45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rodzaje otyłości. Kiedy nadwaga wymaga leczenia?

Rodzaje otyłości. Kiedy nadwaga wymaga leczenia?Rodzaje otyłości. Kiedy nadwaga wymaga leczenia?

Nadwaga to jedna z współczesnych chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi coraz więcej osób. Dotyczy dzieci i osób dorosłych, a nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, który prowadzi do otyłości, może powodować wiele przewlekłych chorób. Otyłość ma różne przyczyny, które mogą mieć związek z biologią, psychiką, stylem życia. Poznanie powodu pojawienia się zbędnych kilogramów, jest jedną z najlepszych dróg do skutecznego odchudzania.

Otyłość ma różne podłoże. Czasem przyczyną mogą okazać się zażywane leki, innym razem styl życia czy choroby. Poznanie powodu jest bardzo istotne – wiele osób bezskutecznie próbuje zrzucić tkankę tłuszczową, podczas gdy problem tkwi w czynnikach, które nie przyszłyby im do głowy.

  • Skąd się bierze otyłość?

  • Jakie są przyczyny otyłości?

Jakie są rodzaje otyłości?

Najczęściej występującym typem otyłości jest otyłość prosta, czyli spowodowana zjadaniem zbyt dużych ilości kalorycznych pokarmów. Kumulująca się energia w organizmie, spowodowana nadmierną ilością jedzenia połączoną z biernym, pozbawionym aktywności fizycznej trybem życia, staje się przyczyną powstawania nadmiaru tkanki tłuszczowej. W ten sposób tłuszcz odkłada się w różnych partiach ciała.

Według statystyk, na otyłość cierpi w Polsce 20% osób, zaś problem z nadwagą ma już prawie 45% mężczyzn i 35% kobiet. Niestety, nie są to dobrze rokujące wyniki. Przyczyną otyłości może być zarówno nadmierne spożycie pokarmów, czynniki genetyczne, środowiskowe, niski metabolizm spoczynkowy. Wówczas tylko zwiększony wysiłek fizyczny jest w stanie pomóc.

Na podstawie pomiaru masy ciała, wskaźnika talia-biodro, obwodu talii, możemy stwierdzić, z jakim typem otyłości mamy do czynienia:

  • Otyłość uogólniona – czyli prosta, polegająca na rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej równomiernie w obrębie całego ciała, występuje najczęściej u osób, które miały z nadwagą problem już w dzieciństwie.
  • Otyłość pośladkowo-udowa – czyli u osób o figurze „gruszki”, najczęściej występuje o kobiet. Ramiona i talia są w miarę szczupłe, zaś od pasa w dół występuje nadwaga. Jest to tak samo niebezpieczna otyłość jak brzuszna, jednak trudniej ją zrzucić.
  • Otyłość brzusza – u osób typu „jabłko”. Przy tym typie istnieje ryzyko pojawienia się dodatkowych problemów: choroby wieńcowej, nadciśnienia, cukrzycy. Częściej spotykana u mężczyzn, ale u kobiet pojawia się zwykle w okresie menopauzalnym.

Otyłość dzielimy na dwie kategorie: pierwotną i wtórną. Na powstanie pierwotnej mają wpływ następujące czynniki:

  1. Styl życia – brak ruchu i niezdrowe odżywianie,
  2. Genetyka – niezależne od nas,
  3. Biologia – odżywianie reguluje ośrodkowy układ nerwowy, gdy wystąpią w nim zaburzenia, wpływa na to co i jak jemy,
  4. Psychologia – gdy na otyłość mają wpływ zaburzenia nastroju, głównie stres.

Otyłość wtórna to efekt chorób metabolicznych, wad chromosomalnych, zażywania niektórych leków, chorób ośrodkowego układu nerwowego, uszkodzenia podwzgórza mózgu.

nadwaga odchudzanie dieta otyłość figura
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Nadwaga na każdym etapie powinna dać do myślenia, u mnie jakaś niemoc, kolejne próby nic nie dają, badania ok, już nie wiem co robić.
Odpowiedź
Dodano: 22 Lipiec 2016
Autor: ewelina
Ocena:
mam otyłość brzuszną i to straszną, tłuszcz wręcz wylewa mi się z ubrania, zaniedbałam się po ciąży i tak już zostało na lata
Odpowiedź
Dodano: 08 Lipiec 2016
Autor: Motywacja
Ocena:
Do Bogusia: nie można się poddawać, trzymaj dietę i pamiętaj, że wszystko jest w Twoich rękach. Potrafisz, jeśli będziesz naprawdę chciała schudnąć. Ale to samo nie przyjdzie.
Odpowiedź
Dodano: 28 Czerwiec 2016
Autor: Izabela
Ocena:
Na otyłość skuteczne leczenie, szukajmy pomocy bo tłuszcza może spowodować wiele złego w organizmie.
Odpowiedź
Dodano: 08 Czerwiec 2016
Autor: Bogusia
Ocena:
Jestem na skraju otyłości, ale walkę wygrywa niestety nadwaga...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach