45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Profilaktyka Raka Szyjki Macicy

001 (2)001 (2)

Jeżeli za każde powiedzenie zdania „czekam aż znajdą lek na raka” wybrana fundacja dostawałaby złotówkę, mielibyśmy dostatek w fundacjach. Jednak to zdanie bardzo denerwuje, szczególnie jak dowiadujemy się więcej na temat nowotworów. Jest już wiele typów, które możemy leczyć, może nie jedną magiczną tabletką, ale dzięki profilaktyce. Właśnie, profilaktyka, słowo często powtarzane, ale czy kiedykolwiek zastanowiliście się Państwo jakie niesie za sobą konsekwencje?

W wielu krajach badania profilaktyczne są obowiązkowe, w bardzo różny sposób egzekwowane. Jeden kraj w przypadku niezgłoszenia się na badania nakłada karę, drugi nie płaci za leczenie. U nas w kraju wysyłane są zaproszenia, imienne, a jednak tak wiele osób je lekceważy jednocześnie narzekając jak ciężko jest im się dostać do lekarza.

Rak szyjki macicy na świecie stopniowo zanika, jednak w Polsce ma się świetnie. Studenci medycyny z Europy mogą poznać ten typ raka właśnie u nas, gdyż ich ojczyzna staje się „wolna od tego”. Można sobie zadać pytanie dlaczego, tutaj pewnie większość osób szukałoby wytłumaczenia w wadliwym systemie opieki zdrowotnej, jednak warto zacząć od siebie! W Polsce kobietom po 25 roku życie przysługuje bezpłatne badanie cytologiczne. Każdy słyszał, większość myśli, że wie co to, a reszta boi się zapytać.

Wiele mitów o cytologii krąży po internecie, wiele osób posiada wiedzą prosto od koleżanek ….. Podczas jednej z wielu akcji, które organizowałam w celu szerzenia informacji na temat profilaktyki raka szyjki macicy usłyszałam od pewnej pani, że ona „to właśnie dziś rano robiła i generalnie przynajmniej raz w tygodniu powtarza”. Była niedziela koło 8 rano. Jeżeli są ginekolodzy badający o tej porze i tak często, to wszystko w porządku, jednak obawiam się, że pani wstydziła się zapytać o co pytam.

Cytologia jest to badanie nieinwazyjne, polegające na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, naniesieniu na szkiełku i utwardzeniu. Jest całkowicie niebolesne, może powodować chwilowy dyskomfort. Po około tygodniu wynik jest do odbioru u lekarza ginekologa. W tym czasie wymaz jest oglądany przez wykwalifikowanego diagnostę, który ocenia wygląd komórek, ich kształt i budowę. Na tej podstawie można wykryć wiele stanów zapalnych, nadżerki, a także raka szyjki macicy, który wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny!

Czyli można powiedzieć że mamy magiczne lekarstwo na raka- profilaktykę. Co prawda w wielkim uproszczeniu, ale właśnie dzięki odpowiednio częstym wizytom u ginekologa możemy uchronić się przed rozwojem raka.

Dodatkowy działaniem profilaktycznym są dostępne od kilku lat szczepienia. Brzmi to trochę nierealistycznie, szczepienie na raka. Rak szyjki macicy jest wywoływany w 100% przez wirusy onkogenne, w przypadku naszej strefy klimatycznej najczęściej przez typ 16 i 18. HPV czyli Human PapillomaVirus. HPV jest wirusem występującym w wielu typach, w większości wywołują niegroźne kurzajki lub brodawki, jednak zawsze należy pamiętać o możliwości wywołania raka.W Polsce mamy 2 rodzaje szczepionek, ginekolog z pewnością wyjaśni która będzie odpowiedniejsza. Warto pamiętać, że zarówno kobieta która już współżyła jak i mężczyzna może się zaszczepić. W przypadku kobiety, która inicjację seksualną ma już za sobą istnieje obawa, że partner mógł przekazać jej wirusa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie w wykonaniu badania w celu wykrycia DNA wirusa i późniejszemu zaszczepieniu aby zabezpieczyć się w przyszłości. Mężczyźni mogą się szczepić aby uniknąć powszechnych kurzajek, ale także aby chronić swoje partnerki. Niestety szczepienie ma, jak wszystko, swój minus, szczepionki są drogie, kosztują około 400zł a należy podać 3 dawki. Jednak jestem pewna, że sprawa jest warta swojej ceny.

Co roku w styczniu obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, tym razem wypada on 22-28 stycznia 2017 roku. Jest to szczególnie ważny okres dla kobiet chorujących, ale także dla tych które aktywnie je wspierają i walczą o większą świadomość. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA- Poland już po raz czwarty organizuje akcję PinkLips. Na różowo usta stały się symbolem kobiecości, pozwalającym na chętne utożsamianie się z akcją. W wielu miastach Polski na ulice wyjdą studentki i studenci, tłumaczący dlaczego profilaktyka jest taka ważna. Dodatkowo jesteśmy dostępni na portalach społecznościowych jak na przykład facebook, umieszczamy tam wszystkie ważne informacje, jak i konkursy. W końcu dobrą postawę należy chwalić i rozpowszechniać. Tworzymy także #pinkchallenge, gdzie poprzez dodanie zdjęcia na swój profil, piszemy krótko o akcji oraz nominujemy kolejne osoby do upublicznienia takiego zdjęcia i szerzenia idei.

Wiele jest wyzwań w internecie, my dajemy Wam jedno z nich. Idźcie do ginekologa i zbadajcie się. Może to ocalić Wasze życie.

 

profilaktyka raka szyjki macicy pinkchallenge

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach