45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przeziębienie lub grypa dopadło Ciebie lub kogoś z najbliższych? Sprawdź, co zrobić by za chwilę cały dom nie zamienił się w szpital.

Przeziębienie lub grypa dopadło Ciebie lub kogoś z najbliższych? Sprawdź, co zrobić by za chwilę cały dom nie zamienił się w szpital.Przeziębienie lub grypa dopadło Ciebie lub kogoś z najbliższych? Sprawdź, co zrobić by za chwilę cały dom nie zamienił się w szpital.

Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon wzmożonej podatności na różnego rodzaju infekcje wirusowe. Gdy jednego z domowników dopada kaszel lub katar, często zdarza się, że zaraża się od niego cała rodzina. Nie musi to jednakże być regułą. Wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania do minimum.

 • Jak się nie zarazić przeziębieniem?

 • Jak często myć ręce?

Wirusy przenoszą się drogą:

 • kropelkową
 • oraz kontaktową.

To, czy poszczególne osoby zarażą się wirusem, zależy w głównej mierze od indywidualnej odporności ich organizmu. Niemniej jednak istnieją możliwości, aby ograniczyć prawdopodobieństwo przejęcia przeziębienia lub grypy w spadku po już chorym domowniku.
Oto 6 sprawdzonych zasad.

 1. Mycie rąk
  Ta prozaiczna i codzienna czynność w okresie choroby jednego z członków naszej rodziny powinna być wykonywana wielokrotnie, wręcz nagminnie. W ten sposób najłatwiej zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Według statystyk blisko 80% chorób zakaźnych rozprzestrzenia się przez dotyk. Ręce w ciągu doby wielokrotnie wędrują nam do oczu i do ust, a to newralgiczne miejsca, najbardziej narażające nas na zainfekowanie całego organizmu.
 2. Odpowiedni dystans
  Nie jest konieczne tworzenie dla chorego specjalnie wydzielonego pomieszczenia, które będzie spełniało rolę izolatki. To może źle odbić się na jego samopoczuciu i opóźnić proces zdrowienia. Warto jednak mieć na uwadze, że przeziębienie jest zaraźliwe na odległość około dwóch metrów. Tę bezpieczną odległość dobrze byłoby zatem utrzymać. Chory koniecznie powinien zaś zakrywać usta i noc podczas kasłania oraz kichania.
 3. Wietrzenie pomieszczeń
  Jest to o tyle ważne, że podczas tego zabiegu wypędzamy z domu zarazki. Bez względu na aurę za oknem warto, choćby na chwilę, otworzyć lub uchylić okno, by w pomieszczeniach doszło do wymiany powietrza. Świeże i rześkie są sprzymierzeńcami w walce z chorobą.
 4. Dezynfekcja
  Optymalnym rozwiązaniem byłoby dezynfekowanie wszystkich wspólnie używanych powierzchni i przedmiotów. Wśród nich wymienić należy chociażby: blaty stołów oraz mebli kuchennych, klamki, drzwi lodówki, krany, piloty do telewizorów i innych sprzętów domowych, klawiaturę komputera, dziecięce zabawki. Dzięki temu pozbędziemy się wielu z zalegających na tym wszystkim bakterii, bo trzeba pamiętać, że wyeliminowanie wszystkich jest praktycznie niemożliwe.
 5. Przybory higieniczne jednorazowego użytku
  Przede wszystkim trzeba od razu po użyciu wyrzucać chusteczki higieniczne, które są królestwem zarazków. Dobrze jest też, by w czasie choroby jednego z domowników, zamiast tradycyjnych ręczników, używać tych papierowych, tak by wszyscy nie wycierali rąk po umyciu jednym ręcznikiem. Można również osobie chorej wydzielić własne sztućce, talerze, szklanki i kubki, tak, by nikt inny z nich nie korzystał.
 6. Odpowiednia dieta
  Powinna być stosowana na co dzień, ale w sezonie przeziębień to absolutna podstawa. Należy przyjmować dużą ilość płynów, najlepiej 2 litry dziennie, a dodatkowo jeść warzywa i owoce bogate w witaminy oraz nabiał i chude mięso.
przeziębienie i grypa grypa przeziębienie infekcje wirusowe domowe sposoby na przeziębienie jak się nie zarazić grypą zapobieganie przeziębieniu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach