43 292 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 855 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Problemy z nastolatkiem. Kiedy potrzebna jest wizyta u psychologa?

Problemy z nastolatkiem. Kiedy potrzebna jest wizyta u psychologa?Problemy z nastolatkiem. Kiedy potrzebna jest wizyta u psychologa?

Okres dorastania to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale również dla jego najbliższych. Kiedy młody człowiek staje się dorosły, jego dotychczasowy świat się burzy. Poszukując tożsamości, często podejmuje niezrozumiałe decyzje. Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców? Zdaniem wielu rodziców to właśnie okres dojrzewania był najtrudniejszym czasem w całej „rodzicielskiej karierze”. Choć czasem dzieci przechodzą ten okres wyjątkowo łagodnie, zdecydowana większość nie.

Próby poszukiwania tożsamości

Podczas okresu dojrzewania w organizmie młodego człowieka bardzo wiele się zmienia. Jego ciało przestaje przypominać ciało dziecka, stając się coraz bardziej dorosłe. Burza hormonalna niesie za sobą jednak nie tylko zmianę wyglądu, ale również zmianę postrzegania świata. Mając kilkanaście lat, młody człowiek za wszelką cenę szuka tożsamości i niezależności. Poszukuje również akceptacji, zrozumienia i przynależności. Niestety, coraz rzadziej znajduje je w rodzinnym domu. Brak czasu i uwagi ze strony rodziców, niezrozumienie czy błędne próby radzenia sobie z buntem sprawiają, że nastolatek zamyka się w sobie jeszcze bardziej. Wagary, używki, niestosowne odzywki, brak reakcji na komunikaty rodziców, to tylko część pakietu „dorastanie”.

Kiedy do psychologa?

Czasem zdarza się, że bunt nastolatka kończy się tak samo szybko i niepostrzeżenie, jak się zaczął. Co jednak w sytuacji, jeśli trudne zachowania są kłopotliwe, a nierzadko wręcz zagrażające młodemu człowiekowi i jego najbliższym? W takiej sytuacji najlepszą decyzją, jaką jako rodzic możesz podjąć jest umówienie dziecka na spotkanie z psychologiem. Wizyta u psychologa okaże się zasadna, jeśli dziecko:

  • dziecko ma poważne problemy w szkole - wagaruje, a ze wzorowego dotychczas ucznia stało się jednym z najgorszych;
  • nie przestrzega zasad panujących w domu lub szkole;
  • regularnie sięga po alkohol lub inne substancje psychoaktywne;
  • stosuje zachowania autodestrukcyjne, np. okalecza się;
  • ma zaburzenia odżywania;
  • ma kłopoty z prawem - wdaje się w bójki, kradnie drobne przedmioty;
  • po fazach buntu i nadmiernej aktywności popada w depresję.

Dzięki odpowiedniej diagnozie można skutecznie zatrzymać „maszynę destrukcji” i uchronić nastolatka przed dramatycznymi w skutkach konsekwencjami. Dzięki terapii młody człowiek odnajdzie nie tylko swoją tożsamość, ale również radość życia, zaufanie do bliskich i samego siebie.

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl

okres dorastania psycholog bunt nastolatka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 292 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 855 produktów w 207 kategoriach