45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przyczyny zaparć, które mogą cię zaskoczyć. Jak zmusić jelita do pracy?

Przyczyny zaparć, które mogą cię zaskoczyć. Jak zmusić jelita do pracy?Przyczyny zaparć, które mogą cię zaskoczyć. Jak zmusić jelita do pracy?

Zaparcia to dolegliwość, która znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Problem „zakorkowanych jelit” dotyczy aż 30% ludzkości i niestety wiele osób nie ma pojęcia, co jest tego przyczyną. Badania lekarskie nie przynoszą jednoznacznej odpowiedzi, a problem wciąż trwa. Gdy tak się dzieje, jelita mogą być rozleniwione albo coś nie gra pomiędzy mózgiem a częścią wydalniczą w organizmie. Oto kilka nieoczywistych przyczyn zaparć.

Gdy wizyty u lekarza nie dają rezultatów, powodem może być zespół jelita drażliwego albo niewłaściwy tryb życia i złe nawyki. Dzieje się tak, jeżeli poza problemami z wypróżnianiem, w ciągu dnia dostrzegasz u siebie takie objawy jak:

  • Jakie są przyczyny zaparć?

  • Skąd się biorą zaparcia?

  • Bóle brzucha, które ustępują po wypróżnieniu,
  • Wzdęcia,
  • Ból części brzusznej,
  • Szybkie uczucie sytości w trakcie jedzenia.

Przyczyna nr 1. Brak śniadań i kolacje „na bogato”

Nie każdy czuje rano głód, jednak rezygnacja ze śniadania ma wiele przykrych konsekwencji dla organizmu. Pozbawiasz swoje ciało paliwa potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania, a jednocześnie doprowadzasz do napadów „wilczego apetytu” po paru godzinach, co stanowi szybką drogę do nadwagi. Pomijanie tego posiłku spowalnia także metabolizm. Brak śniadania i duże posiłki zjadanie wieczorami zaburzają pracę jelit. Wieczorem są one spowolnione, zaś z rana pracują na najwyższych obrotach. Objadanie się na noc powoduje problem z wypróżnianiem i jednocześnie zakłóca odpoczynek organizmu, który jest zajęty trawieniem obfitego posiłku. Jeżeli chcesz uregulować pracę swoich jelit, dostosuj spożywane posiłki do rytmu dobowego.

Przyczyna nr 2. Zabiegane dni i stres

Jeśli żyjesz w ciągłym stresie i pośpiechu, z pewnością często nie masz czasu, aby udać się do łazienki. To błąd – gdy twój organizm sygnalizuje, że czas się wypróżnić, znajdź na to chwilę. Jeśli będziesz ignorować te sygnały, z czasem receptory czuciowe dolnego odcinka układu pokarmowego nie będą dostatecznie czułe i organizm przestanie komunikować, że trzeba się wypróżnić.

Również wahania hormonalne, wynikające np. z choroby tarczycy sprzyjają zaparciom, ponieważ tarczyca jest odpowiedzialna za prawidłowe tempo metabolizmu.

Przyczyna nr 3. To, co w siebie wrzucasz

Niektóre leki, np. zobojętniające kwas żołądkowy, wapń czy żelazo mają działanie zapierające. Na liście preparatów sprzyjających zaparciom są również leki na depresję, niektóre pigułki antykoncepcyjne, antyhistaminowe, beta-blokery, leki na nadciśnienie, sile środki przeciwbólowe.

Również czekoladę obwinia się o powodowanie zaparć. Tutaj jest to jednak kwestia indywidualna – u niektórych wzmocni objawy, a u innych nawet pomoże je zniwelować. Wszystko zależy od reakcji organizmu konkretnej osoby.

zaparcia metabolizm wzdęcia jelita problemy z wypróżnianiem
Komentarze
Dodano: 01 Lipiec 2019
Autor: kasia
Ocena:
najważniejsze jest to żeby zweryfikować swoją dietę, jaka jest i czy jest łatwostrawna. ja tak zrobiłam i odkąd dorzuciłam dużą ilość warzyw i owoców do mojego jadłospisu to bardzo pomogłam moim jelitom. do tego stosuję jeszcze kapsułki Debutir, które motywują jelita do działania i pilnują żeby te działały regularnie.
Odpowiedź
Dodano: 31 Sierpień 2016
Autor: Ewelina
Ocena:
Ostatnio stał się modny błonnik, i rzeczywiście w sprawie poruszenia jelit działa cuda.
Odpowiedź
Dodano: 26 Lipiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Niejedzenie śniadań spowalnia metabolizm? No to czas najwyższy zacząć je jeść, bo na razie częściej wychodzę z domu bez śniadania niż je zjadam przed pracą.
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Iza
Ocena:
Mój metabolizm często zwalnia i gastrolog przepisał mi leki na poprawę pracy jelit, niestety wywołuje to ból.
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Milena
Ocena:
Ja biorę tabletki antykoncepcyjne i nigdy nie pomyślałam, że to one mogą być winowajcą doskwierających mi zaparć. Odżywiam się raczej zdrowo i jak należy, więc może tu jest pies pogrzebany.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach