Anoreksja jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania. Z tą chorobą nie ma żartów – stanowi jedno z najbardziej śmiertelnych schorzeń psychicznych. Zakłada się, że dotyczy tylko kobiet, najczęściej nastoletnich, jednak to nieprawda. Coraz częściej na anoreksję chorują również mężczyźni i dzieci poniżej dwunastego roku życia. Dobrowolne głodzenie i wyniszczanie własnego organizmu spotyka najczęściej osoby mające problem z samoakceptacją, relacjami społecznymi, funkcjonowaniem w codziennym życiu.
Inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym i diagnozuje się ją w sytuacji, gdy dana osoba waży około 15% mniej, niż powinna wynosić jej odpowiednia waga. Zagładzanie i duży spadek wagi sprowadza się często do różnych uszczerbków na zdrowiu, a w swojej długotrwałej i ekstremalnej formie – nawet do śmierci.
Jakie są przyczyny anoreksji?
Jakie są objawy anoreksji?
Czym jest anoreksja? Objawy
Chociaż określenie jadłowstręt kojarzy się ze zniechęceniem do spożywania posiłków, to w przypadku osób chorujących na anoreksję polega to bardziej na świadomym odmawianiu sobie jedzenia, mimo poczucia głodu. Osoba chora ma często skrzywiony obraz siebie, w którym widzi swoje ciało jako zbyt grube, nawet, jeśli ważny zatrważająco mało. Obawa przed przybraniem na wadze jest tak duża, że odmawia sobie posiłków i często jednocześnie dużo ćwiczy.
Wbrew pozorom, anoreksja dotyka często osób, które z zewnątrz wydają się perfekcyjne pod względem np. ocen w szkole, pracowitości, zdobywania sukcesów. Jednocześnie, wewnątrz tej osoby rozgrywa się walka przed codziennymi lękami, niepokojami lub obsesjami (często chorzy na anoreksję cierpią jednocześnie na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne). Przesadnemu odchudzaniu w wielu przypadkach towarzyszy perfekcjonizm, przestrzeganie reguł i zasad, potrzeba kontrolowania wszystkiego wokół, albo utrudnione kontakty z innymi ludźmi, strach przed odrzuceniem, wstydem, dążenie do akceptacji. Kontrolowanie ciała jest więc sposobem na zapomnienie o strachu przed brakiem kontroli nad innymi aspektami życia.
Według lekarzy, przyczyna anoreksji nie została jednoznacznie określona, gdyż składają się na nią pewne typy osobowości, towarzyszące emocje, środowisko w jakim żyje dana osoba i wzorce kulturowe, które ją otaczają. Nieleczona anoreksja prowadzi do osłabienia kości (osteoporozy), wypadania włosów, uszkodzenia nerek, mózgu i serca, problemów z ciśnieniem, oddechem, a także śmierci w wyniku zagłodzenia lub samobójstwa. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, choć trudno jest przekonać osobę chorą do tego, że problem istnieje.
Do objawów anoreksji należą przede wszystkim:
- Jedzenie w oddaleniu od innych ludzi, „w tajemnicy”,
- Szybka utrata masy ciała w krótkim czasie (tygodnie, miesiące),
- Dalsze odchudzanie się i przestrzeganie diety, mimo, że waga jest już za niska,
- Nagłe zainteresowanie odżywianiem, kaloriami,
- Intensywny strach przed przytyciem,
- Nieregularne miesiączki, lub całkowity zanik krwawienia,
- Poczucie nadwagi przy niedowadze,
- Brak samoakceptacji,
- Przesadne dążenie do perfekcji,
- Lęki, fobie, depresja, nerwowość,
- Uzależnienie od leków przeczyszczających i odchudzających,
- Osłabiona odporność organizmu, podatność na infekcje,
- Częste ćwiczenia fizyczne,
- Pogorszenie wyglądu: łamliwe włosy, paznokcie, suchość lub zżółknięcie skóry, próchnica, obrzęk stawów.
Co o tym sądzisz?