45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przyczyny suchości pochwy. Jak kochać się bez bólu?

Przyczyny suchości pochwy. Jak kochać się bez bólu?Przyczyny suchości pochwy. Jak kochać się bez bólu?

Suchość pochwy to uciążliwa dolegliwość, która skutecznie odbiera przyjemność z seksu. Występuje z wielu powodów, uprzykrza życie intymne, a także (niejednokrotnie) codzienne funkcjonowanie. Podczas stosunku może stać się nie do wytrzymania, jednak istnieją sposoby, aby pozbyć się tego problemu i odzyskać dobre samopoczucie.

O niedostatecznym nawilżeniu pochwy informuje nas kilka podstawowych symptomów: ból przy stosunku, swędzenie, pieczenie sromu oraz pochwy. Oprócz tego, doznania bólowe mogą zwiększać się przy chodzeniu, poruszaniu się. Zdarza się, że wraz z tymi objawami pojawia się pulsowanie lub nieprzyjemny ucisk w pochwie. Suchość pochwy przyczynia się również do np. częstego parcia na mocz i innych problemów z układem moczowym. Zdarza się, że objawom towarzyszą żółtozielone lub żółte upławy na bieliźnie.

  • Jakie są przyczyny suchości pochwy?

  • Co na suchość pochwy?

U zdrowej kobiety produkowany jest śluz, który nawilża ścianki pochwy. Pełni on rolę ochronną, ponieważ powstrzymuje pojawianie się i namnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Umożliwia również stosunek seksualny, zaś podczas podniecenia wytwarza się go więcej niż normalnie. Niestety, zaburzenia w produkcji tego śluzu nie tylko bolą, ale również przyczyniają się do powstawania infekcji i unikania stosunków, ponieważ stają się one nieprzyjemne.

Przyczyny suchości pochwy:

  • Wahania poziomu estrogenów. U niektórych kobiet suchość pochwy występuje przed miesiączką, ponieważ wtedy naturalnie spada poziom estrogenów.
  • Ciąża. Zarówno w pierwszych miesiącach, jak i po porodzie.
  • MenopauzaWówczas dochodzi do intensywnego spadku poziomu estrogenów, ścianki pochwy stają się mniej nawilżone, cieńsze i mało elastyczne. Dla dojrzałych kobiet seks niejednokrotnie staje się bolesny. Zmiany hormonalne po menopauzie prowadzą często do zanikowego zapalenia pochwy.
  • Infekcje. Bakteryjne, grzybicze – każda z tych chorób jest często skutkiem samej suchości, innym razem powodują jej pogłębianie. Rozwiązanie jest proste – infekcję trzeba wyleczyć z pomocą ginekologa.
  • Nieprawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna. Problem należy zgłosić ginekologowi, możliwe, że pomoże zmiana preparatu.
  • Zażywanie niektórych leków. Antybiotyków, na nietrzymanie moczu, antyhistaminowych itd.
  • Nikłe pożądanie. Problem może leżeć w psychice, braku ochoty na seks z partnerem.

Sposoby na suchość pochwy to przede wszystkim doraźne stosowanie lubrykantów, które nawilżają przedsionek pochwy i pochwę. Niektóre zawierają składniki przeciwgrzybicze i antybakteryjne, zapobiegając tym samym infekcjom. W przypadku kobiet w okresie menopauzy lub po stosuje się hormonalną terapię zastępczą. Można stosować również kremy lub globulki z estrogenem.

infekcje menopauza lubrykant suchość pochwy higiena intymna
Komentarze
Dodano: 09 Sierpień 2016
Autor: Martyna
Ocena:
A ja nawet nie wiedziałam że są takie lubrykant, choć suchość pochwy dokucza mi od jakiegoś czasu, pewnie powinnam skonsultować się z lekarzem.
Odpowiedź
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: marzena
Ocena:
u mnie problem występuje rzadko, wydaje mi się, że ma na to wpływ faza cyklu, ale przy odpowiedniej stymulacji mojego partnera po jakimś czasie jest ok
Odpowiedź
Dodano: 07 Czerwiec 2016
Autor: Ula
Ocena:
Na suchość pochwy dobre są naturalne nawilżacze.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Milena
Ocena:
Miałam problem z suchością po kuracji antybiotykiem i ja stosowałam probiotyk dopochwowo, szybko pomógł.
Odpowiedź
Dodano: 18 Maj 2016
Autor: sylwek
Ocena:
moja kobieta też miała ten problem, kupiliśmy nawilżacz i jest ok, także polecam tą metode
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach