45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przesuszona, łuszcząca się skóra – normalne, chwilowe zjawisko, czy objaw zwiastujący poważne problemy zdrowotne?

Przesuszona, łuszcząca się skóra – normalne, chwilowe zjawisko, czy objaw zwiastujący poważne problemy zdrowotne?Przesuszona, łuszcząca się skóra – normalne, chwilowe zjawisko, czy objaw zwiastujący poważne problemy zdrowotne?

Skóra nie u wszystkich z nas jest jednakowa. Mamy przecież cerę suchą, tłustą bądź mieszaną. Podobnie są ludzie z naturalną tendencją do silnego złuszczania się naskórka. Ich przesuszona skóra wymaga większej troski oraz głębszego nawilżania. Zdarza się jednak, że nadmierne łuszczenie jest tylko czubkiem góry lodowej, pod którym kryją się dużo poważniejsze problemy.

  • Dlaczego skóra się łuszczy?

  • Jak leczyć łuszczycę?

Dlaczego skóra się łuszczy?

Dzieje się tak z powodu niedostatecznej pracy gruczołów łojowych. Wytwarzają one sebum, które przeciwdziała utracie wody z głębokich warstw skórnych. Dzięki niemu na naszej skórze tworzy się niewidoczny film ochronny, broniący nas przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zbyt mała jego ilość powoduje odwodnienie skóry, przez co jest ona szorstka, ściągnięta, a naskórek przybiera postać łuszczących się płatów.

Kiedy jest to normalne lub chwilowe?

Nadmierna suchość skóry może być wrodzona lub nabyta. Można ją po prostu odziedziczyć lub nabawić się po przesadnym opalaniu, zastosowaniu jakiegoś leku, kosmetyku, biżuterii, czy środka chemicznego. W tych ostatnich przypadkach mówimy o tzw. wyprysku kontaktowym, kiedy skóra łuszczy się na skutek miejscowego kontaktu z czynnikiem uczulającym. Powyższe rzeczy nie stanowią jednak powodu do paniki. Wystarczy tylko odpowiednio zadbać o skórę i stosować właściwą pielęgnację w postaci preparatów emolientowych, które odnowią barierę naskórka i wszystko powinno wrócić do normy.

Jakie mogą być inne, poważniejsze przyczyny?

W przypadku nadmiernego łuszczenia możemy też mieć do czynienia z różnego typu schorzeniami:

  1. Łuszczycą
    Jest to choroba, u której podstaw może leżeć zła dieta, używanie niektórych lekarstw, cukrzyca typu 2, dna moczanowa, a także skłonność dziedziczna. Jak sama nazwa wskazuje, problemem jest tu przesadne łuszczenie, w wyniku którego czasem całe połacie skóry są pokryte suchymi łuskami. Problem wymaga zastosowania odpowiedniej terapii zewnętrznej, a w razie konieczności również leków doustnych.
  2. Grzybicą
    Gdy łuszczeniu towarzyszy stan zapalny, może to oznaczać grzybicę. Należy pamiętać, że ryzyko zakażenia grzybem zwiększa się w przypadku braku odpowiedniej higieny oraz częstego i niewłaściwego korzystania z pomieszczeń publicznych, jak np. basen, sauna, siłownia, czy toalety.
  3. Cholestazą
    To choroba wątroby polegająca na zaburzeniu jej czynności wydzielniczych. Jej cechą charakterystyczną jest dotkliwe swędzenie skóry, głównie w okolicach twarzy, szyi, brzucha, rąk oraz stóp. Zagrożone są przede wszystkim kobiety ciężarne, w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ w tym czasie ich wątroba nie radzi sobie z nadmiarem progesteronu i estrogenów.
  4. Atopowym zapaleniem skóry
    To rodzaj alergii na pyłki i roztocza, objawiający się łuszczeniem naskórka głównie w obrębie zgięć łokci i kolan oraz twarzy i obszaru za uszami. Skóra jest nadmiernie wysuszona, podrażniona, zaczerwieniona, często z wysypką. W parze z AZS idą często: katar sienny oraz symptomy astmatyczne. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia.
  5. Niedoczynnością tarczycy
    Nadmierne łuszczenie się skóry w połączeniu z innymi zmianami może też oznaczać złą pracę tarczycy. Gdy obok problemów skórnych występują: częste marznięcie, senność, wypadanie włosów oraz obrzęki dłoni i powiek, to może być sygnał, że problem leży właśnie tutaj.
sucha skóra łuszcząca się skóra przesuszona skóra przyczyny łuszczenia skóry czemu skóra się łuszczy
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: renata
Ocena:
nie wiedziałam, że łuszczenie się skóry może wynikać z problemów z wątrobą
Odpowiedź
Dodano: 08 Maj 2016
Autor: ewelina
Ocena:
ja mam wyprysk kontaktowy po niektórych detergentach i jakoś z nim żyję, muszę tylko bardziej niż inni uważać i zakładać rękawiczki do sprzątania
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach