45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Preparaty zawierające witaminę D

 Preparaty zawierające witaminę D Preparaty zawierające witaminę D

Witamina D to jedna z niewielu substancji, której suplementacja zalecana jest nawet przez zwolenników pozyskiwania wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników z naturalnych źródeł pokarmowych. Naglące alarmy specjalistów dotyczące konsekwencji niedoborów witaminy D wywołały zalew suplementowego rynku różnego rodzaju preparatami obiecującymi skuteczne uzupełnianie braków tego cennego składnika.


Różnorodność proponowanych przez producentów form suplementacji może jednak przyprawiać o ból głowy. Dlatego przed wizytą w aptece warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych form suplementacji.

D2 vs. D3

Skład preparatów z witaminą D różni się przede wszystkim postacią chemiczną, w jakiej występuje w nich witamina słońca. Na polskim rynku dostępne są suplementy zawierające ergokalcyferol, czyli witaminę D2 pochodzenia roślinnego oraz cholekalcyferol – witaminę D3, pozyskiwaną m.in. z tłustych ryb morskich i lanoliny. Choć dobroczynne działanie witaminy w każdej formie pozostaje niezmienne, istotnie dłuższy czas półtrwania witaminy D3 sprawia, że dla utrzymania jej odpowiedniego stężenia we krwi może być ona stosowana rzadziej niż D2, co usprawnia systematyczną suplementację.

Tabletki vs. kapsułki

Suplementy zawierające witaminę D dostępne są zazwyczaj w dwóch podstawowych formach – w postaci tradycyjnych tabletek lub kapsułek. Niezależnie od postaci, w jakiej dostarczona jest do organizmu witamina D wywiera na niego podobny wpływ, jednak kilkukrotnie krótszy czas rozpadu kapsułek może pozytywnie wpływać na biodostępność zawartej w nich substancji oraz lepszą jej wchłanialność. Poza tym witamina D, która jest rozpuszczalna w tłuszczach, jest lepiej przyswajalna w obecności oleju, czyli w formie kapsułki. Dobrze jest też zwrócić uwagę na rodzaj oleju: lepszy będzie np. słonecznikowy, niż palmowy czy kokosowy. Skład kapsułki może różnić się od składu tabletki ilością różnego rodzaju dodatków. Kapsułka ma ich zdecydowanie mniej, co jest niewątpliwą korzyścią.

Dodatkowe składniki

Wśród proponowanych przed producentów preparatów z witaminą D można też znaleźć suplementy uzupełnione o dodatkowe substancje. Witamina D często łączona jest ze związkami wapnia, by dodatkowo wspierać układ kostny. Również coraz częściej stosuje się suplementację preparatami, takimi jak Vita buer D3+K2 , (suplement diety, producent Takeda Pharma sp. z o.o.) łączącymi w sobie witaminę D i witaminę K, które pomagają w utrzymaniu zdrowych kości, uczestnicząc w ich prawidłowej mineralizacji.
Choć większość dostępnych w sprzedaży suplementów witaminy D posiada z pozoru podobne właściwości i dobroczynnie wpływa na nasz organizm, przed decyzją o wyborze konkretnego produktu warto zapoznać się z jego dokładnym składem. Niekiedy subtelne różnice czy dodatki do popularnych farmaceutyków mogą wpłynąć na skuteczność suplementacji i szybkość jej efektów.

                                                                                                                                                                                                                                             

                                  

 

odporność witamina D niedobory witaminy D witamina d+k

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach