45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przyczyny zapalenia spojówek - dowiedz się dlaczego warto wybrać się do okulisty dziecięcego

Przyczyny zapalenia spojówek - dowiedz się dlaczego warto wybrać się do okulisty dziecięcegoPrzyczyny zapalenia spojówek - dowiedz się dlaczego warto wybrać się do okulisty dziecięcego

Nowy rok szkolny 2017/2018 już puka do drzwi! Dzieci po wakacyjnej sielance trudno odnajdują się w szkolnej rzeczywistości, ponieważ jeszcze rozpamiętują chwile beztroski z najcieplejszych miesięcy w roku. Przez całe wakacje ich oczy mogły oglądać to, co chciały, a od września najczęściej będą siedzieć z nosem w książkach i zeszytach. To nie koniec świata, Drogie Maluchy! Szkoła to również miejsce spotkań. Przerwy - w trakcie, których dzieje się naprawdę dużo i oczywiście wycieczki klasowe, które dostarczają niezapomnianych wrażeń i pozwalają odpocząć od siedzenia w ławce. Rodzicu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego – pamiętaj o tym, aby zapisać swoje dziecko do lekarza pierwszego kontaktu (aby skontrolował ogólny stan zdrowia dziecka) oraz do lekarza okulisty i dyplomowanego ortoptysty. W trakcie roku szkolnego wzrok dziecka będzie ciągle nadwyrężamy, zmuszany do wielogodzinnej pracy z bliskiej odległości, więc warto poddać go kontroli w pierwszym semestrze. Jeśli wyjdą na jaw jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku, to przynajmniej zapobiegnie się ich pogłębieniu, stosując odpowiednie szkła korekcyjne albo terapię wzrokową.

Nowy rok szkolny – zabierz dziecko do lekarza okulisty

Po wakacyjnym szaleństwie oczy naszych dzieci są z pewnością wypoczęte i chętniej przystąpią do nowych wyzwań. To nie oznacza jednak, że kontrolne badanie wzroku można sobie darować. Wręcz przeciwnie – najlepiej  we wrześniu skontrolować wzrok dziecka u okulisty dziecięcego. Gdy okaże się, że wzrok uległ pogorszeniu, można temu zaradzić, dobierając odpowiednie szkła korekcyjne . W przypadku, gdy pogorszenie wzroku ma związek z nieprawidłowym działaniem mięśni około-gałkowych, to dziecko zostanie skierowane na profesjonalną diagnozę do dyplomowanego ortoptysty. Po zdiagnozowaniu i określeniu problemu, daną dysfunkcję wzrokową można leczyć, poddając dziecko rehabilitacji (tj. terapii): ortoptycznej lub pleoptycznej (stosowana przy niedowidzeniu).

Czym dokładnie zajmuje się dyplomowany ortoptysta?

Ortoptysta to zawód medyczny skoncentrowany na funkcjonowaniu mięśni gałek ocznych. Dyplomowany ortoptysta diagnozuje te aspekty widzenia, które nie są brane pod uwagę podczas standardowego badania okulistycznego (czyli m.in.: akomodacja, konwergencja, ruchy gałek ocznych, zez ukryty czy widzenie przestrzenne). Gdy zajdzie taka potrzeba, to zostanie zaproponowana rehabilitacja wybranych funkcji wzrokowych w zakresie zaburzeń widzenia obuocznego i zaburzeń ruchomości gałek ocznych (głównie: niedowidzenie, zez). Pragniemy podkreślić, że wspomaganie pracy okulisty w procedurach diagnostycznych (dotyczących chorób oka i systemu wzrokowego), należy właśnie do ortoptysty.

Dyplomowany ortoptysta może zdiagnozować nietypową odmianę dysleksji – dysleksję wzrokową (inaczej: optodysleksja). Gdy dysleksja wzrokowa zostanie wykryta u dziecka, to ortoptysta sporządza indywidualny plan terapii widzenia.

Kompleksowe badanie okulistyczne oraz diagnoza ortoptyczna przeprowadzana jest w gabinecie okulistycznym i ortoptycznym w Fundacji Zobaczyć Jutro. Siedziba fundacji znajduje się tuż przy Rondzie Radosława, na Alei Jana Pawła II 80/130 w Babka Tower (na 21. piętrze). Zapisów można dokonywać telefonicznie: 22 266 09 95 albo e-mailowo: biuro@zobaczycjutro.org. Więcej o gabinecie i działalności fundacji znajdziecie na stronie.

Zaczerwienione oczy – to może być zapalenie spojówek!

Zdarza się, że oczy są lekko przekrwione. Jeśli taki stan nie mija szybko, to sygnał, że dziecko ma zapalenie spojówek. Gdy zauważysz pierwsze symptomy, to możesz zastosować krople bez recepty – np. ze świetlika, sztuczne łzy. Warto przemywać oczka specjalnym płynem. Jak po 2-4 dniach dokuczliwe objawy nie przemijają, to zabierz dziecko do okulisty. Na podstawie wywiadu i oględzin oka przy pomocy lampy szczelinowej określi on rodzaj zapalenia, możliwą przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Spojówki – cienkie, przesuwalne błony śluzowe – wyściełają powieki i pokrywają powierzchnię gałki ocznej. Są bardzo delikatne, więc podatne na podrażnienia. W spojówkach znajdują się gruczoły łzowe, śluzowe i tłuszczowe, które produkują wydzieliny składające się na łzy.

Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek są bakterie lub wirusy, ale zdarza się, że wywołują je alergie albo grzyby. Jeśli mamy tendencje do zespołu suchego oka, to również jesteśmy w grupie ryzyka. Osoby, które dużo pracują przy komputerze są narażone na zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek na tle wirusowym

Najczęściej występuje w jednym oku, a po kilku przenosi się na drugie… Wirus najpierw atakuje spojówkę, a po kilku dniach rogówkę.

Jakie są objawy? Towarzyszy mu obrzęk i swędzenie spojówek, dziwne uczucie obcego ciała pod powieką i pojawienie się wodnistej wydzieliny. Gdy przyjrzymy się dokładnie spojówkom – to widać na nich małe skupiskach obrzękniętych naczynek krwionośnych. Jak zapalenie rozwinie się, obejmie rogówkę, to widać na niej małe okrągłe zmętnienia. Niestety pojawia się silny ból i światłowstręt. Zdarza się, że węzły chłonne w okolicy żuchwy powiększają się.

Jak przebiega leczenie? Terapia polega na miejscowym leczeniu poprzez aplikowanie leków przeciwwirusowych, zmniejszających obrzęk, przeciwzapalnych i odkażających. Ta odmiana zapalenia jest bardzo zakaźna, więc łatwo przenieść ją przez „dotyk”. Zaleca się częste mycie rąk i wyrzucenie używanych podczas infekcji kosmetyków do oczu.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Bakterie najczęściej wywołują zapalenie spojówek. Do typowych objawów należą: wydzielina ropna lub surowiczo-ropna w worku spojówkowym i łzowym, silne przekrwienie i obrzęk spojówek, a niekiedy całych powiek!

W trakcie leczenia podaje się sulfonamidy albo roztwory antybiotyków (w postaci kropli i maści). Zazwyczaj wystarczy tydzień, aby zażegnać chorobę, ale jeśli zapalenie nie ustępuje, to lekarz okulista może zalecić odstawienie leków. Po czym wykonanie posiewu z worków spojówkowych i określenie antybiogramu. Gdy już będzie wiadomo, jaki rodzaj bakterii jest przyczyną zapalenia spojówek, to okulista dobiera odpowiednią kurację.

Czy grzyby mogą wywołać zapalenie spojówek?

Tak! Zdarza się to rzadko, ale mogą. Jest zazwyczaj następstwem długotrwałej kuracji antybiotykami albo pojawia się na skutek zakażenia z innych części ciała. Objawy są podobne, jak w przypadku innych odmian zapalenia, ale charakterystycznym symptomem są białawe złogi w kanalikach łzowych. Na ten typ zapalenia działają leki przeciwgrzybiczne w postaci kropelek albo maści. Niestety, przy grzybicznym zapaleniu spojówek, leczenie może trwać nawet kilka miesięcy.

Czy jakieś inne czynniki zewnętrzne mogą wywołać zapalenie spojówek?

Tak! Przy tzw. prostym zapaleniu spojówek, bezpośrednią przyczyną mogą być: ostre słońce i wiatr, przemęczenie wzroku.

Artykuł powstał przy udziale lekarzy okulistów i dyplomowanych ortoptystów, współpracujących z Fundacją Zobaczyć Jutro. Zachęcamy do odwiedzenia Fundacji Zobaczyć Jutro, gdzie kompleksowo zostanie zbadany i poddany diagnozie wzrok Waszego dziecka. Uprzejmie prosimy o wcześniejsze ustalenie terminu wizyty, zapisy pod numerem telefonu: (22) 266 09 95. Można również pisać bezpośrednio na e-mail: biuro@zobaczycjutro.org.

zapalenie spojówek u dzieci przyczyny zapalenia spojówek okulista dziecięcy
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2017
Autor: Bożena
Ocena:
super przydatne informacje, dziękuję
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach