45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Rewolucja w antykoncepcji! Implanty antykoncepcyjne.

Rewolucja w antykoncepcji! Implanty antykoncepcyjne.Rewolucja w antykoncepcji! Implanty antykoncepcyjne.

Środki antykoncepcyjne pozwalają na kontrolowanie swojej płodności oraz na kontrolowanie zapłodnienia, a późniejszego urodzenia dziecka. Znane metody antykoncepcyjne polegają na planowaniu bezpiecznego współżycia, stosowaniu prezerwatyw oraz stosowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wśród nowych metod antykoncepcji wyróżnia się przede wszystkim implanty antykoncepcyjne. W jaki sposób one działają i jak implant taki można wszczepić do swojego ciała? O tym poniżej!

  • Co to jest implant antykoncepcyjny?

  • Jak działa implant antykoncepcyjny?

Zastosowanie implantów antykoncepcyjnych

Chociaż jest to metoda stosowana stosunkowo rzadko, to jednak cieszy się jedną z najlepszych opinii zaraz obok wkładek domacicznych, które w równym stopniu chronią przed niechcianą ciążą.

W jaki sposób działają implanty antykoncepcyjne?

Zawierają w sobie hormony, a w szczególności jeden hormon – progestagen. Hormon ten automatycznie jest odpowiednio uwalniany do organizmu. Chroni przed "wypuszczeniem" komórki jajowej, dlatego nie jest możliwe zajście w ciążę. Hormon ten zmienia również skład śluzu szyjkowego macicy, przez co plemniki, które się w nim znajdują nie mają szans na dłuższe przeżycie oraz na dotarcie do miejsca zapłodnienia. 

W jaki sposób „montuje” się implant?

Zabieg przeprowadza lekarz ginekolog lub inny lekarz. Implant wszczepia się pod skórę przedramienia za pomocą specjalnego urządzenia, bez żadnej interwencji chirurgicznej. Implant wszczepiony zostaje po wewnętrznej stronie przedramienia, więc jest zupełnie niewidoczny dla oczu innych. Przed wszczepieniem implantu ta część ciała zostaje znieczulona, z tego powodu sam zabieg jest właściwie bezbolesny.

Implant można zdjąć w każdej chwili, kiedy kobieta uzna to za stosowane np. zapragnie zajść w ciążę. Wyjęcie implantu również nie jest bolesne i także zabieg ten przeprowadza lekarz.

Implant antykoncepcyjny – to trzeba wiedzieć:

  • Działanie implantu rozpoczyna się w około ósmej godzinie od jego wszczepienia
  • Implant może nieprzerwanie działać najdłużej przez trzy lata
  • Implant antykoncepcyjny wygląda jak długi, ok 4 cm „pręcik” lub „pasek”
  • Implanty antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność, wyróżnia je wysoki wskaźnik Pearla
  • Płodność kobiety regulowana jest hormonalnie, przez co jest to środek, który oddziałuje podobnie jak znane tabletki hormonalne
  • Implantu nie mogą stosować kobiety przed ukończeniem 18-tego roku życia
  • Przeciwskazaniem do stosowania implantu są również wszelkie ciężkie choroby wątroby, nowotwór złośliwy, choroba zakrzepowa czy objawy, takie jak krwawienie z okolic dróg rodnych bez wyraźnej przyczyny
środki antykoncepcyjne antykoncepcja planowanie ciąży implant antykoncepcyjny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach