie zimowym. Głównym czynnikiem etiologicznym tych biegunek są: rotawirusy, norowirusy i adenowirusy. Bardzo często do zakażenia dochodzi od innej zakażonej osoby w obrębie zamkniętych społeczności np. w przedszkolach, w obrębie domowników, pracowników firm. Poza przyczynami zakaźnymi biegunki mogą także powstawać w związku z nietolerancjami pokarmowymi, sytuacjami stresowymi bądź mieć związek z innymi toczącymi się chorobami ogólnoustrojowymi.

Objawy towarzyszące biegunce

Bardzo często razem z dolegliwościami jelitowymi współwystępują inne objawy, które mogą sugerować przyczynę ich powstania. W przypadku biegunek zakaźnych w stolcu mogą pojawić się różnego rodzaju domieszki np. krew, śluz lub ropa. Dodatkowo towarzyszyć im może wysoka gorączka, osłabienie organizmu i bóle brzucha. W przypadku biegunek wirusowych dość często współistnieją nudności i wymioty, które rzadko pojawiają się przy infekcjach na tle bakteryjnym. Może zdarzyć się, że biegunkę poprzedzają silne, kurczowe bóle brzucha, które ustępują po wypróżnieniu. Taki objaw może sugerować zespół jelita drażliwego, czyli przewlekłą chorobę zapalną jelit o charakterze czynnościowym.

Jak postępować w przypadku biegunki?

Jednym z podstawowych zasad leczenia biegunki jest intensywne nawadnianie chorego. Wraz ze stolcem z organizmu usuwana jest duża ilość wody a z nią cenne elektrolity. Nadmierna ich utrata może przyczynić się do odwodnienia i zaburzenia funkcjonowania organizmu, pezez co na biegunkę Dicoflor będzie dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo stosować można leki przeciwbiegunkowe, które zwalniają perystaltykę jelit i zwiększają wchłanianie zwrotne wody np. loperamid. Innym bardzo popularnym i skutecznym sposobem na biegunkę jest węgiel aktywowany, który wiąże toksyczne substancje, zabezpiecza błonę śluzową jelit i ma właściwości zapierające. Natomiast w przypadku silnych i przewlekłych biegunek z towarzyszącą wysoką temperaturą ciała oraz ciężkiego stanu chorego należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

biegunka biegunka leczenie biegunka przyczyny Biegunka objawy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach