45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rozpoznaj i zwalcz zespół niedoboru testosteronu!

Rozpoznaj i zwalcz zespół niedoboru testosteronu!Rozpoznaj i zwalcz zespół niedoboru testosteronu!

Problem zespołu niedoboru testosteronu dotyczy od 6 do 12 procent panów w wieku od 40-69 lat. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia wzrasta, gdy cierpią oni na zaburzenia metaboliczne. Najczęściej przypadłość jest rozpoznawana podczas konsultacji z lekarzem dotyczącej zmniejszenia witalności i libido.

  • Co to jest TDS?

  • Jakie są objawy niedobrou testosteronu?

TDS, czyli Testosterone Deficiency Syndrome wpływa równie negatywnie na aktywność intelektualną oraz fizyczną mężczyzn. Cierpi na tym, zarówno życie zawodowe, zdrowie, jak i relacje w związku.

Czym jest TDS?

Standardy Endokrynologii definiują tę męską przypadłość, jako: „zespół niedoboru testosteronu objawiający się zmniejszeniem libido i potencji, stałym zmęczeniem, pogorszeniem samopoczucia i jakości snu, nerwowością, uderzeniami gorąca, obniżeniem poziomu testosteronu i wzrostem stężenia gonadotropin w surowicy”.

Na zespół niedoboru testosteronu bezwzględnie wskazują symptomy dotyczące zaburzeń w sferze funkcji seksualnych: spadek libido, brak porannych erekcji i zaburzenia erekcji, jednakże należy przy tym stwierdzić stężenie testosteronu całkowitego utrzymujące się poniżej 11 nmol/l.

Charakterystyczne symptomy zespołu niedoboru testosteronu

Do typowych objawów zespołu niedoboru testosteronu należą:

  • spadek libido,
  • upośledzenie erekcji, szczególnie nocnych,
  • zmiany na skórze, które przebiegają z przerzedzeniem owłosienia,
  • zmniejszenie gęstości mineralnej kości z następową osteoporozą, przy czym wzrasta ryzyko złamań kości,
  • zmniejszenie procentu beztłuszczowej masy ciała wraz z masą mięśni i ich siły, natomiast następuje wzrost objętości tłuszczu trzewnego,
  • gorsza jakość snu,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • pogorszenie ogólnego samopoczucia,
  • zmienny nastrój,
  • depresyjne stany,
  • zmniejszenie aktywności intelektualnej, czemu towarzyszy obniżenie zdolności poznawczych wraz z zaburzeniami orientacji przestrzennej.

Wraz z ujawnieniem się wspomnianych wyżej symptomów mamy do czynienia z jednoczesnym wzrostem stężenia hormonu folikulotropowego FSH i hormonu luteinizującego LH, bądź jedynie hormonu LH w surowicy krwi.

Wpływ na zdrowie

TDS jest nieodzowny z niedostatecznym poziomem wielu hormonów, dlatego mężczyźni dużo bardziej narażeni są na rozwój nowotworów czy miażdżycy tętnic, a także szybsze starzenie się organizmu. Deficyt androgenów i otyłość trzewna sprzyja cukrzycy i chorobom sercowo-naczyniowym. Ponadto z racji niedoboru testosteronu wzrasta ryzyko niewydolności nerek oraz marskości wątroby.

Leczenie

Konieczna jest wizyta u urologa, androloga lub endokrynologa, gdyż lekarz skieruje na odpowiednie badania, w tym ocenę gruczołu krokowego, ponieważ terapia hormonalna może wywołać niekorzystne zmiany w prostacie.

Zalecone środki z testosteronem mogą mieć formę plastrów, tabletek, żeli, najrzadziej przepisuje się zastrzyki domięśniowe. Terapia hormonalna przywróci prawidłowe libido oraz erekcję, wpłynie korzystnie na masę ciała. Powinna także zapobiec osteoporozie i powikłaniom miażdżycy.

libido erekcja zaburzenia erekcji testosterone deficiency syndrome TDS zespół niedoboru testosteronu
Komentarze
Dodano: 09 Sierpień 2016
Autor: Janek
Ocena:
Stary nie dołuj się, bo ja już brałem jakieś leki i troche sytuacja się unormowała. Nie bede zdolny jak 20-latek, ale i tak nadal działam.
Odpowiedź
Dodano: 27 Lipiec 2016
Autor: Leszek
Ocena:
Mój lekarz podejrzewa, że mogę mieć za mało testosteronu. Jestem dobrze po 40-tce. Trochę mnie to zdołowało.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach