45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Quinoa - Komosa ryżowa – właściwości i zastosowanie

Quinoa - Komosa ryżowa – właściwości i zastosowanieQuinoa - Komosa ryżowa – właściwości i zastosowanie

Od niedawna dużo się mówi o właściwościach zdrowotnych komosy ryżowej znanej również pod nazwą quinoi. Co zatem quinoa posiada w sobie takiego wyjątkowego, co przyczynia się do tej popularności? Jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, różnych witamin i związków mineralnych. Opóźnia procesy starzenia organizmu, dodatkowo działa także antynowotworowo. Jakie zastosowanie ma komosa ryżowa?

Komosa ryżowa - co to właściwie jest?

Komosa ryżowa identyfikowana jest jako rodzaj zboża wytwarzającego bogate w skrobię nasiona. Wartości odżywcze quinoi znane są od dawna w Ameryce Południowej - miejscu swojego pochodzenia. U nas w ostatnim czasie zyskała na popularności dzięki rozpoznaniu jej właściwości. Oprócz posiadanych w swoim składzie witamin, minerałów, białka, kwasów tłuszczowych, zawiera także flawonoidy i saponiny, które hamują rozwój procesów zapalnych, grzybów, namnażania się wirusów. Inne zboża nie mają w swojej zawartości flawonoidów, co podkreśla wyjątkowość komosy. Jak wiadomo - jest to pożądany składnik z uwagi na swe działanie antyoksydacyjne.

Komosa ryżowa - wartość odżywcza

Komosę szczególne upodobali sobie wegetarianie, dzięki temu, że zawiera duże ilości pełnowartościowego białka i wszystkie aminokwasy egzogenne. Skorzystać z tego rozwiązania w jadłospisie mogą także rezygnujący ze spożywania mięsa ze względów zdrowotnych - z uwagi na niezdrowe kwasy tłuszczowe, które się w nim znajdują.

Naukowcy dowodzą antynowotworowego działania komosy ryżowej, twierdząc, że wyciągi z nasion, kiełków i liści quinoi powodują zahamowanie wzrostu komórek rakowych, ograniczają ich możliwości komunikacyjne i aktywność w przemieszczaniu się.

Komosa jest także ważnym elementem walki z miażdżycą. Ziarna quinoi zawierają wiele tłuszczów nienasyconych (kwasu linolenowego, oleinowego, linolowego). Dzięki wzbogaceniu diety o komosę ryżową obniża się poziom cholesterolu, zmniejsza się ryzyko miażdżycy oraz zachorowania na inne przypadłości układu krążenia.

Po komosę ryżową sięgają także osoby borykające się z nietolerancją glukozy. Udowodniono, że codzienne spożywanie quinoi jest nieinwazyjne dla chorujących na celiaklię. Zaznacza się jednak przy tym, że należy dodatkowo sprawdzić długoterminowy efekt spożycia komosy białej. Podobnie rzecz ma się z cukrzykami - z uwagi na niski indeks glikemiczny, spokojnie mogą ją także spożywać diabetycy. Dzieje się tak też dlatego, że quinoa jest źródłem błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi.

Jak gotować komosę ryżową?

Quinoa charakteryzuje się orzechowym posmakiem, formą zbliżoną do kasz. Komosa występuje w postaci ziaren, które przed gotowaniem należy dokładnie wypłukać. Płatki quinoi gotuje się podobnie jak zwykły ryż, około 10-15 minut w proporcji 2:1, na dwie szklanki wody przypada jedna szklanka komosy.

Zastosowanie quinoi w kuchni ma bardzo szeroki zakres. Z jednej strony można ją wykorzystać jako składnik tradycyjnych dań obiadowych (zamiast ryżu, kaszy, ziemniaków, makaronu), z drugiej jej lekko słodkawy smak będzie się równie dobrze komponował z deserami, wypieczonymi ciastkami. Dodatkowo, sprawdzi się również jako komponent zup, gulaszy, sałatek. Prażone ziarna komosy można też dodać do jogurtu. Stosuje się także mąkę z komosy jako zdrowszy zamiennik tradycyjnej mąki.

Może się zdarzyć, że spożycie komosy białej spowoduje wystąpienie reakcji alergicznej z objawem pokrzywki, obrzęku, zaburzeniu w połykaniu.

 

 

quinoa komosa ryżowa wartości odżywcze komosy ryżowej

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach