Przeziębienie a często i grypa zwykle nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla zdrowia i oznaczają jedynie konieczność spędzenia kilku dni w łóżku. W ciąży jednak taka choroba może mieć poważne konsekwencje - dla mamy i dziecka. Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy grypy i skutecznie ją pokonać.
Przeciwko grypie można zaszczepić się jeszcze przed ciążą lub do trzeciego trymestru ciąży a odporność uzyskuje się już po tygodniu od szczepienia. Niestety, w Polsce tylko ok. 10 % przyszłych mam jest zaszczepiona.To pozwala zapobiec zakażeniu. Dodatkowo aby zapobiec zarażeniu wirusem w ciąży warto dbać o ogólny stan swojego zdrowia, to znaczy stosować zróżnicowaną dietę pełną warzyw i owoców, wysypiać się, unikać nadmiernego stresu i zrezygnować z używek. W okresie jesienno-zimowym warto też unikać dużych skupisk ludzkich, szczególnie takich, gdzie najłatwiej o zakażenie ( szpital, przedszkole, stadiony, dworce, dyskoteki). Niestety, w Polsce wciąż niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje może mieć grypa w ciąży – łącznie z uszkodzeniem serca, układu nerwowego czy nerek dziecka. Najgroźniejsze jest przy tym zakażenie w pierwszym trymestrze ciąży.
Jak leczyć grypę w ciąży?
Jakie objawy grypy?
A po czym poznać, że nastąpiło zakażenie?
Główne objawy to:
- bóle mięśni, głowy i karku ( przy zwykłym przeziębieniu bóle mięśni nie występują)
- zatkany nos, katar
- kaszel, problemy z odksztuszaniem, kaszel suchy
- odczuwalnie wysoka temperatura dochodząca do 39 stopni Celsjusza.
- ogólne osłabienie organizmu. Przy przeziębieniu często poza tym, że boli nas gardło czy mamy katar, jesteśmy w stanie podejmować codzienne obowiązki. W przypadku grypy czujemy się wyraźnie „rozbici”, senni i rozkojarzeni a zwykłe wyjście do pracy czy na zakupy stanowi wyzwanie.
Jak widać, objawy grypy można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. I choć to drugie nie ma negatywnego wpływu na dziecko, warto szybko rozpoznać, z którym rodzajem schorzenia mamy do czynienia, bo grypa bywa już groźniejsza w skutkach. W jej przypadku w czasie ciąży konieczna jest wizyta lekarska i dobranie odpowiednich, bezpiecznych dla dziecka antybiotyków. Nie każdy wie, że nawet niewinna aspiryna czy lek przeciwbólowy w ciąży może zagrozić zdrowiu płodu i mamy. Do leczenia objawów poleca się paracetamol, który jest jednym z nielicznych bezpiecznych dla ciężarnych leków przeciwbólowych. Na własną rękę można też stosować ziołowe sposoby: mleko z miodem i czosnkiem, herbata z cytryną, herbatki z malin i owoców leśnych. Dla złagodzenia bólu gardła można pić herbatę z miodem i cytryną.
Co o tym sądzisz?