Owies zwyczajny jest rośliną jednoroczną, cenioną w przemyśle kosmetycznym i leczniczym. Za bazę produktu służyć może zarówno ziarno, jak i ziele owsa, mąka czy płatki owsiane. Jego pozytywne skutki są dostrzegane także dla skóry wrażliwej.
Jakie właściwości ma owies?
Co dają kosmetyki z owsa?
W zależności od stosowanej postaci owsa, zmieniają się jego właściwości.
- Płatki owsiane, ziarno i mąka zawierają witaminę PP oraz witaminy z grupy B, białka i skrobię.
- Słoma i ziele owsa dostarczą związków cukrowych, saponin, flawonoidów, krzemionki, potasu, wapnia, magnezu i żelaza.
- Natomiast kwasy linolowy i oleinowy, ceramidy, związki fenolowe, fitosterole, tokoferole, witaminy A, B, D i K czy wybrane minerały znajdziemy w oleju owsianym.
Dla kogo kosmetyki z owsem?
Wszelkie kosmetyki z owsem są często polecane posiadaczom cery wrażliwej, atopowej, alergicznej czy podatnej na podrażnienia. Łagodzą stan zapalny, świąd, nawilżają, zmiękczają i regenerują skórę. Mogą być stosowane przez osoby zmagające się z trądzikiem różowatym i pospolitym, egzemą, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, bądź oparzeniami.
- Występujący w owsie beta glukan jest w swoim działaniu podobny do kwasu hialuronowego, zabezpiecza przed odwodnieniem skóry.
- Z uwagi na zawartość dwutlenku tytanu jest stosowany w produktach przeciwsłonecznych.
- Ponadto kosmetyki zawierające w składzie wyciąg z owsa wpiszą się w gusta pań z cerą dojrzałą, ponieważ zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
- Owies wchodzi w skład odżywek przeznaczonych do włosów suchych, farbowanych, wymagających regeneracji.
- Odżywczy olej owsiany znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetykach do twarzy czy włosów, ale i skóry reszty ciała, ust i paznokci. Warto przeglądać pomadki ochronne, balsamy i żele do ciała właśnie pod kątem owsa w składzie.
- Ponieważ owies posiada saponiny doskonale oczyszcza cerę, a zatem nadaje się do preparatów do demakijażu cery.
Domowe receptury z owsem
250 g mąki owsianej wsypać do bawełnianego woreczka i pozostawić na dnie wanny przed rozpoczęciem jej napełniania. Następnie należy woreczek porządnie wycisnąć. Dobroczynna dla cery kąpiel powinna trwać mniej więcej kwadrans. Ukoi skórę osób z półpaścem, egzemą, trądzikiem lub opryszczką oraz złagodzi nadmierną potliwość stóp.
Białko jajka ubić na sztywną pianę, wymieszać z 2 łyżkami zmielonych płatków owsianych. Rozprowadzić na twarzy. Przemyć skórę ciepłą wodą, gdy naturalny kosmetyk zdąży już wyschnąć. Tak przygotowana maseczka oczyszczająca jest wskazana do cery trądzikowej, tłustej i mieszanej.
Co o tym sądzisz?