45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Refluks poważniejszy, niż myślisz! Wiesz jak rozpoznać to schorzenie ?

Refluks poważniejszy, niż myślisz! Wiesz jak rozpoznać to schorzenie ?Refluks poważniejszy, niż myślisz! Wiesz jak rozpoznać to schorzenie ?

Z 40 proc. ludzi zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte, którzy są dotknięci tym schorzeniem, aż 7 proc. będzie skazanych na intensywne leczenie. Ponadto, co drugi cierpiący na refluks będzie zmagać się z przełykiem Barretta, bądź nadżerkami.

Najczęściej diagnozę utrudnia niejednoznaczność, a nawet brak objawów. Najpowszechniej stosuje się pH-metrię przełyku i endoskopię połączoną z biopsją błony śluzowej. Stopień rozwoju choroby poddawany jest ocenie:
0 – brak choroby,
1 – przekrwienie,
2 – linijne nadżerki,
3 – nadżerki rozlane,
4 – zwężenie pozapalne, które jest niebezpieczne.

  • Co to jest refluks?

  • Jakie są objawy refluksu?

Obraz choroby

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu soków żołądkowych oraz treści pokarmowej w obszar przełyku. Ryzyko zapadnięcia na tę przypadłość zwiększa się z upływem lat. Duży wpływ mają ciąża, nadwaga, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, podwyższone ciśnienie jamy brzusznej, niektóre leki, przepuklina rozworu przełyku i twardzina układowa.

Choroba krótko nazywana refluksem często jest związana ze zwiotczeniem mięśnia zwieracza przełyku zlokalizowanego u wejścia do żołądka. Podczas przełykania pokarmu czy śliny u osób zdrowych rozluźnia się on maksymalnie na 10 sekund, u chorych – nawet na czas sześciokrotnie dłuższy.

Negatywnie na pracę dolnego zwieracza wpływają używki, jak kawa, alkohol i papierosy, a także operacje żołądka.

Objawy typowe i alarmujące

Typowymi objawami są:

  • pieczenie w przełyku,
  • zgaga,
  • odbijanie,
  • pieczenie oraz ból za mostkiem,
  • nadmierne ślinienie się,
  • nieprzyjemny zapach z ust, pomimo przestrzegania zasad higieny,
  • suchy kaszel w nocy,
  • zwracanie pokarmu.

Symptomy bardzo często wprowadzają nas w błąd, gdyż sądzimy, że dolega nam jedynie zgaga. Kiedy leżymy i schylamy się, dużo bardziej dają nam się we znaki. Do objawów alarmujących zaliczamy:

  • krwawienie,
  • odynofagię, czyli bolesne przełykanie,
  • dysfagię – zaburzenia połykania,
  • niedokrwistość,
  • spadek wagi.

Terapia

Refluksu żołądkowo-przełykowego nie powinno się bagatelizować, przede wszystkim, dlatego że może stać się on przyczyną nowotworu. W przypadku raka płaskonabłonkowego przełyku, ryzyko jest dwa razy większe, natomiast raka gruczołowego przełyku, aż sześciokrotnie. Niewiele mniej jesteśmy narażeni na rozwój raka złącza żołądkowo-przełykowego. Pamiętajmy, iż leki dostępne bez recepty doraźnie złagodzą objawy, jednak nie powstrzymają rozwoju powikłań, ani samej choroby.

Chorzy powinni spożywać mniejsze, lekkostrawne posiłki o stałych porach, nawet do 7 w ciągu dnia. Podobnie pijmy mniej płynów, za to częściej, gdyż większe porcje niekorzystnie rozpychają żołądek, co zaostrza symptomy.
Dietę należy wzbogacić w posiłki zasadotwórcze: kefir i jogurty naturalne, które osłaniają przełyk oraz warzywa i owoce – za wyjątkiem cytrusowych.
Bezwzględnie wyeliminujmy produkty kwasotwórcze, czyli białe pieczywo, fast food i mięso.
Unikajmy słodzików, produktów mącznych i smażonych.
Wskazana jest zielona herbata oraz zioła: majeranek, bazylia, koper, kmin i oregano.
Chorzy powinni zadbać o systematyczną dawkę ruchu, a także odwiedzić lekarza.

refluks refluks żołądkowo-przełykowy refluks przełyku objawy refluksu co na refluks dieta przy refluksie refluks żoładka
Komentarze
Dodano: 16 Październik 2016
Autor: Lulek
Ocena:
Tyle razy słyszałem tą nazwę, a nie miałem pojęcia, z czym to się wiąże. Jestem uświadomiony po lekturze artykułu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach