45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Ścięgno Achillesa - typowe urazy i sposoby ich leczenia

Ścięgno Achillesa - typowe urazy i sposoby ich leczeniaŚcięgno Achillesa - typowe urazy i sposoby ich leczenia

Ścięgno Achillesa - to ciekawe, antyczne wyrażenie odnosi się do bardzo ważnej partii ludzkiego organizmu, konstrukcji, dzięki której możliwe jest stawanie na palcach, zginanie stóp, podnoszenie i opuszczanie ich przy robieniu kolejnych kroków. Dumna i zaszczytna nazwa ścięgna Achillesa, zbudowanego z dwóch mięśni tworzących łydkę - jest zatem nazwą nadaną zasłużenie. Co zatem dzieje się, gdy największe w organizmie ludzkim ścięgno ulega uszkodzeniu? Jakie są typowe urazy przytrafiające się w tej partii ciała? Jakie należy podjąć sposoby leczenia w przypadku takiej kontuzji?

Naciągnięte ścięgno Achillesa - co począć z taką kontuzją?

O naciągnięcie ścięgna Achillesa wbrew pozorom nie trudno. Szczególnie często przytrafia się to osobom, które nie prowadziły wcześniej aktywnego stylu życia, a próbując to zmienić, podejmują się intensywnych ćwiczeń. Zazwyczaj robią to bez przygotowania, nie poprzedzając ćwiczeń odpowiednią rozgrzewką. I to jest właśnie bardzo prosta droga do naciągnięcia ścięgna. Ponadto, dużo łatwiej o taką kontuzję osobom w średnim wieku, u których pogarsza się ukrwienie struktury mięśniowo-ścięgnistej, łatwo ulegającej niszczeniu. W takim przypadku, gdy ścięgno jedynie się nadwyręża lub częściowo zerwie, wystarczy założenie gipsu na kilka tygodni i po jego zdjęciu poddanie się rehabilitacji. Całkowicie zerwane ścięgno to z kolei widmo koniecznej operacji.

  • Co na naciągnięte ścięgno?

Ból - naturalny współtowarzysz przy naciągniętym ścięgnie Achillesa

Ścięgno Achillesa - mimo że największe w organizmie, wcale nie chronione przed licznymi urazami. Do drobnych kontuzji może doprowadzić choćby stale powtarzanie jakiegoś ruchu, czy nadmierny wysiłek podczas spaceru. Szybko się zorientujemy, gdy dojdzie do kontuzji naderwania ścięgna - łydka spuchnie, zaczerwieni się, niekiedy dodatkowo pojawi się siniak. Zawsze przy tego typu urazach pojawia się ból. Początkowo, dający o sobie znać tylko podczas niektórych ruchach stopą, w kolejnej fazie występujący stale i przybierający na sile. Jeśli dodatkowo, wystąpi również stan zapalny, to usłyszymy także chrobotanie przy ruchach stopą, która doznała urazu. Jest to wynik nagromadzenia płynu otaczającego jeden z mięśni i ścięgno. Taki stan wymaga założenia gipsu, unieruchomienia stopy, zastosowania wybranej formy fizykoterapii (laseru, ultradźwięków, krioterapii).

Ścięgno Achillesa - leczenie

Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, jak łatwo o uraz tej newralgicznej partii naszego organizmu, pozostaje pytanie, co zrobić, gdy nabawimy sie takiego urazu? Przy niewielkich urazach wystarczy użycie specjalnych maści - nasmarowanie nimi bolącej partii: łydki lub stopy. Takie środki można bez problemu zakupić w aptece, stosować zgodnie ze wskazaniem na ulotce - zazwyczaj zaleca się trzykrotne nakładanie maści w ciągu dnia. Spełnia ona swoją funkcję - przeciwbólową i przeciwzapalną. Nie wystarczy jednak regularne stosowanie maści, konieczne będzie również zaniechanie aktywności na jakiś czas, by dać stopie szansę na odzyskanie pełnej sprawności. Pomocne w niwelowaniu objawu bólu będą także okłady z altacetu.

Innym urazem, bezpośrednio związanym z funkcjonowaniem ścięgna Achillesa, jest zapalenie kaletek. W każdej stopie są dwie kaletki, które mogą ulec zapaleniu wskutek noszenia niewygodnego obuwia. Pojawia się ból, utrudniający poruszanie stopą i powodujący niesprawność ścięgna Achillesa.

Jeśli przytrafia nam się najgroźniejszy uraz dotyczący tej partii, czyli całkowite zerwanie ścięgna Achillesa, nie ustrzeżemy się operacji. Ta polegać będzie na zespoleniu ścięgien poprzez łączenie jego końców. Po przeprowadzeniu tego zabiegu, konieczne będzie unieruchomienie nogi na kilka tygodni, a następnie rehabilitowanie jej. Metody rehabilitacji muszą być dostosowane do aktualnej kondycji fizycznej i wydolności pacjenta.

ścięgno achillesa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach