45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przepuklina kręgosłupa - sposoby leczenia wypadającego dysku

Przepuklina kręgosłupa - sposoby leczenia wypadającego dyskuPrzepuklina kręgosłupa - sposoby leczenia wypadającego dysku

Przepuklina kręgosłupa brzmi nieco tajemniczo z uwagi na swój medyczny charakter - tak właśnie medycyna określa znaną powszechnie przypadłość, występującą pod nazwą wypadnięcie dysku. Co właściwie oznacza ten termin? Jaką rolę odgrywają dyski w kręgosłupie? Co prowadzi do wystąpienia tej dolegliwości? Jak ją rozpoznać? I przede wszystkim - czy można podjąć skuteczne leczenie w walce z tą przypadłością?

Wypadnięcie dysku - co to właściwie oznacza?

Co to tak naprawdę są dyski? Słyszymy bowiem często o problemie wypadającego dysku - jednak nie zawsze umiemy wytłumaczyć, co to oznacza. Otóż nazwa „dysk” - jest to potoczny zamiennik medycznego terminu „krążek międzykręgowy”, mającego za zadanie amortyzowanie obciążeń, na które kręgosłup jest stale narażany. Ów dysk zbudowany jest z jądra miażdżystego, otoczonego pierścieniem z włókien kolagenowych i blaszkami granicznymi. W ciągu dnia na dysk naciskają siły powodujące wyciskanie z niego wody. Dzieje się tak w czasie podejmowania choćby minimalnej aktywności. W nocy z kolei dysk chłonie tę wodę i pęcznieje. Przeciążanie krążka powoduje, iż zaczyna się on wysuwać poza przypisane sobie naturalnie miejsce i naciskać na nerwy. I tu właśnie zaczyna się problem, przez lekarzy definiowany jako przepuklina kręgosłupa. Może on wystąpić na całej długości kręgosłupa, jednak najczęściej mamy do czynienia z przepukliną kręgosłupa lędźwiowego z uwagi na największe przeciążenia, jakim ten odcinek jest stale poddawany. Ponadto, znaczny odsetek wypadnięcia dysku to przepuklina kręgosłupa szyjnego.

Wypadnięcie dysku - objawy

Ze wszystkimi formami przepukliny kręgosłupa związany jest ból - w zależności jednak od odcinka, którego dotyczy, obejmuje i nasila się w różnych partiach ciała. Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego objawia się silnym bólem w krzyżu, biodrach, nogach - utrudniającym poruszanie. Niekiedy występują również dodatkowo bóle w podbrzuszu, pachwinach, przy oddawaniu stolca. Z kolei przepuklina kręgosłupa szyjnego daje o sobie znać bólem i odczuwaną sztywnością w szyi, utrudniającą poruszanie nią. Dodatkowym wskazaniem może być ból lub zawroty głowy. Przepuklina kręgosłupa na odcinku piersiowym objawia się bólem promieniującym do żeber, szczególnie odczuwalnym przy śmiechu, kaszlu, kichaniu.

Przepuklina kręgosłupa - leczenie

Skoro w pewnym stopniu problemy z wypadającym dyskiem są oznaką nieuchronnego procesu starzenia się organizmu, czy można zatem skutecznie leczyć jego objawy? Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić, jeśli regularnie doskwiera nam ból w kręgosłupie, to poddać się badaniu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Pomoże to w postawieniu prawidłowej diagnozy. Konieczne będzie odciążenie kręgosłupa, przyjmowanie środków przeciwzapalnych niwelujących zarówno stan zapalny jak i obrzęki. Kiedy uda się zwalczyć najbardziej doskwierający objaw bólu, warto zacząć się ruszać, a następnie pod okiem diagnosty podjąć się fizjoterapii lub kinezyterapii. Wszelkie formy ruchu powinny być konsultowane z lekarzem. W najbardziej skrajnych przypadkach, kiedy przepuklina stale powraca, konieczne będzie poddanie się operacji przepukliny.

Przepuklina w kręgosłupie - jak się można nabawić takiej dolegliwości?

Wypadnięty dysk potrafi wpłynąć na jakość życia poprzez doskwierający silny ból i związane z nim utrudnione poruszanie się. Przyczyn tej dolegliwości należy szukać w przeciążaniu kręgosłupa, choć niekiedy bywa tak, że jest to skutek doświadczonego wcześniej urazu. Z jednej strony można się nabawić problemów z kręgosłupem zarówno ciężko pracując, jak i wyczynowo uprawiając sport, z drugiej strony zagrażające jest także prowadzenie siedzącego stylu życia, brak podejmowania aktywności fizycznej. Najlepiej profilaktycznie dobierać wysiłek zarówno do wieku, jak i aktualnej kondycji fizycznej.

przepuklina kręgosłupa wypadnięty dysk

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach