Katar potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jego przyczyny mogą być różne – od zwykłej, sezonowej infekcji, różnego rodzaju alergie, grypy, aż po poważniejsze problemy z zatokami. Wówczas czujemy się naprawdę fatalnie, w końcu nikt nie lubi funkcjonować mając nieustające trudności z oddychaniem. Zatkany nos przeszkadza w spaniu, myśleniu i funkcjonowaniu, dlatego nie ma sensu przedłużać tego stanu i poza stosowaniem środków farmakologicznych wypróbować domowe, naturalne metody!
Mówi się, że katar jest bardzo trudno wyleczyć, ponieważ musi przejść sam. Jest nawet takie powiedzenie: „leczy katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni”. Mimo to, nikt nie ma ochoty męczyć się z problemami z oddychaniem, zwłaszcza w nocy, albo trudnościami z koncentracją w pracy lub w szkole. Niezastąpionym sposobem, aby mieć spokojny sen z katarem są oczywiście specjalne krople i aerozole do nosa, które znajdziemy pod wieloma postaciami w aptekach. W ciągu dnia warto jednak korzystać z domowych metod, które ułatwią pozbycie się tej dolegliwości.
Co na zatkany nos?
Jak poradzić sobie z katarem?
- Natka pietruszki – będzie dobra na zatkany nos dzięki dużej zawartości witaminy C. Sprawdzi się doskonale dodawana do rosołu lub kanapek.
- Domowy rosół – skuteczny zwłaszcza przy przeziębieniu. To nie żarty – „babciny” rosołek faktycznie może pomóc przy katarze, ponieważ ma właściwości rozgrzewające oraz nawadniające organizm. Dzięki temu pomoże choremu szybciej stanąć na nogi!
- Inhalacje – niezastąpione przy każdym rodzaju kataru, zarówno tym spowodowanym infekcją, jak przy zatkanych zatokach. Pochyl się z ręcznikiem na głowie nad miską z parującą wodą, do której możesz dodać napar z rumianku albo olejków aromatycznych. Jednym z lepszych jest eukaliptusowy, który udrożni zatkany nos i ułatwi oddychanie.
- Czosnek – obierz dwa, średniej wielkości ząbki czosnku, tak aby ich nie uszkodzić. Następnie włóż je do każdej z dziurek nosa i wytrzymujemy tak przez pewien czas. Później można je na trochę wyjąć, aby następnie włożyć je ponownie. Ten bezpośredni, nieco zaskakujący sposób polega na inhalacji czosnkiem, która szybko odetka nos. Oprócz stosowania go do nosa, warto dodawać czosnek również do kanapek, jeść z miodem lub pomidorem. To roślina z właściwościami antybakteryjnymi, nazywana naturalnym antybiotykiem, dlatego pomoże zażegnać infekcję.
- Herbatka – oczywiście nie taka zwykła, tylko z dodatkiem soku z czarnego bzu albo malin. Taki napar ma doskonałe właściwości nawadniające i rozgrzewające.
- Chrzan – taki ze słoiczka. Najlepiej, aby był świeży, nie zwietrzały – według niektórych wąchanie chrzanu pomaga na zatkany nos.
- Cebula – kolejna inhalacja, tym razem z dodatkiem cebuli. Kroimy ją drobno, wrzucamy do garnka, zalewamy wrzątkiem i podobnie jak przy innych inhalacjach – wdychamy.
- Nawilżanie powietrza – za pomocą mokrego ręcznika położonego na kaloryferze albo specjalnego nawilżacza. Można wlać do niego kilka kropel olejku eterycznego, co udrożni noc i zdezynfekuje powietrze w pomieszczeniu.
- Sól – wsypaną do płóciennego woreczka, zaszytą i podgrzaną w piekarniku albo mikrofali, przykładamy kilka razy dziennie do czoła i policzków.
- Gorące kąpiele – takie dłuższe, relaksujące posiedzenia w wannie dobrze wpływają na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny w nosie. Dodaj do wody sole mineralne albo aromatyczne olejki.
Co o tym sądzisz?