45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Przed wyjazdem na wakacje przygotuj się do opalania. Czy na pewno wiesz co ci potrzebne ?

Przed wyjazdem na wakacje przygotuj się do opalania. Czy na pewno wiesz co ci potrzebne ?Przed wyjazdem na wakacje przygotuj się do opalania. Czy na pewno wiesz co ci potrzebne ?

Upalne dni chyba za chwilę zagoszczą u nas na dobre. Rozpoczną się długo oczekiwane wyjazdy na wakacje. Oprócz zapakowanych do torby strojów i ręczników kąpielowych, kremów z filtrem i okularów warto też „zapakować” do głowy wiedzę na temat bezpiecznego opalania. Korzystanie z kąpieli słonecznych jest przyjemne ale gdy nie zachowamy ostrożności, nie będziemy mogli zaliczyć tych wakacji do udanych.

  • Jak przygotować się do opalania?

  • Jak określić swój fototyp?

Umiar w opalaniu to podstawa !

Opalanie jest zdrowe. To samo powie każdy lekarz. Promienie słoneczne korzystnie wypływają na nasz organizm, który produkuje podczas tego procesu witaminę D czyli podstawowy budulec kości. Poprawia też nasze samopoczucie – zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Ciepłe światło słoneczne pomaga walczyć z depresją. Dobrze wpływa na cerę – leczy trądzik i na układ trawienny – wspomaga prace metabolizmu.
Również każdy lekarz jest zgody co do jednej z podstawowych zasad: opalaj się z umiarem. Nadmierne opalanie może nam zaszkodzić. Na skórze mogą pojawić się przebarwienia, poparzenia co może doprowadzić do pojawienia się czerniaka – raka skóry.

Ważne jaki jest rodzaj twojego fototypu

Aby w jak najlepszy sposób przygotować się na opalania należy najpierw rozpoznać swój fototyp. Jest on potrzebny do ustalenia jakimi filtrami możemy bądź musimy się smarować.

  • Jeżeli twoja uroda to: oczy niebieskie, jasna skóra, włosy blond lub rude to oznacza, że twoja skóra rzadko brązowieje i robi się szybko robi się czerwona. Tak więc w pierwszych dniach opalania używaj kremów z filtrem SPF minimum 30. Po kilku dniach możesz przejść na niższy – 25, 20, w zależności jak mocno grzeje słońce. Na twarz zaleca się stosowanie filtra 50, szczególnie na początku swojej przygody z opalaniem.
  • Jeżeli twoja uroda to: oczy szare lub piwne, karnacja lekko śniada, włosy ciemne to oznacza, że twoja skóra podczas opalania delikatnie brązowieje, czasami na niektórych partiach ciała może przybrać kolor czerwony, który po kilku godzinach zmienia się na brązowy. Opalanie można zacząć od faktora 20 lub 15, a po kilku dniach przejść na 10 lub 8.
  • Jeśli twoja uroda to: oczy ciemne, włosy ciemne, karnacja oliwkowa to oznacza, że jesteś stworzony do opalania. Początkowo stosuj kremy z filtrem 10 lub 8 w kolejnych dniach możesz smarować się już 5 lub 4. Pamiętaj oczywiście o umiarze i nie leż na słońcu godzinami. Nawet osoby z ciemną karnacją narażone są na udar i przebarwienia.

Dzieci i osoby starsze mają szczególnie wrażliwą skórę. Zalecane filtry to 30, stopniowo można je obniżać do (minimum) 15.

Przyzwyczaj skórę do słońca

Do określonego fototypu powinniśmy dostosować nie tylko poziom ochrony w kremach.
Osoby o jasnej karnacji powinny stopniowo przyzwyczajać skórę do opalania. Zalecane są 15 - 20 minutowe spacery w pełnym słońcu. Każdego dnia możemy wydłużać ten czas o kilka minut. Osoby o ciemnej karnacji nie muszą być aż tak ostrożne. Są mniej wrażliwe na promienie słoneczne. Jednak każdy powinien mieć na uwadze siłę słońca i nie wystawiać się od razu na kilkugodzinne leżakowanie. O udar w takim wypadku jest bardzo łatwo.

Częsty i zasadzie karygodny błąd popełniają osoby, które na początku opalania stosują kremy ochronne, a później je odstawiają. Opalona już skóra narażona jest nadal na niebezpieczeństwa. Za każdym razem powinniśmy używać kremów z filtrem. Nawet w mieście odsłonięte ręce i nogi powinny być zabezpieczone i posmarowane filtrem SPF. Na miejsca szczególne wrażliwe takie jak usta, noc i skóra wokół oczu powinniśmy nakładać blokery.

Pamiętajmy też aby nałożyć krem z filtrem na ciało ok. 30 minut przez wyjściem z domu, a w ciągu dnia powtarzać tę czynność co 3 godziny. Opalając się na plaży możemy powtarzać ten zabieg co 2 godziny.

 

ochrona opalanie umiar w opalaniu fototyp rady kremy do opalania filtr UV
Komentarze
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Maria
Ocena:
Potwierdzam, że bardzo ważne jest stopniowe opalanie, by skóra zdążyła się do słońca przyzwyczaić. Zachłanność na opaleniznę nie popłaca.
Odpowiedź
Dodano: 22 Maj 2016
Autor: sława
Ocena:
mnie słoneczko opala bardzo szybko na szczęście i raczej nie mam problemu z podrażnieniami
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach