45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przebarwienia i blizny potrądzikowe – problem nastolatków i dorosłych

Przebarwienia i blizny potrądzikowe – problem nastolatków i dorosłychPrzebarwienia i blizny potrądzikowe – problem nastolatków i dorosłych

Trudne do ukrycia i zlikwidowania blizny potrądzikowe to również kłopot dla osób, które dawno mają za sobą wiek nastoletni. Jak się ich pozbyć i jednocześnie uniknąć powstawania nowych?

Blizny zanikowe dotyczą zarówno nastolatków w okresie dojrzewania, jak i osób dorosłych. Sam trądzik jest czymś w rodzaju stanu zapalnego. Organizm próbuje bronić się przed nim jak przed każdą inną chorobą. Jeżeli uszkodzona tkanka nie zagoi się odpowiednio, czyli z wyprysku nie zostaną usunięte zalegające bakterie i komórki, powstanie blizna zanikowa, a więc charakterystyczne, miejscowe zagłębienie.

  • Co to są blizny zanikowe?

  • Jak leczyć blizny po trądzikowe?

Dzieje się tak, gdy nie oczyścimy dokładnie miejsca, w którym powstał wyprysk, a proces gojenia będzie stale zaburzany, w związku z czym nowopowstająca tkanka jest cienka oraz niewłaściwie zbudowana. Wielkość i głębokość blizny jest zależna od stopnia zaawansowania trądziku, który znajduje się w tym miejscu.

Jak tego uniknąć?

Oczywiście o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego o cerę trądzikową należy dbać w specjalny sposób, aby nie dopuścić do powstawania blizn. Nie wolno doprowadzać do powstawania stanów zapalnych, a więc należy stale oczyszczać oraz złuszczać skórę, a gdy już zacznie się zaczerwieniać, co sygnalizuje początki stanu zapalnego, trzeba działać już przeciwzapalnie. Raz na miesiąc należy wykonać zabieg lekkiej mikrodermabrazji lub peeling kwasem salicylowym.

Ważna jest również odpowiednia dieta – ograniczenie pikantnych potraw i wzbogacenie jadłospisu o przeciwutleniacze oraz witaminy. Należy pamiętać, aby nie przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to wzmożoną pracę gruczołów łojowych, ponieważ ich celem jest jej ponowne nawilżenie. Przesuszanie staje się więc przyczyną zatykania porów i sprzyja powstawaniu trądziku.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo mocnym trądzikiem, lekarze często przepisują specjalne antybiotyki, które jednak nie gwarantują, że po zakończeniu kuracji wypryski nie powrócą. Co więcej, takie leczenie jest obciążające dla organizmu, dlatego powinno być zarezerwowane tylko dla bardzo ciężkich przypadków.

Leczenie blizn potrądzikowych

Gdy jest już za późno i na naszej twarzy pojawiły się już blizny, można zlikwidować je za pomocą ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser powoduje przyspieszenie prawidłowego gojenia poprzez tworzenie w skórze mikrouszkodzeń. W ten sposób skóra goi się na nowo i blizny zanikają. Sam zabieg wymaga potem prawie tygodniowej rekonwalescencji, a jego powtórzenia zależą od stopnia głębokości i rozległości blizn. Czasem konieczne jest wykonanie serii około trzech zabiegów, każdy z miesięcznych odstępach. Następnie należy zrobić półroczną przerwę, aby skóra mogła się zregenerować.

W niektórych przypadkach skóra może nie nabrać nieskazitelnej gładkości, jednak efekt na pewno będzie zadowalający – tego typu zabiegi medycyny estetycznej w dużym stopniu pozwalają odbudować uszkodzoną trądzikiem skórę.

trądzik pryszcze wypryski blizny potrądzikowe blizny trądzikowe jak uniknąć blizn trądzikowych usuwanie blizn trądzikowych
Komentarze
Dodano: 11 Sierpień 2016
Autor: Mariolka
Ocena:
Ja w pore poszłam do lekarza i udało mi się uniknąć tych blizn potrądzikowych, lekarz powiedział że jakbym jeszcze zwlekała z wizytą byłoby za późno a tak wystarczyły leki i odpowiednie kremy.
Odpowiedź
Dodano: 28 Czerwiec 2016
Autor: Anka
Ocena:
A gdzie szukać takiego lasera frakcyjnego?
Odpowiedź
Dodano: 08 Kwiecień 2016
Autor: Sylwia
Ocena:
Ja mam trądzik mimo ze zbliżam się do 30-tki, byłam już u lekarza niby dostałam leki ale średnio pomogło, a boję się że pojawią się te blizny potrądzikowe.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach