45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rwa kulszowa. Jak złagodzić ból?

Rwa kulszowa. Jak złagodzić ból?Rwa kulszowa. Jak złagodzić ból?

Dopada w najmniej oczekiwanych momentach, objawiając się ostrym, piekącym lub rwącym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Rwa kulszowa to atak silnego bólu, pojawiającego się w momencie wykonywania nagłego ruchu – potknięcia, wstawania z łóżka, podnoszenia, pochylania się. Jeżeli odczuwasz ostry ból w tego typu sytuacjach – masz do czynienia z tą przypadłością. Jak sobie z nią radzić?

Często ból jest tak mocny, że trudno jest się ruszyć, dla niektórych jest kłujący, dla innych rwący, albo nawet piekący. Przesuwa się wzdłuż biodra i pośladków, nasilając się jednocześnie przy minimalnym ruchu. Najgorsze ataki dopadają w porze nocnej.

 • Od czego jest rwa kulszowa?

 • Jakie są objawy rwy kulszowej?

Dolegliwości tej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych. Choć ma to na celu unieruchomienie kręgosłupa i tym samym ochronę przed jego uszkodzeniem, to niestety dodatkowo potęguje ból. Jednym z charakterystycznych objawów rwy kulszowej jest także trudność z uniesieniem wyprostowanych nóg, gdy leży się na wznak.

Skąd się bierze rwa kulszowa? Przyczyny

Przyczyną tego bólu jest ucisk korzenia kulszowego w miejscu, w którym opuszcza on kanał kręgosłupa. Przyczyny tego ucisku są zróżnicowane – zwykle spowodowany jest wypadnięciem dysku (krążka międzykręgowego) i zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa.

Rwa przejawia się również u osób mających skrzywienie kręgosłupa albo niewłaściwą budowę miednicy. Czasem przyczyną jest również stałe uciskanie przez zdeformowany krąg, który powoduje tym samym obrzęk korzonka nerwowego, albo zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W każdym przypadku. Rwa kulszowa to znak, że coś złego dzieje się z kręgosłupem. Specjalista może przepisać niesteroidowe środki przeciwzapalne, przeciwbólowe i leki rozluźniające mięśnie, czasem również zastrzyki i preparaty uspokajające. Szczególnie powinniśmy zaniepokoić się w sytuacji, gdy ból nie zmniejsza się w ciągu 24 godzin, albo kiedy objawom bólowym towarzyszą:

 • Osłabienie nóg,
 • Zaburzenia czucia,
 • Zatrzymanie moczu.

Takie symptomy mogą sygnalizować zmiany, które doprowadzą do trwałego uszkodzenia nerwu.

Gdy dopadnie atak rwy kulszowej… Sposoby na ból

 1. Znalezienie pozycji, w której odciążymy uciskany korzonek – niektórzy wolą leżeć, inni stać albo siedzieć.
 2. … albo położenie się na wznak na twardym materacu. Równocześnie zginamy nogi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym.
 3. Chłodzenie bolących miejsc, przykładając woreczek z lodem albo zimny okład.
 4. Dobre jest również ogrzewanie – pomaga tak samo jak chłodzenie.
 5. Smarowanie bolących miejsc maścią przeciwbólową i przeciwzapalną. Należy ją wmasować, aby rozluźnić napięte mięśnie.
 6. Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
przeciwbólowe kręgosłup przeciwzapalne rwa kulszowa ból kręgosłupa
Komentarze
Dodano: 10 Maj 2016
Autor: Darek
Ocena:
Mam z tym problem i chłodzenie lepiej mi pomaga niż rozgrzewanie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach