45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Psychika, która niszczy ciało. Przyczyny i objawy anoreksji

Psychika, która niszczy ciało. Przyczyny i objawy anoreksjiPsychika, która niszczy ciało. Przyczyny i objawy anoreksji

Anoreksja jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania. Z tą chorobą nie ma żartów – stanowi jedno z najbardziej śmiertelnych schorzeń psychicznych. Zakłada się, że dotyczy tylko kobiet, najczęściej nastoletnich, jednak to nieprawda. Coraz częściej na anoreksję chorują również mężczyźni i dzieci poniżej dwunastego roku życia. Dobrowolne głodzenie i wyniszczanie własnego organizmu spotyka najczęściej osoby mające problem z samoakceptacją, relacjami społecznymi, funkcjonowaniem w codziennym życiu.

Inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym i diagnozuje się ją w sytuacji, gdy dana osoba waży około 15% mniej, niż powinna wynosić jej odpowiednia waga. Zagładzanie i duży spadek wagi sprowadza się często do różnych uszczerbków na zdrowiu, a w swojej długotrwałej i ekstremalnej formie – nawet do śmierci.

 • Jakie są przyczyny anoreksji?

 • Jakie są objawy anoreksji?

Czym jest anoreksja? Objawy

Chociaż określenie jadłowstręt kojarzy się ze zniechęceniem do spożywania posiłków, to w przypadku osób chorujących na anoreksję polega to bardziej na świadomym odmawianiu sobie jedzenia, mimo poczucia głodu. Osoba chora ma często skrzywiony obraz siebie, w którym widzi swoje ciało jako zbyt grube, nawet, jeśli ważny zatrważająco mało. Obawa przed przybraniem na wadze jest tak duża, że odmawia sobie posiłków i często jednocześnie dużo ćwiczy.

Wbrew pozorom, anoreksja dotyka często osób, które z zewnątrz wydają się perfekcyjne pod względem np. ocen w szkole, pracowitości, zdobywania sukcesów. Jednocześnie, wewnątrz tej osoby rozgrywa się walka przed codziennymi lękami, niepokojami lub obsesjami (często chorzy na anoreksję cierpią jednocześnie na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne). Przesadnemu odchudzaniu w wielu przypadkach towarzyszy perfekcjonizm, przestrzeganie reguł i zasad, potrzeba kontrolowania wszystkiego wokół, albo utrudnione kontakty z innymi ludźmi, strach przed odrzuceniem, wstydem, dążenie do akceptacji. Kontrolowanie ciała jest więc sposobem na zapomnienie o strachu przed brakiem kontroli nad innymi aspektami życia.

Według lekarzy, przyczyna anoreksji nie została jednoznacznie określona, gdyż składają się na nią pewne typy osobowości, towarzyszące emocje, środowisko w jakim żyje dana osoba i wzorce kulturowe, które ją otaczają. Nieleczona anoreksja prowadzi do osłabienia kości (osteoporozy), wypadania włosów, uszkodzenia nerek, mózgu i serca, problemów z ciśnieniem, oddechem, a także śmierci w wyniku zagłodzenia lub samobójstwa. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, choć trudno jest przekonać osobę chorą do tego, że problem istnieje.

Do objawów anoreksji należą przede wszystkim:

 • Jedzenie w oddaleniu od innych ludzi, „w tajemnicy”,
 • Szybka utrata masy ciała w krótkim czasie (tygodnie, miesiące),
 • Dalsze odchudzanie się i przestrzeganie diety, mimo, że waga jest już za niska,
 • Nagłe zainteresowanie odżywianiem, kaloriami,
 • Intensywny strach przed przytyciem,
 • Nieregularne miesiączki, lub całkowity zanik krwawienia,
 • Poczucie nadwagi przy niedowadze,
 • Brak samoakceptacji,
 • Przesadne dążenie do perfekcji,
 • Lęki, fobie, depresja, nerwowość,
 • Uzależnienie od leków przeczyszczających i odchudzających,
 • Osłabiona odporność organizmu, podatność na infekcje,
 • Częste ćwiczenia fizyczne,
 • Pogorszenie wyglądu: łamliwe włosy, paznokcie, suchość lub zżółknięcie skóry, próchnica, obrzęk stawów.
odchudzanie dieta anoreksja zaburzenia odżywiania jadłowstręt
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: grubaska
Ocena:
wolałabym mieć już chyba anoreksję niż być tak gruba, mam 23 lata, 165 cm. wzrostu i ważę 98 kg.
Odpowiedź
Dodano: 08 Październik 2016
Autor: Anka
Ocena:
Anoreksja to okrutna choroba. Wiem, bo moja kuzynka ją ma i leczy się już bardzo długo i trudno jej dojść do siebie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach