45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Profil lipidowy- na czym polega badanie poziomu cholesterolu typu ldl, hdl i trójglicerydow

Profil lipidowy- na czym polega badanie poziomu cholesterolu typu ldl, hdl i trójglicerydowProfil lipidowy- na czym polega badanie poziomu cholesterolu typu ldl, hdl i trójglicerydow

Badanie dotyczące poziomu cholesterolu we krwi są bardzo ważne z uwagi na możliwe ryzyko rozmaitych chorób, które jego podwyższone stężenie może powodować. Jak zatem badać poziom cholesterolu? Można oznaczać całkowite stężenie cholesterolu, ale można także wykonać o wiele bardziej miarodajne badanie - i określić profil lipidowy, czyli wskazać stężenie LDL, HDL oraz trójglicerydów. Uzyskana wiedza na temat frakcji cholesterolu we krwi może ustrzec m.in. przed miażdżycą, udarem. Na czym polega takie badanie?

Czym właściwie jest profil lipidowy?

Diagnozowanie profilu lipidowego jest bardzo ważne, pozwala bowiem na uniknięcie rozwoju wielu chorób. Niektóre sytuacje są szczególnym uzasadnieniem dla przeprowadzenia tego badania (wiek, stan zdrowia), warto jednak poddawać się takowemu badaniu również profilaktycznie. Dzięki niemu pozyskujemy wiedzę nie tylko na temat poziomu stężenia cholesterolu całkowitego, ale także frakcji LDL, HDL, trójglicerydów. A to z kolei pierwszy krok do zdiagnozowania, w jakim stanie znajduje się nasza gospodarka lipidowa, która warunkuje wiele procesów w organizmie, wpływając głównie na układ krążenia (możliwe zachorowanie na miażdżycę, pojawienie się choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu).

Cholesterol - frakcje

Cholesterol występuje w trzech znanych frakcjach. Tym „złym” jest LDL, który łatwo przenika do krwiobiegu, przyczyniając się do powstawania choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy. Cholesterolem „dobrym” jest frakcja HDL, czyli związki tłuszczów, które z białkami przenikają do ścian tętnic, ale się w nich nie odkładają, tylko przeciwnie - zabierają część zalegającego w tętnicach cholesterolu, po czym transportują go do wątroby, gdzie po połączeniu z białkami i przerobieniu na kwasy żółciowe, są wydalane z organizmu. Taka rola czyni z HDL dobrą frakcję - która oczyszczając naczynia krwionośne i obniżając stężenie złego cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Pozostaje jeszcze trzecia frakcja - trójglicerydy, które postrzegane są jako względnie obojętne. Ich wysoki poziom świadczy o dużej zawartości tłuszczów we krwi, dlatego też często obserwuje się takie wskaźniki u osób otyłych, u tych, którzy lubują się w słodyczach oraz u cukrzyków. Przekroczenie norm zawartości tych tłuszczów również może stanowić zagrożenie, niosąc ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Kiedy cholesterol jest w normie?

Normy dotyczące cholesterolu są określone przez Polskie Forum Profilaktykiza pomocą precyzyjnych wskaźników. W przypadku cholesterolu całkowitego norma to poniżej 190 mg/dl, frakcji LDL poniżej 115 mg/dl, frakcji HDL powyżej 45 mg/dl u mężczyzn i powyżej 45 mg/dl u kobiet, frakcji trójglicerydów poniżej 150 mg/dl. Wyniki badań przeprowadzonych w różnych laboratoriach mogą sie od siebie różnić, dlatego warto zapoznać się ze sposobem liczenia i normami, obowiązującymi w danej placówce. Niemniej, przyjęte wskaźniki obowiązują jedynie osoby zdrowe, inaczej ta kwestia wygląda w przypadku osób zmagających się z miażdżycą, cukrzycą, po przebytych chorobach - zawale serca, udarze.

Poddaj się badaniu

Częstotliwość poddawania się badaniu powinna być uwarunkowana wiekiem, stanem zdrowia. Po ukończeniu 45-50 roku życia powinno sie poddawać temu badaniu rokrocznie. Wcześniej, jeśli wyniki nie wykazują jakichś anomalii, wystarczy powtarzanie badań co kilka lat. W ramach publicznej służby zdrowia badanie wykonuje się po uzyskaniu skierowania na nie. Do pobrania krwi należy zgłosić się na czczo, wcześniej normalnie się odżywiając, nie zafałszowując wyników. Podwyższony poziom cholesterolu może stanowić zagrożenie z powodu uwarunkowań genetycznych, jako skutek zaburzeń gospodarki lipidowej, przyjmowania leków, praktykowania tłustej diety i braku ruchu.

cholesterol profil lipidowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach