45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Seks po porodzie. Jak przywrócić pożądanie?

Seks po porodzie. Jak przywrócić pożądanie?Seks po porodzie. Jak przywrócić pożądanie?

Zdarza się, że kobieta po porodzie odczuwa niechęć do współżycia seksualnego. Inne panie mają nawet kilkakrotnie podwyższone libido, innym razem uczucia te są rozchwiane – raz chęć jest ogromna, raz znika całkowicie. Jak przywrócić ochotę na seks i którą metodę antykoncepcji stosować?

Zmęczenie, nieprzespane noce, troska o dziecko – wszystko to nie sprzyja chęciom na ekscesy w sypialni. Nic w tym dziwnego. Czasem jednak kobiety odczuwają ogromną ochotę na seks, nie ma więc jednej reguły dotyczącej wszystkich kobiet.

  • nekKiedy można uprawiać stosu po porodzie?

  • Jaka antykoncepcja po porodzie?

Nie wierz w stereotypy. Kiedy można uprawiać seks?

Seks po porodzie jest obiektem wielu błędnych opinii. Jedną z nich jest to, że znaczenie w kwestii libido ma to, czy kobieta karmi piersią. Według lekarzy jednak, nie ma to znaczącego wpływu na kwestie pobudzenia seksualnego. Inną opinią jest ta, że libido zależne jest od sposobu porodu – czy był naturalny, czy konieczne było cesarskie cięcie.

W każdym razie czas „wstrzemięźliwości” po porodzie (obojętnie w jakiej formie) wynosić powinien minimalnie od 5 do 6 tygodni. Jest to okres, w którym dochodzi do zakończenia połogu, aby organizm mógł wrócić do swojego normalnego stanu sprzed ciąży. Oczywiście możliwe są wtedy inne praktyki seksualne (pieszczoty, itd.), jednak bez klasycznego seksu.

Dlaczego trzeba czekać prawie półtorej miesiąca? Z pewnością nie będzie to przyjemne ani dla kobiety, ani dla mężczyzny. W tym czasie pojawiają się skurcze i bóle macicy, wydzielina z dróg rodnych.. z pewnością nie zachęcają do współżycia. Dlatego nie warto się spieszyć! Co więcej, okres seksualnej abstynencji u niektórych kobiet powinien się wydłużyć, jeżeli współżycie wywołuje krwawienie.

Zdarza się również, że kobieta odczuwa po prostu wstręt na myśl o seksie z ukochanym. W takiej grupie znajdują się często kobiety cierpiące na depresję poporodową, przyczyną jest również stres wywołany pojawieniem się dziecka. Tutaj konieczne będzie wsparcie i wyrozumiałość partnera, a niechęć z czasem przejdzie.

Pamiętaj o antykoncepcji

Po okresie poporodowym nie trzeba powstrzymywać się od seksu. Jednak potrzebna będzie antykoncepcja – po porodzie trzeba zachować szczególną czujność. W tym czasie kobieta jest wyjątkowo podatna na zajście w kolejną ciążę. Co więcej, kłamstwem jest, że kobieta karmiąca piersią jest zabezpieczona przed ponownym macierzyństwem – wręcz przeciwnie. Najlepszym wyjściem jest stosowanie mechanicznych form zabezpieczeń: prezerwatyw, kremów dopochwowych i globulek. Odradza się stosowanie spiral i pigułek antykoncepcyjnych, ponieważ substancje mogą przenikać do mleka matki.

libido seks poród
Komentarze
Dodano: 06 Lipiec 2016
Autor: Ewa
Ocena:
A ja zaszłam w nieplanowaną ciążę i od tego czasu seks budzi we mnie strach, mimo że syna kocham nad życie, ale na kolejne dziecko nie mam czasu, możliwości i ochoty.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Samanta
Ocena:
U mnie poród kilkukrotnie podwyższył libido mimo że na początku dopadła mnie depresja.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach