44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Prostata – co to za organ?

Prostata – co to za organ?Prostata – co to za organ?
Prostata, znana też pod nazwą stercz lub gruczoł krokowy, to organ wielkości orzecha włoskiego, przez niektórych porównywalny do kasztana jadalnego. Występuje u każdego mężczyzny i znajduje się pod pęcherzem moczowym, a jego tylna część przylega do odbytnicy. Gruczoł krokowy to część męskiego układu moczowo-płciowego, który jest odpowiedzialny za produkcję białawej cieczy, będącej składnikiem spermy, która pełni funkcję nośnika plemników. To właśnie ta wydzielina nadaje spermie charakterystyczny zapach i smak.
 

Jakie są objawy rozrostu prostaty?

Do 45. roku życia mało który mężczyzna odczuwa obecność prostaty. Wyczuć ją można jedynie przez odbyt podczas badania per rectum lub podczas masażu erotycznego. Z wiekiem natomiast, na skutek zaburzeń w poziomach hormonów (testosteronu, dihydrotestosteronu i estrogenów), dochodzi do zwiększenia liczby komórek prostaty. W efekcie dochodzi do jej powiększenia.

Przez środek stercza przechodzi cewka moczowa. To dlatego w wyniku rozrostu prostaty jednymi z pierwszych objawów są te związane z nieprawidłową mikcją. Mężczyźni mogą odczuwać nagłe parcie na mocz, słaby strumień moczu, oddawanie moczu „po kropelce” lub poczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza. U znacznej części początkowe objawy są łagodne i dotyczą sfery seksualnej – dochodzi do spadku libido oraz zaburzeń erekcji. Niektórzy mogą doświadczać ginekomastii, czyli przerostu gruczołu piersiowego.

Jakie są choroby związane z prostatą?

Najczęstsze choroby związane z prostatą to jej zapalenie, łagodny rozrost (dotyczy nawet 80% mężczyzn w starszym wieku) i rak prostaty (aktualnie najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mężczyzn w Polsce). Ze względu na powszechność łagodnego rozrostu i raka stercza należy udać się do lekarza rodzinnego już przy pierwszych niepokojących objawach wymienionych powyżej. Ma to duże znaczenie, ponieważ możemy skutecznie leczyć rozrost prostaty na jego wczesnym etapie, przez co hamujemy dalsze powiększanie się gruczołu. Co więcej, wczesne wykrycie raka prostaty najczęściej można całkowicie wyleczyć!

Lekarz rodzinny może wystawić nam skierowanie na USG układu moczowego, dzięki czemu już na pierwszej wizycie u urologa możemy otrzymać wstępne rozpoznanie i rozpocząć leczenie. Łagodny rozrost prostaty powinno się leczyć farmakologicznie, ale w początkowym stadium możemy wspomagać się fitoterapią, czyli preparatami na bazie roślin.

W jaki sposób wspomóc leczenie łagodnego rozrostu prostaty?

Jednym z najpopularniejszych środków jest wyciąg z boczni piłkowanej, czyli palmy karłowatej. Roślinę można spotkać w południowej części Stanów Zjednoczonych. Znana jest od setek lat ze swoich prozdrowotnych właściwości w leczeniu schorzeń układu moczowego. Preparat zawierający wysoką dawkę wyciągu z boczni piłkowanej to Prostamol Uno – pierwsze efekty zauważalne są już po miesiącu regularnego stosowania. Mężczyźni odnotowują rzadszą konieczność nocnych wizyt w toalecie, zmniejszone parcie oraz wzmocnienie strumienia moczu.

Wspomagająco na układ moczowy działa także pokrzywa. Możemy kupić gotowe napary w aptece lub sami zasadzić roślinę w ogrodzie. Nasiona dyni również są znane ze swoich dobroczynnych właściwości w kwestii wspomagania funkcji prostaty. Niezbędne jest jednak pamiętanie o zmianie stylu życia – unikajmy picia dużych ilości płynów w porze wieczorowej, nie przetrzymujmy moczu, jeżeli czujemy potrzebę udania się do toalety, i postarajmy się odstawić papierosy, alkohol oraz kofeinę, gdyż działają one drażniąco na pęcherz moczowy.

 

Bibliografia:

[1] – Zygmunt Urbanowicz: Mała encyklopedia anatomii człowieka. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2003

[2] – Koźmińska E., Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, Medycyna po Dyplomie, 2017 (02)

[3] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa, 2019

prostata objawy prostaty jak leczyć prostatę

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach