45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rośnij duży i mądry. Jedzenie, które wpływa na IQ dziecka

Rośnij duży i mądry. Jedzenie, które wpływa na IQ dzieckaRośnij duży i mądry. Jedzenie, które wpływa na IQ dziecka

Odżywianie ma ogromny wpływ na organizm. Szczególnie na ten, który dopiero się rozwija. Niestety wciąż popełniamy wiele błędów, które mogą rzutować na przyszłość naszych dzieci. Szkolne sklepiki oferują wiele niezdrowych, wysoko przetworzonych produktów, w domu zdarza się, że maluch je zbyt tłusto i nieodpowiednio do swojego wieku, a wszystko to bywa pogorszane brakiem ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. To, co maluch zjada będzie miało wpływ nie tylko na jego ciało, ale również predyspozycje umysłowe.  Co powinien jeść, a co lepiej ograniczyć?

Zdolność koncentracji, szybkiego myślenia, sukcesy w szkole – możesz wpłynąć na IQ swojej pociechy dzięki stosowaniu się do właściwych zasad żywieniowych. Oto kilka istotnych faktów na temat żywienia dzieci.

Fast-foody obniżają IQ

Niestety każda żywność typu fast-food ma negatywny wpływ na rozwój dziecka. Wszyscy wiemy, że nadmierne spożycie produktów tego typu ma negatywny wpływ na zdrowie i może powodować wzrost wagi, jednak naukowcy z Wielkiej Brytanii i Australii udowodnili, że dzieci jedzące taką żywność regularnie mają niższe IQ niż ich zdrowo odżywiający się rówieśnicy.

Według doktor Sophie von Stumm często wiąże się to również z sytuacją materialną rodzin – ubożsi rodzice rzadko mają czas i środki na przygotowanie zbilansowanego posiłku, dlatego „ratują się” fast foodem. Również naukowcy z USA potwierdzili teorię związku niezdrowej żywności z IQ – dzieci regularnie jedzące pizzę, ciastka, frytki, burgery mają IQ niższe nawet o pięć punktów.

Co wpływa pozytywnie na IQ malucha? Lista najlepszych produktów

  1. Jajka – ugotowane na twardo i dodane do kanapki, w formie pasty jajecznej czy lekkiej jajecznicy będą idealnym posiłkiem dla dziecka. Żółtko jajka jest źródłem cholesterolu, na który powinni uważać niektórzy dorośli, jednak na młody organizm wpływa bardzo dobrze. Jest on niezbędny do właściwego funkcjonowania układu nerwowego i rozwoju mózgu dziecka. Znajdziemy go również w żółtym serze, maśle i mleku.
  2. Ryby – to chyba najbardziej oczywista pozycja na tej liście. Najlepsze będą te tłuste (makrela, dorsz, tuńczyk, łosoś), które są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Dobrze jest zjadać je dwa razy w tygodniu, w formie pieczonej lub gotowanej. Udowodniono, że kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na koncentrację, zapamiętywanie, kojarzenie, czy zdolności językowe.
  3. Orzechy – również pozycja obowiązkowa w jadłospisie zdrowego dziecka. Tak samo jak ryby są źródłem omega-3, które odpowiadają za polepszanie pamięci i koncentracji. Zdecydowanie dobre do chrupania w czasie nauki!
  4. Oleje i pestki – jeśli chodzi o zdrowe oleje, to mowa o tych roślinnych – lniany, słonecznikowy, rzepakowy, sezamowy, tłoczone na zimno. Wspaniale wpływają na zdolności poznawcze malucha, ponieważ zawierają kwasy omega-3 i omega-6. Dobrze jest wprowadzić również nasiona sezamu, pestki słonecznika i dyni, które także są źródłem tych kwasów.
  5. Matczyne mleko – istnieją badania potwierdzające, że dziecko karmione mlekiem matki ma wyższy iloraz inteligencji niż te, które spożywają mleko zastępcze. Karmienie piersią ma dobry wpływ na organizm malucha. Najprawdopodobniej odpowiada za to obecność kwasu tłuszczowego DHA w kobiecym mleku.
  6. Awokado – wspomaga zdrowie całego organizmu, a także pracę mózgu i stanowi doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, także kwasu oleinowego. Dojrzałym awokado można zastąpić masło czy margarynę.
pamięć koncentracja nauka
Komentarze
Dodano: 11 Październik 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Super. Moje dzieciaki często właśnie na przekąskę wybierają orzechy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach