45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Przebarwienia na paznokciach – co oznaczają?

Przebarwienia na paznokciach – co oznaczają?Przebarwienia na paznokciach – co oznaczają?

Kiedy paznokcie zmieniają swoje zabarwienie, albo pojawiają się na nich dziwne plamki, może być to spowodowane infekcjami oraz schorzeniami występującymi w obrębie różnych części ciała. Jednak najczęściej, bo aż w połowie przypadków przyczyną przebarwień jest działanie grzybów. Znajdują się one wokół nas – w ziemi, powietrzu, kurzu. Czy można im jakoś zaradzić?

Na wygląd naszych paznokci wpływają przede wszystkim bakterie z grupy Pseudomonas, które infekują łożysko paznokcia, zmieniając tym samym jego zabarwienie na zielonkawe. Wówczas konieczna będzie wizyta u dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie.

Jeśli zabarwienie paznokcia jest czerwono-czarne, najprawdopodobniej mamy do czynienia z krwiakiem zlokalizowanym pod płytką paznokciową. Krwiak najpierw przybiera zabarwienie czerwone, a w wyniku krzepnięcia staje się czarny. Nie jest więc przebarwieniem samego paznokcia, tylko wynikiem tego, co dzieje się pod jego powierzchnią.

Czasem zmiany koloru paznokci są spowodowane różnymi chorobami: cukrzycy, nerek, płuc, serca. Właśnie dlatego podczas badań kontrolnych lekarz zwraca uwagę na ich stan.

Zespół żółtych paznokci i grzybica

To dziedziczna choroba spowodowana gromadzeniem się płynów (limfy) w obrębie tkanek, a także chorobami płuc. Objawem jest zabarwienie paznokci na żółto i ich osłabiony wzrost.

Jednak najczęściej występującą przyczyną przebarwień są po prostu grzybice. Według statystyk nawet 1 na 10 osób ma z nimi problem. Sam kolor to nie wszystko – to dopiero pierwszy objaw tego schorzenia. Z czasem, choć dużo później dołączają do niego zgrubienie płytki i świąd. Tak samo jak przy poprzedniej chorobie, również w przypadku grzybicy paznokci występuje nieco żółtawy, a czasem nawet ciemny, brązowy kolor. Niestety, ta choroba jest niemal niemożliwa do całkowitego wyleczenia, jednak można ją zredukować i starać się, aby nie dopuścić do jej nasilenia.

Białe plamki objawem „braków”

Niektórzy zauważają na swoich paznokciach małe, białe plamki. Ich przyczyną jest zwykle niewłaściwe odżywianie skutkujące niedoborami składników mineralnych, najczęściej cynku albo żelaza. Czasem jednak spowodowane jest to urazami mechanicznymi, powstałymi np. w  wyniku uderzenia, podczas zbyt intensywnego zabiegu u kosmetyczki, która zajmowała się naszymi paznokciami. Tego typu uszkodzenie jest jednak całkowicie odwracalne i niegroźne.

Niestety, białe plamki mogą być też objawem grzybicy, łuszczycy i gruźlicy. Jeżeli jednak wykluczamy te przyczyny, najlepiej zmodyfikować swoją dietę pod kątem dostarczania większej ilości produktów z zawartością cynku i żelaza: zielonych warzyw, mięsa, jaj, wątróbki, orzechów, migdałów, ciemnego pieczywa, nasion roślin strączkowych, pestek słonecznika i gruboziarnistych kasz.

witaminy niedobór minerałów cynk grzybica paznokci paznokcie białe plamki
Komentarze
Dodano: 08 Czerwiec 2016
Autor: Mariolka
Ocena:
Mam białe plamki na paznokciach chyba czas się przebadać.
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2016
Autor: Julka
Ocena:
u mnie też od czasu do czasu pojawiają się na chwilę takie plamki, ale szybko same znikają więc chyba nie mam powodów do niepokoju
Odpowiedź
Dodano: 31 Marzec 2016
Autor: Dagusia
Ocena:
Mam białe plamki na paznokciach, z tego wynika ze muszę zainwestować w jakieś witaminy :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach