45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sezon na alergika

Sezon na alergikaSezon na alergika

Uczulona jest już w zasadzie cała Europa. Co 3 mieszkaniec starego kontynentu zmaga się z alergią. Pokarmowa czy wziewna nasila się w pewnych okresach dając, najprościej rzecz  nazywając, nieprzyjemne doznanie świądu, pieczenia dróg oddechowych, pokrzywek  skórnych, łzawienia oczu czy problemów żołądkowo – jelitowych.

  • Co pyli?

  • Jak złagodzić objawy alergii?

Wiosna to idealny okres, w którym budzący się po zimie świat zaczyna na dobre męczyć każdego alergika. Przyzwyczajeni do mroźnego i świeżego powietrza wszyscy „zainteresowani” zaczynają drżeć przed skutkami nadejścia tej wymarzonej pory roku. Dlaczego? To banalnie proste. Niebawem ich największym przyjacielem stanie się paczka chusteczek  higienicznych oraz  zapasowy listek tabletek na alergię.

Jednym z alergenów, który przeszkadza  w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest pyłek trawy. Ostatnie badania wykazały, że  istnieje ok 800 rodzajów alergenów samych traw! Trudno więc nie zauważyć, że ucieczka przed  nimi nie   wydaje się najprostsza.

Pierwsze objawy

Reakcja alergiczna rozpoczyna się w momencie, kiedy  w  organizmie pojawia się zwiększona zawartość histaminy, jednej z substancji aktywnych, która bierze  udział w  produkcji przeciwciał. Pieczenie, swędzenie całego ciała, dodatkowo nasilone i przewlekłe zapalenie górnych dróg oddechowych w czasie  wiosny wskazywać może na problemy alergiczne. Najlepiej tym celu  poszukać rady w poradniach lekarskich, gdzie można przeprowadzić test, który sprecyzuje, czy  te problemy związane są z kwitnącymi trawami.

Co konkretnie pyli?

Konkretnie pyli każda  roślina. Jeżeli chodzi o trawy, to wszystkie  gatunki rozpoczynają produkcję pyłków już w  drugiej połowie kwietnia. Jednak początkowe stężenie  ich w powietrzu jest niemalże niewyczuwalne przez nos potencjalnego chorego. Apogeum przychodzi z końcem  maja. Maj i czerwiec  są w Polsce tymi miesiącami, w których  rozkwitają  trawy. Przy suchym powietrzu i  wysokim nasłonecznieniu szacuje się obecność ok 20-30 pyłków na 1 m3 , a to już wystarczy na to, aby nabawić się nieżytu nosa, zapalenia zatok czy suchego kaszlu połączonego z chrypą i świądem.

Wskazówki na załagodzenie objawów

Dobrą metodą jest  nawilżanie powietrza, w każdym miejscu. Pod wpływem wilgoci niewidoczne pyłki łączą się i opadają na ziemię. Warto zainwestować w nawilżacze powietrza – które pomogą alergikowi  w miarę spokojnie przespać noc. Dobrym wyjściem jest także unikanie, o ile to możliwe  długich spacerów na łonie natury. Wiosna choć piękna, to jednak zdradliwa dlatego ruch  na powietrzu powinien odbywać się w dni pochmurne, chłodne i  wilgotne. Należy też pamiętać o częstym wietrzeniu pościeli,  zmywaniu podłóg i pozbyciu z się z domu nadmiaru  firan i zasłon. Pomieszczenia należy wietrzyć  rankiem lub  w późnych godzinach wieczornych po to, aby pyłki nie dostawały się do domu.

Nigdy nie zawadzi płukanie dróg oddechowych oraz ich nawilżanie, szczególnie jeżeli chodzi o śluzówkę w nosie. A więc do boju alergicy!

 

alergia pyłki traw alergia na trawy kaszel alergiczny pylenie traw pylące trawy co pyli wiosną alergia kichanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach