45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Problematyczna miesiączka – jakie objawy jej towarzyszą?

Problematyczna miesiączka – jakie objawy jej towarzyszą?Problematyczna miesiączka – jakie objawy jej towarzyszą?

Problemy z miesiączką może mieć każda kobieta. W ciągu 35, 40 lat miesiączkowania jakie czekają niemal każdą kobietę, może pojawić się wiele zaskakujących i nietypowych sytuacji związanych z miesiączką. Mogą być one spowodowane błahostkami, takimi jak zmiana klimatu w powodu wyjazdu czy długotrwały stres, ale mogą również wynikać z groźnych problemów zdrowotnych. Kiedy należy udać się do ginekologa, a kiedy wystarczy cierpliwość i większa dbałość o swój organizm. Jak rozpoznać, że dzieje się coś o czym należy porozmawiać z lekarzem i rozpocząć leczenie?

  • Co to jest miesiączka?

  • Co oznacza ból kręgosłupa przy miesiączce?

Przeważnie miesiączka zwana potocznie okresem trwa od 3 do 7 dni i występuje w cyklach co 28 – 31 dni. Czas jej trwania i długość cyklu zależy od wieku kobiety, sposobu jej życia i uwarunkowań hormonalnych. Obfite miesiączki są bardzo uciążliwym zjawiskiem, jeśli zdarza ci się często zużywać więcej niż dwie podpaski na godzinę a okres trwa dłużej niż siedem dni sytuacja ta wymaga szczególnej uwagi. Obfite miesiączki  mogą być spowodowane problemami z tarczycą, infekcjami , polipami lub endometriozą – chorobą charakteryzującą się tym, że błona śluzowa macicy znajduje się poza jej jamą. Są one w dłuższym okresie niebezpieczne dla organizmu, gdyż mogą spowodować anemia">anemię czyli niedobór żelaza, dającą takie objawy jak zmęczenie i znużenie, ból głowy i ogólne osłabienie organizmu. Znów, zbyt skromne krwawienia, czyli trwające do dwóch dni mogą wynikać ze zbyt niskiego poziomu progesteronu, zespołu policystycznych jajników, uszkodzeń ścian macicy, czy stanu zapalnego lub blizn w obrębie narządu rodnego.

Nieregularne cykle miesięczne mogą dotyczyć wielu kobiet na różnych etapach ich życia. Przeważnie ich powody są całkowicie naturalne i każda z kobiet najlepiej wie, czy ten problem jej dotyczy. Jeśli do tej pory cykle były regularne i rozregulowały się, najlepiej obserwować je i w razie niepokoju udać się do ginekologa. To samo dotyczy nietypowych miesiączek, zbyt długich lub zbyt krótkich, z przedłużającymi się bolesnymi skurczami w okolicy lędźwiowej. Regularność występowania cyklu może odbiegać od normy i jest to całkowicie naturalne. Przez pierwsze lata miesiączkowania, cykle mogą występować nieregularnie i trwać więcej niż siedem dni lub dużo krócej. W miarę dojrzewania i kształtowania się poziomu hormonów w organizmie proces ten ulega uregulowaniu. Po ukończeniu 35 roku życia często dochodzi skrócenia cyklu a po 50 jest to prawie pewne. Dochodzi wtedy do przedłużających się przerw pomiędzy miesiączkami, występuje chwilowe wstrzymanie okresu. Jest to spowodowane menopauza">menopauzą i jest czymś całkiem naturalnym. Aby dowiedzieć się więcej i upewnić co do charakteru zmian zachodzących w twoim organizmie należy odwiedzić ginekologa.

Nie warto także bagatelizować bólu pojawiającego się w okolicy miednicy w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Jeśli ból pojawia się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką, prawdopodobnie nie dzieje się nic groźnego. Jednak gdy ból przedłuża się lub pojawia w czasie niezwiązanym z dolegliwościami kobiecymi może być objawem mięśniaków i wtedy wizyta u lekarza jest konieczna.

Każda kobieta doskonale zna swoje ciało i wie jak jej organizm reaguje na określone zmiany. Trzeba dokładnie obserwować organizm i rejestrować wszelkie odstępstwa od normy. Wtedy czujemy, że wizyta u ginekologa jest konieczna i może nam tylko pomóc.

miesiączka. nieregularna miesiączka obfita miesiączka zaburzone cykle

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach