Im człowiek starszy, tym chrząstka staje się mniej sprężysta. W wyniku tego, zwiększa się ryzyko urazów stawów, ponieważ chrząstka stanowi ich naturalną amortyzację. Istnieją przypadki, gdy całkowicie zanika – głównie u osób w podeszłym wieku. W porównaniu z kośćmi, chrząstka jest o wiele mniej odporna na ścieranie i rozciąganie. Obrażenia tej części ciała są zwykle spowodowane mikrourazami, które sumują się przez dłuższy czas.
Jak zregenerować chrząstkę stawową?
Dlaczego chrząstka stawowa się ściera?
Równie często występują u ludzi starszych, jak i u sportowców, którzy narażają swoje stawy na mocne i regularne zużywanie. Istnieją również inne powody przyczyniające się do ścierania chrząstki:
- Uprawianie sportu bez rozgrzewki,
- Otyłość,
- Niedoleczona kontuzja stawy">stawów,
- Monotonna pozycja ciała,
- Uszkodzenie więzadeł i ścięgien,
- Ciało obce w stawie,
- Nieudane zastrzyki dostawowe,
- Artroskopia zwiadowcza wykonana przez niewłaściwą, niedoświadczoną osobę,
- Choroby metaboliczne,
- Jałowe martwice kości,
- Neuropatie,
- Choroby wirusowe i genetyczne.
Jak zregenerować chrząstkę stawową?
Całkiem niedawno pojawiły się możliwości zregenerowania chrząstki metodami nieoperacyjnymi. Te metody są szczególnie pomocne dla sportowców i osób, u których zwyrodnienie jest spowodowane wiekiem. Na szczęście istnieje wiele środków mogących przyspieszyć regenerację chrząstki, których działanie zostało potwierdzone licznymi badaniami. Korzystne efekty dadzą przede wszystkim preparaty, które zawierają:
- Kwas hialuronowy – posiada właściwości przeciwzapalne, amortyzujące drgania i ciężary mechaniczne, pomaga w utrzymaniu lepkości płynu maziowego i gładkiej powierzchni chrząstki.
- Piskledynę – czyli wyciągi z owoców avocado i soi, które stymulują chrząstkę stawową.
- Siarczan glukozaminy – czyli naturalny składnik mazi stawowej. W dużych ilościach znajdziemy go w owocach morza, takich jak raki, krewetki i kraby. Substancję tę należy stosować długotrwale. Zatrzymuje wodę w tkankach łącznych, dzięki czemu nadaje im giętkości i sprężystości.
- Chodroitynę – używa się jej w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. Jest naturalnym składnikiem chrząstki. Udowodniono, że ma ona właściwości przeciwbólowe i potrafi zatrzymać procesy zapalne w stawach.
Dodatkowo zaleca się przyjmowanie leków zawierających wyciąg z chrząstki rekina, imbiru, witaminę B3, przeciwutleniacze czyli beta-karoten i witaminę C.
Co o tym sądzisz?