45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przyszła mama i katar. Jak wyleczyć przeziębienie w ciąży?

Przyszła mama i katar. Jak wyleczyć przeziębienie w ciąży?Przyszła mama i katar. Jak wyleczyć przeziębienie w ciąży?

Pora przeziębień nie omija również kobiet w ciąży. W końcu to aż 9 długich miesięcy, a czasem trudno jest uchronić się od szalejących infekcji, nawet wtedy, gdy wyjątkowo o siebie dbasz. Gdy dopadnie choroba, z pewnością w pierwszej chwili zechcesz sięgnąć po lekarstwa i preparaty, którymi leczyłaś się wcześniej. Jednak uwaga: w ciąży, bez konsultacji lekarskiej, nie powinnaś stosować żadnych aptecznych specyfików. Nawet, gdy to tylko witaminy i syrop na kaszel – trzeba uważać i wypróbować inne, bardziej bezpieczne i naturalne metody.

Okresem, w którym trzeba uważać na siebie najbardziej jest pierwszy trymestr ciąży. Wówczas trzeba przestrzegać powyższej zasady wyjątkowo rygorystycznie, choć na rynku dostępne są bez recepty lekarstwa, które mogą zaszkodzić rozwojowi płodu na każdym etapie ciąży. Właśnie dlatego pierwszym krokiem przy przeziębieniu w tym okresie życia, powinno być ratowanie się domowymi metodami. W przypadku rozwoju choroby lub ich nieskuteczności konieczna jest wizyta u lekarza. Przepisze on leki, które będą zarówno skuteczne dla ciężarnej, jak i bezpieczne dla dziecka.

Gorączka przyszłej mamy. Co robić?

W przypadku gorączki można mieć do czynienia z dwiema sytuacjami: albo  nie przekroczy ona 38 stopni i będzie można ją przeczekać („wypocić”), albo przekroczy tą temperaturę i wówczas konieczne jest schłodzenie ciała. Obniżenie gorączki jest konieczne w przypadku, gdy termometr wskazuje więcej niż 38 stopni, aby nie zaszkodzić dziecku. W tym celu dobrze jest wypić napar w lipy (ma działanie obniżające gorączkę), a także ochłodzić się wodą pod prysznicem lub w wannie (jednak nie lodowatą!). Lekiem, który można stosować w przypadku gorączki jest paracetamol, jednak nie więcej niż dwie tabletki na dzień i maksymalnie 2-3 dni. Jeśli gorączka nie zniknie po tym czasie, udaj się do lekarza.

Naturalne metody na ból gardła i kaszel

W przypadku bólu gardła możesz stosować tabletki do ssania, jednak tylko te, które są dozwolone dla ciężarnych (taka informacja widnieje na opakowaniu lub ulotce). Innym sposobem jest zrobienie okładu na gardło z gorących, zgniecionych ziemniaków, zawiniętych w lniany ręcznik. Dobrze zrobi również picie ciepłego mleka z miodem i czosnkiem, albo płukanie gardła naparami z szałwii, rumianku, albo wodą z dodatkiem dwóch łyżeczek sody oczyszczonej.

Kaszel może stanowić pewne niebezpieczeństwo, zwłaszcza, gdy pojawia się często i jest intensywny. Wówczas może wywołać skurcze macicy i szybszy poród. Gdy czujesz, że jest źle, najlepiej udaj się z tym do lekarza. Z domowych metod, przy kaszlu mokrym dobrze jest stosować syrop z cebuli – pokrój trzy niewielkie cebule w kostkę, wymieszaj w połową szklanki miodu i odstaw go na 4 godziny, następnie dolej 50ml wody i odstaw na 3 godziny. Tak przygotowany syrop można pić po łyżeczce trzy razy na dzień. Na kaszel suchy (w celu wykrztuśnym) pomoże picie naparu z lukrecji, prawoślazu, roztworu z siemienia lnianego i wywaru z imbiru.

Sposób na zatkany nos

Nie należy stosować wybranych samodzielnie kropli do nosa, ponieważ mogą mieć szkodliwy wpływ na płód. Zamiast tego można płukać nos roztworem soli morskiej lub solą fizjologiczną, a także stosować inhalacje z gorącej wody z dodatkiem soli lub olejku miętowego. Sposoby na katar znajdziesz również w kuchni – pomoże jedzenie naturalnych antybiotyków (czosnku i cebuli), oraz wąchanie i jedzenie chrzanu.

gorączka kaszel ciąża przeziębienie katar w ciąży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach