45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Proste zasady diety cholesterolowej. To wcale nie tak skomplikowane, jak myślisz!

Proste zasady diety cholesterolowej. To wcale nie tak skomplikowane, jak myślisz!Proste zasady diety cholesterolowej. To wcale nie tak skomplikowane, jak myślisz!

Cholesterol jest związkiem tłuszczowym sprawdzanym pod kątem schorzeń serca, występującym w błonach komórkowych. Na ogół kojarzy się negatywnie, jednak warto pamiętać, iż odgrywa on ważną rolę w procesie wytwarzania hormonów i witaminy D, odpowiada za syntezę kwasów żółciowych, które są konieczne do trawienia tłuszczu. Optymalny poziom cholesterolu jest niezbędny dla podtrzymania ciąży. Największe ilości cholesterolu produkowane są w wątrobie.

  • Co to jest cholesterol?

  • Jak wygląda dieta cholesterolowa?

Najważniejsze by cholesterol nie wymknął się nam spod kontroli, ponieważ w przeciwnym razie odłoży się w formie blaszek miażdżycowych, które ograniczą przepływ krwi. Cierpi na tym nie tylko serce, ale i mózg.

Jak rozpoznać podwyższony cholesterol?

Nadmiar cholesterolu nierzadko objawia się poprzez tak nietypowe objawy, takie jak bóle nóg, brak witalności, czy zawroty głowy. Najbardziej charakterystyczną wskazówką będą żółtki cholesterolowe, wyglądające jak zgrubiałe, maleńkie plamki zlokalizowane w okolicy powiek, stawów łokciowych, bądź kolanowych.

Dieta cholesterolowa

  1. Posiłki powinniśmy spożywać w odstępie 2-3 godzin. Jeśli kładziemy się o 23, zjedzmy kolację do 20, czyli na 3 godziny przed snem.
  2. Nabiał stanowi fundament diety cholesterolowej. Oczywiście powinniśmy sięgać po jogurty naturalne, chudy twaróg. Raczej ograniczmy sery żółte i topione, gdyż ich częste spożywanie przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Nie powinniśmy także jeść więcej od 3 jajek tygodniowo.
  3. Ryby zasobne w kwasy tłuszczowe Omega-3 ograniczą trójglicerydy, jeśli odpowiednio je przyrządzimy – na parze, bądź w piekarniku. Najlepsze będą makrele i dorsz, ale godne polecenia są również sardynki i łosoś. Jeśli zmagamy się z wysokim cholesterolem, warto przyzwyczaić się do spożywanie ich minimum co drugi dzień. Prócz tego, kwasy Omega-3 stymulują wzrost dobrego cholesterolu HDL.
  4. Z mięs wybierajmy drób i wołowinę, przyrządzajmy je podobnie jak ryby, unikajmy smażenia. Przed przyrządzeniem pozbądźmy się skóry i tłuszczu z mięsa.
  5. Warzywa i owoce powinny na dobre zagościć w naszej diecie, ponieważ przyczyniają się do neutralizacji tłuszczów, zatem łączmy je z rybą, bądź mięsem. Nie istnieje żaden limit na spożycie warzyw, jednak owoce ograniczmy do dwóch porcji dziennie.
  6. Do wzrostu cholesterolu przyczyniają się fast foody. Ponieważ zawierają szkodliwe tłuszcze trans, koniecznie wyeliminujmy je z naszego odżywiania.
  7. Pijmy około 2 litrów dziennie, najbardziej wskazana jest woda, herbaty owocowe i ziołowe oraz świeżo wyciskane soki – tych ostatnich nie więcej, niż 2 szklanki w ciągu dnia.
cholesterol WĄTROBA wysoki cholesterol podwyższony cholesterol trójglicerydy nadmiar cholesterolu dieta na cholesterol

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach