45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Prolaktyna, jak zadbać o jej optymalny poziom ?

prolaktynaprolaktyna

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, co to takiego prolaktyna? Otóż jest to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Swoim działaniem sprawia m.in., że podczas dojrzewania dziewczętom rosną piersi, również kiedy kobieta spodziewa się dziecka, optymalne  stężenie prolaktyny podtrzymuje prawidłową pracę ciałka żółtego, tak aby mogło efektywnie produkować progesteron -  dla utrzymania ciąży.

  • Co to jest prolaktyna?

  • Za co odpowiedzialna jest prolaktyna?

Dodatkowo stymuluje rozwój gruczołów mlecznych, a także tworzenie się mleka. Za mało prolaktyny w organizmie matki to jedna z przyczyn problemów z karmieniem piersią. Jednocześnie kiedy kobieta często i długo karmi piersią, jej organizm utrzymuje odpowiednio wysokie stężenie prolaktyny, która uniemożliwia skutecznie prawidłowe dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a tym samym prawidłową owulację. Dzięki temu może ona pełnić funkcję "naturalnego środka antykoncepcyjnego", nie daje jednak, o czym należy pamiętać, pewnego zabezpieczenia przed kolejną ciążą.

Poziom prolaktyny waha się, wzrasta w czasie ciąży oraz karmienia przez kobietę piersią, a także w ciągu dnia ulega zmianom. W drugiej połowie nocy jej stężenie podnosi się, osiąga najwyższy poziom wczesnym rankiem, po czym powoli się obniża. Podczas cyklu menstruacyjnego jej poziom rośnie delikatnie wraz ze wzrostem poziomu estrogenów, zaś w drugiej połowie cyklu ulega obniżeniu, przybywa jej również po obfitym posiłku, wysiłku fizycznym, w trakcie stosunku lub w odpowiedzi na stres.

Zarówno zbyt wysoki jej poziom jak i zbyt niski są przyczynami wielu dolegliwości, w najlepszym wypadku lekko dokuczliwych. Zbyt wysoki jej poziom prowadzi do problemów związanych z piersiami, stają się one obrzmiałe, bolesne i wrażliwe na dotyk, jednocześnie może prowadzić do mlekotoku. Zbyt niski poziom prolaktyny u matek karmiących objawia się natomiast brakiem pokarmu. Warto więc zadbać o jej prawidłowy poziom.

Jeżeli obserwujesz, że zaburzenia menstruacyjne i dolegliwości związane z piersiami utrzymują się przez dłuższy czas, powinnaś udać się do ginekologa - endokrynologa, ten z kolei zleci badania poziomu prolaktyny we krwi.

Nie ma jednej metody obniżania wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie. Możemy postarać się jednak aby zminimalizować takie ryzyko, dlatego poniżej znajdziesz główne czynniki wpływające na wysokość stężenia prolaktyny, niektórych można unikać lub minimalizować ich wpływ: Często problemem może być przyjmowanie przez dłuższy czas leków, np. obniżających ciśnienie tętnicze, antydepresyjnych, niedoczynność tarczycy również może być przyczyną, to samo dotyczy przewlekłej niewydolności nerek, choroby wątroby, gruczolaka przysadki mózgowej, a także przewlekłego stresu.

Pamiętaj więc, aby przede wszystkim dbać o zdrowie, na drugim miejscu z kolei powinny się znaleźć kontrole lekarskie, które pozwolą na szybką ocenę, diagnozę i leczenie dolegliwości.

 

 

gruczoł piersi kobieta mlekotok przysadka dolegliwości karmienie piersią prolaktyna hormon mleko matki
Komentarze
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Matylda
Ocena:
Miałam dokładne badania i wyszło mi że prolaktyna jest baaaardzo wysoka, po czym lekarz stwierdził niepłodność a miałam juz roczną nieplanowaną córkę :D
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach